metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Další 3 fotografie v galerii
Renata Červenák Nývltová je generální ředitelkou Eltonu. | foto: MICHAL HEJDUK / ELTON HODINÁŘSKÁ

Dárkem od české firmy jsou české hodinky. Třeba ty od značky PRIM z Nového Města nad Metují

  11:52
Od roku 1949 s nimi generace v naší zemi vyrůstaly. Takřka každý nosil hodinky značky PRIM z Nového Města nad Metují na zápěstí. Tradiční česká firma ELTON hodinářská se dnes zaměřuje i na firemní klientelu, která oceňuje kvalitu, skvělý design a v neposlední řadě flexibilitu výrobce, jenž je schopen vyjít vstříc jejím náročným přáním.

Piktogram Novoměstských oblouků, symbol hodinek PRIM, vytetovaný na kotníku. Podle toho na první pohled poznáte, že jste se potkali s Renatou Červenák Nývltovou, generální ředitelkou ELTON hodinářská, která je dnes členem holdingu Czechoslovak Group. V Novém Městě nad Metují se narodila a dnes stojí v čele společnosti, která tradiční značku českých hodinek proslavila. Tetování, o němž byla zmínka už v minulé reportáži, je jednou z variant, jak dát najevo svou hrdost na své město a také na svou firmu. Pro někoho to však může být způsob přece jen až příliš odvážný. Oslavit a připomenout firemní kulturu a symboliku můžete i jinak. Stejně nápaditě a zajímavě, jen o něco konzervativnějším způsobem.

„Darovat kvalitní náramkové hodinky zaměstnancům nebo obchodním partnerům má nejen u nás skutečně dlouhou tradici,“ říká Renata Červenák Nývltová a dodává: „Tedy i PRIM je tradičním výrobcem takových dárkových hodinek.“ Ne každý výrobce si však troufne vstoupit do segmentu trhu, kam patří firemní hodinky. Zákazníci tady požadují vysokou kvalitu, široké možnosti personalizace a individuální přístup. PRIM je právě tou značkou, která všechna tato kritéria splňuje a nabízí i něco víc.

S hodinkami značky PRIM se během života setkal snad úplně každý Čech. Nejen pro starší generaci je dokonce zlidovělé slovíčko primky v podstatě jakýmsi synonymem pro klasické náramkové hodinky.

Komunikace se zákazníkem je základ
Prvním krokem poté, co zákazník projeví zájem o hodinky PRIM, je podrobná specifikace, co si vlastně představuje a co může PRIM nabídnout. „Tato část komunikace se zákazníkem je zcela klíčová pro to, aby naše hodinky splňovaly pokud možno všechna jeho očekávání,“ vysvětluje generální ředitelka. Požadavky zákazníka na design hodinek putují nejprve ke zkušeným grafikům, designérům a konstruktérům firmy ELTON hodinářská. Ti posoudí, zda je možné požadavky klienta realizovat. Pokud se ukáže, že ne vše lze vyrobit tak, jak si zákazník určil, vytvoří nejčastěji několik alternativních řešení. A po schválení zákazníkem se může začít vyrábět.

Jen kvalitní materiály
I když se na trhu objevují levné plastové hodinky s možností reklamy s omezenou životností, u značky PRIM je nenajdete. Tady opravdu platí, že firemní hodinky, které zaměstnanec dostane od svého zaměstnavatele, budou moci nosit ještě jeho vnukové.

Brány výrobce hodinek PRIM, společnosti ELTON hodinářská, se mohou v budoucnu otevřít i vám. Probíhají zde totiž nejrůznější exkurze a dny otevřených dveří, kde si lze prohlédnout, jak legendární hodinky vznikají.

Základem dlouhého bezproblémového života hodinek PRIM je přesné zpracování materiálů, z nichž jsou vyrobeny. Ty zaručí, že pouzdro vydrží agresivní působení lidského potu i dalších vnějších faktorů. Používá se především nerezová ocel, ale i titan, bronz nebo drahé kovy. Kvalitní materiály, ze kterých je vyroben strojek, zase zaručí nízké opotřebení, tepelnou rozměrovou stálost a tím vysokou spolehlivost a přesnost hodinek.

Číselník a ručky jsou vizitkou
Tím, na co každému napoprvé padne u hodinek zrak, jsou číselník, ručky a takzvaná luneta. Luneta je obvodový kroužek kolem číselníku, který se často využívá pro přídavné funkce hodinek. Proto právě tyto části hodinek by měly jasně reprezentovat styl jejich nositele, popřípadě jejich důležité funkce. Pro firemní hodinky mají zákazníci široké možnosti při výběru z mnoha typů číselníků. Je už na nich, zda zvolí k úpravám některý z již existujících modelů, nebo se rozhodnou pro výrobu na míru. Na číselník je možné tisknout podle přání toho, kdo si je objedná. Tradičně se používá tamponový tisk. U dražších a exkluzivnějších hodinek PRIM pak lze použít číselníky reliéfní, galvanoplastické, nebo dokonce smaltované.

U ruček si mohou klienti vybrat ze široké řady designů a z celé škály barevných variant. Oblíbeným detailem je logo firmy na konci vteřinové ručky.

Věnování na zadním víku
Místo, kam se tradičně umisťuje na hodinkách věnování nebo další důležitá sdělení, je zadní víko. Také u něj si zákazník může vybrat z více provedení, klasicky plné nebo prosklené s průhledem na strojek. Na zadním víku je možné ručním rytím, frézováním nebo laserem vytvořit prakticky jakékoli nápisy nebo grafiku. U firemních zákazníků je typické věnování a logo firmy. Specifické je prosklené zadní víko, které je velice oblíbené a umožňuje fascinující pohled na hodinový strojek. I na takové hodinky je možné umístit grafiku nebo text. A to buď na sklo, nebo přímo na rotor hodinového strojku, který je možné upravit podle požadavků i tvarově nebo barevným provedením. Zajímavý vzhled dodá strojku i povrchová úprava rhodiováním, zlacením či niklováním.

Řemínky a balení jako třešničky na dortu
Nemalou důležitost při designování firemních hodinek tvoří i výběr vhodného řemínku. Jestli vybrat řemínek nylonový, kaučukový, kožený, nebo ten kovový, odborně zvaný tah, je na zákazníkovi. Designéři doporučí varianty, které se ke konkrétnímu provedení hodinek nejlépe hodí. ELTON nabízí přes 80 různých typů řemínků, většinu navíc v několika barevných variantách. Z tohoto množství tvarů, velikostí a provedení spon si vybere opravdu každý.

Nejen pro starší generaci je dokonce zlidovělé slovíčko primky v podstatě jakýmsi synonymem pro klasické náramkové hodinky.

Firemní hodinky jsou v tomto okamžiku hotové, ale každý dárek by měl být co nejlépe a nejatraktivněji zabalen. To vědí v ELTON hodinářská velice dobře. Proto se se stejnou péčí, s níž se věnují výrobě hodinek, zaměřují i na jejich balení. Možnosti jsou opět široké. Od jednoduchého funkčního zabalení do plechové krabičky až po luxusní dřevěnou kazetu. Pro firemní zákazníky je samozřejmostí, že balení je vytvořené na míru s možností umístění loga nebo další grafiky a nápisů.

Více než firemní hodinky
„Mezi zákazníky značky PRIM patří tradiční české firmy různých velikostí a zaměření. Všechny pak vedle kvality hodinek oceňují vstřícný přístup našich zaměstnanců. Snaží se našim klientům vyjít vstříc, splnit všechna jejich přání, pokud je to technicky možné,“ upozorňuje Renata Červenák Nývltová. A jakou spolupráci z poslední doby považuje za nejzajímavější? „Velkým projektem, který se setkal i s mimořádným zájmem veřejnosti, byly naše hodinky pro Plzeňský Prazdroj,“ říká generální ředitelka. Tradiční český pivovar si u novoměstského výrobce objednal hodinky k připomenutí 180 let od uvaření první várky piva. Každý kus odkazoval na jeden konkrétní rok, který od této památné chvíle uběhl. Všech 180 originálních hodinek bylo pak prodáno v dobročinné aukci ve prospěch Centra Paraple.

„Největším lákadlem, samozřejmě kromě faktu, že výtěžek z prodeje jde na dobrou věc, byla možnost získat hodinky třeba s rokem svého narození nebo rokem události, která je pro nového majitele důležitá. Přesně to je příklad spolupráce, jež ukazuje, že ,firemní hodinkyʻ mohou znamenat pro zákazníka daleko více než klasický reklamní předmět,“ uzavírá Renata Červenák Nývltová. Pro úplnost dodáme, že také díky dobrému jménu, kterému se značka PRIM těší u veřejnosti, a samozřejmě i krásnému nadčasovému designu se v dražbě organizované Pilsner Urquell podařilo získat přes 5 782 000 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek