metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Autobusy mají od léta zastavovat jen na znamení. Vše nyní závisí na posvěcení magistrátem

  8:58
Zkrácení intervalů, nižší náklady na pohonné hmoty, ale také větší komfort pro projíždějící cestující. Zastavující a rozjíždějící se autobusy nebudou tolik ničit silnice v zastávkách, sníží se hluk a množství emisí. Jízdní řády mají být přehlednější, protože by z nich mohla zmizet řada značek. To jsou podle zástupců organizátora Pražské integrované dopravy ROPID dobré důvody pro to uvést všechny autobusové zastávky fungující v rámci pražské MHD do režimu na znamení.
Ve Středočeském kraji jsou všechny zastávky na znamení například na Benešovsku, v Kutné Hoře, Čáslavi či ve Slaném. | foto: PIDMetro.cz

„Vypadá to, že ke změně opravdu dojde, a to již příští měsíc, 29. června. Středočeský kraj už to schválil, nyní ještě čekáme na oficiální potvrzení ze strany magistrátu hlavního města,“ říká pro deník Metro mluvčí ROPID Filip Drápal.

Změna by sice mohla přinést úspory pohonných hmot i peněz, nevýhodný by naopak mohl být takový systém pro lidi se sníženou schopností pohybu a orientace. O všeobecném odporu pražských cestujících ke změnám nemluvě.

„Chystáme komunikační kampaň, která by měla běžet od června do září, aby tato změna nikomu v metropoli ani Středočeském kraji neunikla. A aby se na ni lidé stačili připravit. I když není to žádná revoluce. Sedmdesát procent autobusových zastávek v Praze a čtyřicet procent ve Středočeském kraji je na znamení už dnes,“ dodává pro Metro Drápal a vysvětluje, že je tedy třeba upozornit cestující, aby vždy před výstupem dali včas znamení řidiči pomocí tlačítek ve vozidle.

„Pro nástup se pro lidi nic nemění, pro zastavení autobusu už dnes nemusí lidé mávat, stačí jen stát viditelně na zastávce. Sjednocení charakteru zastávek se bude týkat jen autobusů a trolejbusů. U tramvají zůstane stejný režim jako dnes, kdy je naprostá většina zastávek stálých a jen malá část je na znamení,“ doplňuje pro deník Metro Drápal.

Plány na sjednocení režimu zastávek měli zástupci hlavního města a organizátora dopravy v plánu již před pěti lety. Záměr byl tehdy již předschválen magistrátním výborem pro dopravu, přes politické vedení hlavního města však neprošel. „Na základě oprávněných argumentů, které mi sdělil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, s návrhem zastávek na znamení v hlavním městě zásadně nesouhlasím,“ nechal se tehdy například slyšet zastupitel Jiří Pospíšil.

Vadí vám to?

Vadilo by vám, kdyby byly všechny autobusové zastávky na znamení? Podělte se s námi o svůj názor. Zašlete nám jej na mail: filip.jarosevsky@metro.cz.

Na webu iDNES.cz na toto téma naposled hlasovali Pražané 23. dubna. 790 lidí bylo proti, 614 uživatelům by změna nevadila a 24 osobám je to jedno.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Víte, kudy a jak jezdívaly železniční vagony ze Smíchova na Florenc? Neuvěříte

vydáno 23. června 2024  11:43

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek