metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela

Dalších 10 fotografií v galerii
Udělali jsme si výlet do Nového Města nad Metují, abychom se mrkli, jak se tu vyrábějí PRIMky. Pouzdro jednoho exempláře nás nechali chvilku leštit. | foto: MICHAL HEJDUK – ELTON HODINÁŘSKÁ, A.S.

Kladské pomezí připomíná Švýcarsko. Domov tu mají hodinky legendární značky PRIM

  14:00
S hodinkami značky PRIM se během života setkal snad úplně každý Čech. Nejen pro starší generaci je dokonce zlidovělé slovíčko primky v podstatě jakýmsi synonymem pro klasické náramkové hodinky. Magazín deníku Metro proto vyrazil do Nového Města nad Metují, ve kterém mají kromě krásného zámku a pitoreskního náměstí také budovu s velkým nápisem ELTON hodinářská, a.s. Právě zde již mnoho desítek let vznikají takříkajíc pod jednou střechou legendární hodinky s piktogramem Novoměstských oblouků ve znaku.

Někdo si z karlovarského filmového festivalu odváží každý rok domů lázeňské oplatky. Herec Russell Crowe, který byl hlavní hvězdou této světově významné akce, si odtud začátkem července tohoto roku odvezl náramkové hodinky s logem PRIM Manufacture 1949. Firma, jež je součástí neustále rostoucí skupiny CZECHOSLOVAK GROUP, dle svého marketingového hesla „vyrábí hodinky a prodává radost“. Radost z přesné mechaniky, poctivého řemesla a individuální péče. Když jsme se prošli místní továrnou a popovídali si u toho s místními zaměstnanci, nepřekvapivě jsme zjistili, že by to mohla být pravda.

Pečeť českého folkloru
Spartak, Orlík, Diplomat, Brusel nebo Pavouk. To jsou mezi hodinkovými nadšenci již desítky let známé pojmy. Vznik těchto ikonických modelů se datuje do dob, kdy ještě firma neměla ve znaku piktogram Novoměstských oblouků. Kontinuita výroby náramkových hodinek nebyla na Kladském pomezí přerušena od roku 1949 do dnešních dnů. Kdo by ale čekal, že bude víc než sedmdesát let trvající výroba zastaralou, či dokonce nudnou záležitostí, hodně by se divil. Nás hned v úvodu překvapilo první pracoviště, kde ve vzduchu levitují až mikroskopické hodinové hřídelky a pastorky. „Tady máme kontrolu všech rotačních dílů. Právě se koukáte na jedno z nejnovějších měřicích zařízení, které v továrně máme.

Renata Červenák Nývltová je za normálních okolností generální ředitelkou Eltonu. Při naší návštěvě ovšem posloužila i jako dobrá průvodkyně.

Měříme v něm hřídelky, pastorky a podobně. Takováhle hřídelka, jaká v magnetickém poli levituje zde u Pepy, musí mít správnou házivost. Jakékoli vyosení může ve strojku následně dělat neplechu,“ popisuje nám Renata Červenák Nývltová, která je za normálních okolností generální ředitelkou Eltonu. Teď jí však připadl jiný úkol. Musí nás provést po svém království.
„Na začátku procesu výroby hodinek je klíčová dlouhá tyč převážně z nerezu, ale může být i z titanu, bronzu či zlata. Tyčovina se zde nařezává na puky a s pomocí mašin, které tu také máme, se poté proměňuje na víčka, dýnka a pouzdra. Standardně se hlavní část hodinek, takzvaná základna, frézuje z mosazi,“ popisuje pro magazín deníku Metro Nývltová.

Skalpel prosím
Zhruba sto padesát součástí hodinek, z nichž je většina velmi jemná a takřka není vidět, se sejde v místnosti, kde se montují dohromady. Není bez zajímavosti, že si Elton až na sedm drobných součástek, sklíček, ložiskových drahých kamenů, řemínků a vlásků vyrábí kompletně všechny komponenty sám. Firma je v tomto ohledu světovou raritou. I v mece hodinek – Švýcarsku – skoro devadesát procent společností jen dává dohromady koupené komponenty od specializovaných výrobců.

Návrh individuálních hodinek pro významného českého dramatika Davida Drábka. Úvodní schůzka s produktovým designérem Lukášem Tláskalem.

„Zde na dílně naši zkušení hodináři soustředěně montují součástky nebo seřizují strojky,“ ukazuje nám Nývltová pracovníky s lupou nasazenou na jedno oko. Ti ke své práci, která působí až chirurgicky a precizně, používají nejrůznější drobné šroubováčky, pinzety, brusky, hadříky i nožíky. Možná i proto se říká, že výroba hodinek bývá plná kontrastů. Na jedněch dílnách to voní olejem a vidíme zde pořádné chlapy, kteří frézují a soustruží různé části hodinek od jejich těla až po ozubená kolečka. Jinde potkáváme mladé ženy, jež mají na starosti přípravu ruček či šroubků. Anebo paní, která zrovna tiskne číselník. Jedno mají ale v Eltonu všichni zaměstnanci společné: pracují s přesností na tisíciny milimetru.

Pokud by cokoli nebylo vyrobeno přesně, hodinky by měly defekt a do budoucna by nešly na čas. „Vyrábíme a používáme několik druhů strojků. Jde-li o strojky s manuálním nátahem a mechanické strojky s automatickým nátahem, jde o naše vlastní konstrukce a výrobu, takzvaně in-house. Dále používáme také quartzové švýcarské strojky a mechanické automatické strojky švýcarské značky ETA. Co se týče samonatahovacích, ty fungují na principu pohybu ruky.

Hotové hodinky PRIM DIPLOMAT PE-DD 1/1. Myšlenka, design a manufakturní výroba v ELTON hodinářská. Tam kde se historie výroby hodinek píše od roku 1949. V Novém Městě nad Metují – městě hodinek.

Ta na strojku roztáčí rotor, řekněme vahadlo, které je uloženo ve strojku hodinek. To pomocí soukolí natahuje vlásek. Osobně jsem si vyzkoušela smontovat takzvanou setrvačku, která je srdcem hodinového strojku. Mohu potvrdit, není to legrace,“ směje se Nývltová.

Muži na létajících strojích
Abychom uklidnili novými podněty přeplněnou mysl, končíme naši prohlídku v expedici. Právě zde zbrusu nové primky fasují různé druhy luxusních balení. Jak jinak, pro zákazníky je zde připravuje pouze jedna osoba – mladá žena. Nedá nám to a do jedné z luxusně vypadajících dřevěných bedýnek zvědavě nakukujeme. Musíme ale dát pozor, abychom uvnitř neudělali nějakou škodu. Oboje má být podle Nývltové oslavou všech odvážných mužů na létajících strojích v čele s prvním skutečným českým aviatikem Janem Kašparem.

„Model PRIM JAN KAŠPAR vytvořený našimi designéry a konstruktéry odkazuje symbolikou na tuto velkou osobnost české aviatiky. Víko hodinek zdobí silueta Kašparova stroje Blériot XI, bok pouzdra znázorňuje křivku a počet kilometrů letu z Pardubic do Velké Chuchle. Světlý minimalisticky pojatý číselník zdobí elegantní římské číslice a podpis Jana Kašpara. Hodinky jsou osazeny mechanickým strojkem ETA s automatickým nátahem od renomovaného švýcarského výrobce. Limitovaná edice bude vyrobena v počtu 121 kusů, v odkazu na počet kilometrů, které se odvážnému vzduchoplavci podařilo překonat při jeho legendárním letu. Dvacátého května 2023 uplynulo 140 let od jeho narození,“ vypráví poutavě Nývltová.

Brány výrobce hodinek PRIM, společnosti ELTON hodinářská, se mohou v budoucnu otevřít i vám. Probíhají zde totiž nejrůznější exkurze a dny otevřených dveří, kde si lze prohlédnout, jak legendární hodinky vznikají. Podle Nývltové tu dokonce zaměstnanci Eltonu nově rozvěsili nové cedule s detailními snímky drobných komponentů z výroby. „Panely vznikly proto, aby si návštěvníci mohli mnohem lépe a názorněji představit, jak a z čeho hodinky vznikají. Příští den otevřených dveří bude 2. září,“ usmívá se Nývltová, na jejímž kotníku může pozorné oko zahlédnout malý vytetovaný piktogram firmy Elton. Ale o tom nám prý poví až někdy příště.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek