Platforma Reknihy svoji pozornost soustřeďuje hlavně na prodej knih z druhé ruky, nabízí také však více než osm tisíc různě zaměřených učebnic. „Až 40 procent z celkové nabídky tvoří ty pro středoškoláky, stejný podíl pak mají učebnice cizích jazyků. V září tu zákazníci mohou pořídit použité učebnice a ušetřit až 60 procent z ceny proti novým kusům,“ podotýká zakladatel této platformy Tadeáš Kula. Ceny se pohybují v rozpětí od pár korun po několik stovek. Projekt navíc inzeruje na různých internetových tržištích.
Výkup učebnic jednoduše
Kromě koupě učebnic zde zákazníci mohou také prodat ty, co už nepotřebují. Jak na to? Na webu stačí vyplnit rychlý dotazník a přidat fotografii nechtěných učebnic. „Pak dostanete e-mailem potvrzení, že máme o knihy zájem. Učebnice je možné osobně donést do pobočky na pražském Smíchově, v regionech je lze odevzdat na partnerských místech v Brně, Olomouci a dalších městech. Pro zaslání zdarma lze využít i Zásilkovnu, na jejíž pobočku učebnice přinesete,“ popisuje mluvčí platformy Reknihy Veronika Kučerová. Zákazníci pak jen vyčkají na vyplacení provize z prodaných kousků.
Až 300 litrů vody na výrobu jedné knížky
Důležitým kritériem pro výkup je především stáří a stav. „Přijímáme knihy staré maximálně 20 let od data vydání a zakládáme si na tom, že všechny učebnice, které nabízíme, jsou v perfektním stavu, a při příjmu proto procházejí důkladnou kontrolou,“ dodává Kučerová.
Koupit i prodat mohou zákazníci také pracovní sešity. Ty však nesmí být vyplněné, aby mohly posloužit dalším žákům. Prodáváním učebnic dál lidé přispívají také planetě. „Našli jsme nový domov více než 300 tisícům knih. Pokud bychom to přepočítali na počet ušetřených stromů, které by se jinak pokácely kvůli výrobě papírů, jednalo by se o tři tisíce stromů,“ dodává Kula. Při výrobě knih ale nejde jen o stromy, na jednu knihu se průměrně využije až 300 litrů vody. Díky takovému prodeji lidé přispívají k udržitelnosti a také ušetří peníze.
KAM DÁL?
|