metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Učebnice, které už nepotřebujete, je možné osobně donést třeba na pobočku Reknih v Praze 5. | foto: REKNIHY

Učebnice z druhé ruky šetří přírodu. Na školních burzách však mnohdy seženete už jen „saláty“

  5:00
Na školních burzách se při nákupu učebnic nemusí dostat na každého. Často materiály ani nebývají v nejlepším stavu. Některé platformy však nabízí široký výběr zachovalých učebnic za zlomek ceny. Zákazníci tak ušetří nejen peníze, ale také planetu.

Platforma Reknihy svoji pozornost soustřeďuje hlavně na prodej knih z druhé ruky, nabízí také však více než osm tisíc různě zaměřených učebnic. „Až 40 procent z celkové nabídky tvoří ty pro středoškoláky, stejný podíl pak mají učebnice cizích jazyků. V září tu zákazníci mohou pořídit použité učebnice a ušetřit až 60 procent z ceny proti novým kusům,“ podotýká zakladatel této platformy Tadeáš Kula. Ceny se pohybují v rozpětí od pár korun po několik stovek. Projekt navíc inzeruje na různých internetových tržištích.

Výkup učebnic jednoduše
Kromě koupě učebnic zde zákazníci mohou také prodat ty, co už nepotřebují. Jak na to? Na webu stačí vyplnit rychlý dotazník a přidat fotografii nechtěných učebnic. „Pak dostanete e-mailem potvrzení, že máme o knihy zájem. Učebnice je možné osobně donést do pobočky na pražském Smíchově, v regionech je lze odevzdat na partnerských místech v Brně, Olomouci a dalších městech. Pro zaslání zdarma lze využít i Zásilkovnu, na jejíž pobočku učebnice přinesete,“ popisuje mluvčí platformy Reknihy Veronika Kučerová. Zákazníci pak jen vyčkají na vyplacení provize z prodaných kousků.

Až 300 litrů vody na výrobu jedné knížky
Důležitým kritériem pro výkup je především stáří a stav. „Přijímáme knihy staré maximálně 20 let od data vydání a zakládáme si na tom, že všechny učebnice, které nabízíme, jsou v perfektním stavu, a při příjmu proto procházejí důkladnou kontrolou,“ dodává Kučerová.

Koupit i prodat mohou zákazníci také pracovní sešity. Ty však nesmí být vyplněné, aby mohly posloužit dalším žákům. Prodáváním učebnic dál lidé přispívají také planetě. „Našli jsme nový domov více než 300 tisícům knih. Pokud bychom to přepočítali na počet ušetřených stromů, které by se jinak pokácely kvůli výrobě papírů, jednalo by se o tři tisíce stromů,“ dodává Kula. Při výrobě knih ale nejde jen o stromy, na jednu knihu se průměrně využije až 300 litrů vody. Díky takovému prodeji lidé přispívají k udržitelnosti a také ušetří peníze.

KAM DÁL?

  • Knihobot.cz – zaměřuje se na knihy, ale nabízí také učebnice.
  • Burza učebnic – zaměřuje se především na školní materiály.
  • Mojeučebnice.cz – bazar prodává použité učebnice, které mohou posloužit dalším majitelům.
  • reknihy.cz – Platforma svoji pozornost soustřeďuje hlavně na prodej knih z druhé ruky, nabízí také však více než osm tisíc různě zaměřených učebnic.
  • Kanály na sociálních sítích – i zde lze najít to, co hledáte.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek