metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana

Další 1 fotografie v galerii
Vousatec hnědavý to nemá v českých podmínkách snadné. | foto: ČSOP

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

  18:50
Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.

Znáte provazovku tlustovousou, vousatce hnědavého či terčovku hrbolkatou? Ne? Nevadí. Snadno to můžete napravit na lichenologickém semináři, který se koná již tento pátek od deseti hodin dopoledne v Domě ochránců přírody v Praze 4.

„Dozvíte se, kde lišejníky na stromech rostou, co jim prospívá a jakým způsobem na stromech žijí. Můžete se zeptat na vše, co vás o lišejnících zajímá,“ láká čtenáře deníku Metro Kateřina Štrossová z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

Seminář se koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce Zimní jablka a hrušky, kterou svaz tradičně každým rokem připravuje. Letos akce končí v sobotu 2. prosince. „Ovocné sady poskytují útočiště mnoha druhům organismů, mimo jiné právě lišejníkům, které porůstají kmeny a větve dřevin. Lišejníky se dřevin pouze přichytávají, nejsou to parazité, což je rozšířený a často opakovaný omyl,“ dodává Martin Lípa z ČSOP.

Na akci se dozvíte také to, že pro udržení či zvýšení četnosti zejména ohrožených druhů lišejníků je potřeba o sady správným způsobem pečovat. Tedy udržovat pestrou druhovou skladbu dřevin. Dále ponechávat staré stromy a volná místa doplňovat vhodnými nově vysazenými stromy.

„Právě zmíněné činnosti jsou náplní projektu Podpora ohrožených druhů epifytických lišejníků v ovocných výsadbách, v rámci kterého seminář proběhne. Projekt je podpořen prostřednictvím Norských fondů,“ doplňuje pro deník Metro Štrossová.

Na výstavě starých odrůd ovoce si pak můžete prohlédnout pestrý sortiment desítek zimních druhů jablek a hrušek a tradiční zvykoslovné předměty – vrkoče, svícny – vytvořené ze sušeného ovoce. Nebudou chybět původní české odrůdy, jako je Hetlina, Panenské české či vyhlášená stará odrůda roku 2024 – Česká pochoutka.

„Dále se můžete těšit na oblíbené čtvrteční pěstitelské přednášky, kde odborníci proberou zásady celoroční péče o ovocné stromy a představí významné odrůdy pro toto období. Součástí programu je sobotní prakticky vedený seminář zaměřený na roubování ovocných dřevin. Na místě se seznámíte s technikou roubování a sami si můžete naroubovat vybranou starou odrůdu,“ připomíná Lípa s tím, že bude po dobu výstavy probíhat poradna, kde bude možné určit zájemci donesených vzorků ovoce a zodpovědět ovocnářské dotazy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek