Znáte provazovku tlustovousou, vousatce hnědavého či terčovku hrbolkatou? Ne? Nevadí. Snadno to můžete napravit na lichenologickém semináři, který se koná již tento pátek od deseti hodin dopoledne v Domě ochránců přírody v Praze 4.
„Dozvíte se, kde lišejníky na stromech rostou, co jim prospívá a jakým způsobem na stromech žijí. Můžete se zeptat na vše, co vás o lišejnících zajímá,“ láká čtenáře deníku Metro Kateřina Štrossová z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).
Seminář se koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce Zimní jablka a hrušky, kterou svaz tradičně každým rokem připravuje. Letos akce končí v sobotu 2. prosince. „Ovocné sady poskytují útočiště mnoha druhům organismů, mimo jiné právě lišejníkům, které porůstají kmeny a větve dřevin. Lišejníky se dřevin pouze přichytávají, nejsou to parazité, což je rozšířený a často opakovaný omyl,“ dodává Martin Lípa z ČSOP.
Na akci se dozvíte také to, že pro udržení či zvýšení četnosti zejména ohrožených druhů lišejníků je potřeba o sady správným způsobem pečovat. Tedy udržovat pestrou druhovou skladbu dřevin. Dále ponechávat staré stromy a volná místa doplňovat vhodnými nově vysazenými stromy.
„Právě zmíněné činnosti jsou náplní projektu Podpora ohrožených druhů epifytických lišejníků v ovocných výsadbách, v rámci kterého seminář proběhne. Projekt je podpořen prostřednictvím Norských fondů,“ doplňuje pro deník Metro Štrossová.
Na výstavě starých odrůd ovoce si pak můžete prohlédnout pestrý sortiment desítek zimních druhů jablek a hrušek a tradiční zvykoslovné předměty – vrkoče, svícny – vytvořené ze sušeného ovoce. Nebudou chybět původní české odrůdy, jako je Hetlina, Panenské české či vyhlášená stará odrůda roku 2024 – Česká pochoutka.
„Dále se můžete těšit na oblíbené čtvrteční pěstitelské přednášky, kde odborníci proberou zásady celoroční péče o ovocné stromy a představí významné odrůdy pro toto období. Součástí programu je sobotní prakticky vedený seminář zaměřený na roubování ovocných dřevin. Na místě se seznámíte s technikou roubování a sami si můžete naroubovat vybranou starou odrůdu,“ připomíná Lípa s tím, že bude po dobu výstavy probíhat poradna, kde bude možné určit zájemci donesených vzorků ovoce a zodpovědět ovocnářské dotazy.