metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 7 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana

Další 1 fotografie v galerii
Jednu z rolí ztvárnil král rozkoše a dobré nálady Dan Nekonečný. Slavný showman se stejně jako režisér Juraj Jakubisko premiéry nedočká, před necelými čtyřmi lety zemřel. | foto: BontonfilmMetro.cz

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

  10:00
Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.

Už příští čtvrtek vstoupí do kin nejnovější a zároveň poslední film známého slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho výpravná Perinbaba a dva světy přichází s obrovským časovým rozestupem oproti kultovní jedničce. Oba snímky od sebe bude dělit dlouhých 38 let.

„Film jde do kin primárně s českým dabingem. Zazní v něm hlasy například Daniela Krejčíka, Anny Julie Slováčkové, Zuzany Slavíkové či Martina Stránského. Nicméně pro kina máme k dispozici i slovenskou verzi, protože chápeme, že zde je hodně lidí ze Slovenska. Víme, že slovenskou verzi nabídne kino Lucerna a v Ostravě, Brně a ve Slovanském domě i Cinema City,“ říká pro deník Metro zástupce českého distributora snímku – společnosti Bontonfilm – Lukáš Vedral.

Duchnová babča
Jednička je do dnešních dnů považovaná, když ne za dobrou, tak alespoň za solidní pohádku s nezaměnitelnou autorskou pečetí zesnulého Jakubiska. Příběh filmu má být opět pevně propojený se zimou. Titulní jméno Perinbaba totiž odkazuje k Peřinové bábě, jež posílá na zem sníh v podobě peří ze svých duchen. Hlavní postavou filmu je nyní Lukáš, syn Alžběty a Jakuba, které mohou diváci znát z prvního dílu Perinbaby. Mladík se rozhodne vydat do světa na zkušenou. Touží najít pravou lásku a své vlastní štěstí. Od počátku jeho putování mu však tu a tam pomůže najít správnou cestu, kdo také jiný než hodná Perinbaba. Zatímco smrtka Zubatá se mu naopak snaží škodit a klade mu do cesty nebezpečné nástrahy.

Lukáš později najde chytrého psa Ucha a společně se vydají nalézt bájnou zemi hojnosti, která podle pověstí leží za sedmero horami a sedmero moři, až na samém konci světa. Na zámku se během své cesty dostanou do vězení, ve městě zničí i zachrání velkou svatbu, v zemi divoženek se mladý hrdina pro změnu zamiluje. Také ve snímku dvojice pomůže zachránit pohyblivé město a království, ze kterého zmizely všechny ženy, nebo se utká s havraními bojovníky. Dějových zákrut a lákadel zkrátka slibují tvůrci snímku dostatek.

Lukáš se psem Uchem na cestě za dobrodružstvím

Labutí píseň nejen pro Juraje Jakubiska
Sám Jakubisko, který letos v únoru zemřel, o druhé Perinbabě hovořil jako o příběhu, v němž je hlavní fantazie, humor a poezie. Jeho manželka Deana Horváthová-Jakubisková tento komentář před pár týdny rozvedla. „Je to film pro všechny, kdo umí snít, je to Jurajova zhmotněná bohatá fantazie. Juraj celý film dodělal, stále se k němu vracel a vylepšoval, dohlížel na náročné trikové sekvence, nechtěl nám ho tu nechat nedokončený,“ vysvětluje manželka filmaře.

V příběhu filmu Perinbaba a dva světy se znovu vrátí jak původní Perinbaba, tak populární Zubatá. Díky nejnovějším technologiím na plátně ožije zesnulá představitelka Perinbaby – Italka Giulietta Masina. Zubatou ztvárnila v pokračování česká herečka Darija Pavlovičová, pozorní diváci ale v několika záběrech odhalí i tehdejší představitelku, výraznou herečku Valérii Kaplanovou. Ve filmu si stihl naposled zahrát i Daniel Nekonečný.

Historky z natáčení
O vzniku snímku Perinbaba a dva světy se toho v posledních týdnech hodně traduje. Vypíchneme pro vás proto závěrem dvojici zajímavostí. Autor hudby Ondřej Soukup například nedávno prohlásil, že existovalo kolem dvou set verzí střihu filmu, což týmu, který skládal hudbu, přineslo stavy na pokraji zhroucení. Kdykoli měl skladatel Soukup hudbu hotovou, přinesl Jakubisko další verzi filmu.

Na place se prý také kradlo. Při natáčení filmu na východním Slovensku byly údajně tvůrcům z hotelového pokoje ukradeny speciální paměťové karty s natočenými zálohovanými záběry. Natáčení bylo nutné na jeden den přerušit a nové karty sehnat v Praze.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek