metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana
Epidemiolog Rastislav Maďar je děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Do srpna 2020 byl poradcem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pro problematiku covidu-19. | foto: Metro.cz

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

  5:25
Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem, v „covidové“ éře poradcem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Co podpořilo koronavirovou explozi z Číny do celého světa? Unikl virus z laboratoře ve Wu-chanu? Proč nezabírala proticovidová opatření v Česku? Čím nás mělo inspirovat Švédsko? Jaký má Rastislav Maďar názor na očkování? A proč můžeme očekávat další pandemii dokonce za pět let?

Vybavíte si, co ve vás před Vánoci 2019 vyvolávaly zprávy o šíření nevyzpytatelné nemoci v čínském Wu-Chanu?
Tehdy se s napětím čekalo na informaci, jestli je virus schopný šířit se efektivně z člověka na člověka. Ze začátku Čína mezilidský přenos popírala a nedbala na varování některých kolegů. I proto nastala řada chyb, které nakonec vedly k pandemii.

Který z přehmatů byl nejfrapantnější?
Určitě povolení hromadných oslav čínského nového roku koncem ledna 2020.

Velmi se také diskutovalo o tom, že covid unikl z laboratoří wuchanského institutu virologie. Váš názor?
Uniknout z laboratoře teoreticky mohl, jenže v tom případě by se Číňané chovali jinak už v prosinci 2019. Osobně tomu proto nevěřím. Dosud nemáme žádný věrohodný důkaz, že by virus nebyl přírodního původu.

V polovině března 2020 už bylo jasné, že se svět řítí do velké nepříjemnosti. Každá země tehdy zvolila svou lockdownovou strategii, třeba švédský lockdown byl velmi mírný. A účinný.
Víte, když máte zemi jako Švédsko, kde lidé respektují doporučení odborníků, je tam menší hustota populace, mezilidské rozestupy jsou přirozené a nejsou tam běžné multigenerační domácnosti, dá se s tím pracovat volněji než v zemích, kde velká část populace odborná doporučení ignoruje, a někteří dokonce i když jsou nařízená povinně, kde v chladném období tráví masivně čas v uzavřených prostorách například v nákupních centrech, kde je velké využití hromadné dopravy a lidé běžně žijí ve více generačních domech se svými rodiči a prarodiči nebo se často navštěvují.

Pojďme konkrétně k naší vlasti. Jak hodnotíte český boj s koronavirem? Co se povedlo? Co méně?
Česku se povedla jen první část boje s covidem, a to rychlé a bezpečné rozvolnění v první polovině roku 2020. V té době jsme dokonce byli vzorem pro ostatní země. To ale vedlo k politickému podcenění přípravy na rizikovou sezonu chladné části roku. Začátkem září, kdy tehdejší premiér mluvil o tom, že jsme „Best in Covid“, už situace nezvratně směřovala k budoucí katastrofě.

Jaké události se za Babišovy vlády ukázaly jako nejzhoubnější?
Tři následné epidemické vrcholy způsobilo zářijové otevření škol bez nařízené povinné ochrany dýchacích cest, dále předčasné rozvolnění lockdownu před Vánoci 2020 a potom příchod infekčnější varianty alfa, v té době označované jako britská, do vysoké obsazenosti nemocnic v lednu 2021.

Co byste podotkl ke smutnému roku 2021?
V některých částech země pro pacienty nestačily přístroje ve spádových nemocnicích a vážně nemocné museli rizikově převážet do vzdálených oblastí, kde se místy instalovaly mobilní mrazicí zařízení na skladování těl, dokonce se zvedaly emisní limity ovzduší kvůli spalování zemřelých. Vyvrcholilo to v březnu, kdy umřelo za jeden měsíc nejvíc lidí od druhé světové války. Vůbec nejhorší varianta delta, tedy indická, dorazila následně v druhé polovině roku 2021. Sice taky zabíjela, ale od nejhorších následků nás ochránilo v té době již dostupné očkování proti covidu-19.

Co byste vzkázal kritikům a odmítačům očkování?
Očkování zabránilo velkému počtu úmrtí a u velké části populace pomohlo předejít zhoršení kvality života ve formě dlouhodobých postcovidových následků. O jeho přínosech máme četná data na velkých souborech. Odborně je to celosvětově nezpochybnitelné. Navíc nová mRNA technologie je velkým příslibem do budoucna, i pokud jde o vývoj vakcín proti dalším nemocem, které bychom chtěli značně omezit, až eliminovat.

Jak hodnotíte současnou covidovou situaci? I v mém okolí se množí případy těžkého průběhu covidu.
Virus je momentálně mnohem infekčnější, než byl na začátku pandemie, velké množství mutací aktuálně cirkulujících subvariant Omikronu ale z něho udělalo patogen, který zabíjí především osoby ve vysokém věku, zdravotně velmi křehké a také s významně oslabenou imunitou.

Co zranitelným lidem doporučujete?
Měli by se očkovat prioritně novou vakcínou, stejně jako osoby o ně pečující, ať už profesně, nebo v domácích podmínkách. Covid je z hlediska prognózy horší nemocí než chřipka, přesto je v těchto týdnech rizikové sezony vyšší zájem o očkování proti chřipce než proti covidu-19. Stále je namístě dodržovat známé 3R (nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat rozestupy), pokud se člověk nechce nakazit nebo šířit svou nemoc dál. Jen už to není nutné vyžadovat povinně.

Má se lidstvo v blízkém budoucnu obávat obdobné, či dokonce ještě krutější pandemie? Jak je připraveno?
Před několika dny jsem měl na Slezských dnech preventivní medicíny přednášku pro kolegy o tom, že další pandemie může nastat se stejnou pravděpodobností za pět let jako za sto. Virové přechody ze zvířat na člověka mohou být čím dál častější, o příští pandemii rozhodne jen sled náhodných událostí. I proto musíme být dobře připraveni. Zodpovědně se však musí chovat každý z nás a vést k tomu i mladou generaci. V tom máme být vzorem, ne vymýšlet, jak něco obejít.

Covidový start

  • V průběhu ledna 2020 nákaza Česko ještě nezasáhla. Byly jen zpřísněné kontroly cestujících přilétajících na Letiště Václava Havla v Praze.
  • Ještě na konci února 2020 se všeobecně předpokládalo, že odjezd do lyžařských středisek v Alpách je bezproblémový. Odtud se pak začala nákaza koronavirem do Česka a dalších zemí šířit.
  • Od 11. března byly uzavřeny všechny základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy.
  • Ve čtvrtek 12. března byl vyhlášen nouzový stav. Došlo k omezení volného pohybu.
  • Od soboty 14. března byl zakázán provoz restaurací a obchodů.
  • Od pondělí 16. března byly, až na výjimky, uzavřeny státní hranice.
  • Dne 19. března byla vyhlášena povinnost si mimo bydliště zakrývat ústa a nos rouškou, šátkem či jinou pokrývkou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek