metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 7 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana
Nespoutaný Jim Morrison pózuje na fotografii známé jako Young Lion, mladý lev. | foto: Profimedia.cz

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

  15:07
Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.

James Douglas Morrison proslul jako rozevlátá tvář kapely The Doors. Narodil se na Floridě 8. prosince 1943, jeho otec to dotáhl na kontradmirála amerického námořnictva, přísná matka byla v domácnosti.

Syn Jim vynikal bystrou hlavou, na Kalifornské univerzitě si vybral filmovou školu, skvěle prospíval, pokusil se o několik experimentálních krátkých snímků. „Jakkoli byl sečtělý a přemýšlivý intelektuál, navenek si liboval v přezíravých pózách a hrané lhostejnosti,“ říkal o něm jeho kumpán z The Doors Ray Manzarek. Krásným důkazem byla vlastní promoce, kterou zcela ignoroval, a celý den strávil poflakováním na pláži Venice Beach. Bakalářský diplom si Morrison nechal poslat poštou na matčinu adresu.

Důležité pro pana bakaláře bylo, že mírné kalifornské klima mu umožnilo několikaměsíční přebývání na střeše kamarádova domku blízko pláže, kde se živil fazolemi a LSD. Čas však rozhodně nemařil. Během téhle éry s Rayem Manzarekem napsal klasické hity v čele s Light my fire, Break On Through (To the Other Side) a The End.

Začátkem ledna 1967 vydali The Doors své první, eponymní album. Skladba Light My Fire okamžitě vyskočila na vrchol a zaznamenala více než milion prodaných kopií. Morrison se stal miláčkem dívek. Přispěla k tomu fotografie známá jako Young Lion. Záběry zpěváka jako „mladého lva“ s nahou hrudí se staly jednou z nejznámějších rockových ikon. Součástí image se staly i jeho kožené kalhoty. Pověstných je několik koncertů, které ukončil policejní zásah.

Velká sláva si vybírala svou daň, citlivého Morrisona pohlcoval drogový rauš. Začátkem roku 1971 zatáhl „Young Lion“ za záchrannou brzdu, odstěhoval se do Paříže a s přítelkyní Pamelou se usadil v ulici Beautreillis ve čtvrti Marais. Vydával se na dlouhé pěší procházky na Montmartre i podél Seiny, jenže i ta nejlepší předsevzetí vzala brzy za své. Už proto, že Pamela byla závislá na heroinu a on sám svou závislost na alkoholu a drogách překonat nedokázal.

Jim Morrison zemřel 3. července 1971. Ráno ho našla mrtvého v napuštěné vaně nešťastná Pamela. Jako příčina smrti se uvádí infarkt myokardu. Pitva nikdy provedena nebyla.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek