metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka
Hru si můžete zapařit třeba na webu retrogames.cz. | foto: ID SOFTWARE

Prababička počítačových stříleček v první osobě měla v Německu dlouho zákaz

  12:16
Simulace 3D prostoru byla natolik přelomová, že to autoři hry zdůraznili i v názvu. Jedna z prvních „bojových“ her zabírala minimální prostor na disku.

Americký špion se musí prostřílet z vězení nacistického hradu a odhalit tajný program třetí říše, která má vytvořit neporazitelnou armádu. Katakomby se hemží psy a vojáky wehrmachtu, všude visí hákové kříže nebo podobizny Adolfa Hitlera. Ti z vás, kteří měli už v 90. letech počítač, určitě hru Wolfenstein 3D znají.

Ačkoli legendární střílečka nebyla první 3D akční hrou viděnou z vlastního pohledu, díky své hratelnosti ovlivnila celý žánr. Mimochodem, její autoři mají na svědomí i další herní pecky. Vývojáři ze společnosti id Software například vytvořili i hororový Doom, který byl vydaný jen rok po Wolfensteinu 3D, tedy v roce 1993. Stejné autory má i Quake, jenž se do srdcí hráčů zapsal hlavně díky přelomovému multiplayeru přes internet.

Zpět ale k Wolfensteinu. Ten výrazně ovlivnil herní průmysl také díky inovativní simulaci prostoru. Však ono 3D je dokonce explicitně v názvu hry.

Bez zajímavosti není ani fakt, že hra byla kvůli zobrazování nacistické tematiky v Německu postavena mimo zákon. A to jak její prodej, tak dovezení ze zahraničí. Zákaz platil až do roku 2019.

PRO MIMINA

  • Wolfenstein 3D obsahuje hned na začátku vtípek.
  • Zatímco je u jiných her běžné, že si můžete zvolit obtížnost na škále od „snadné“ po „těžké“, u Wolfensteinu mají obtížnosti trochu jiné pojmenování.
  • Ta nejtěžší je označená heslem „Jsem vtělením smrti!“ a obrázkem skoro mrtvé postavy, nejsnazší obtížnost se jmenuje „Můžu hrát, tati?“ a znázorněna je obrázkem agenta s dudlíkem v puse.

Wolfenstein 3D fungoval plynule i na běžném počítači, který se v 90. letech prodával. Navíc zabíral zhruba 1,5 MB na disku. Pokud to srovnáte s volným pokračování hry z roku 2014, je to obrovský rozdíl. Hra Wolfenstein: The New Order totiž vyžaduje zhruba 50 GB volného místa na pevném disku.

Zatím nejnovějším přírůstkem do série Wolfenstein je hra z roku 2019 s podtitulem Youngblood. Ta to sice od kritiků schytala, zajímavá je ale její příběhová linie. Hlavní role se v ní totiž ujímají dcery Williama B. J. Blazkowicze. Tedy agenta z původní hry z roku 1992.

I když, abychom byli úplně přesní, slovo „původní“ také zcela nesedí. Legendární série má totiž ještě svého předka v herním pravěku. Castle Wolfenstein z roku 1981 je dvourozměrná akční adventura, která má do 3D střílečky dost daleko. Příběh je však hodně podobný. Musíte utéct z kobky na hradě plném nacistů.

Kultovní Wolfenstein 3D spatřil světlo herního světa 5. května 1992. Ve stejném roce vyšel také „brutální“ Mortal Kombat. Článek o něm najdete zde.

Komentáře

Hlavní zprávy

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek