metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Na humor sázejí vývojáři hry i při tvorbě bitevních polí. Ta vypadají třeba jako Ementál. | foto: Team17

Původně měla legendární hra Worms jiný název i postavy. Lumíky ale její tvůrce vykrást nemohl

  16:04
Herní série Worms si získala srdce milionů pařmenů hlavně díky režimu pro více hráčů. Bitvy šlo totiž hrát jak po internetu, tak i off-line. Takže stačilo, aby měl jeden člověk v partě počítač, a bylo o zábavu postaráno.

Cíl hry je jednoduchý: pozabíjet všechny nepřátele. Každý z hráčů má na svůj tah omezený čas a záleží, jak ho využije. Buď uteče, nebo se snaží trefit vojáka svého soupeře.

Když Andy Davidson hru vytvářel, původně v ní neválčili červíci, ale lumíci. Davidson si totiž tak trochu „vypůjčil“ grafiku hry Lemmings. Protože ale věděl, že nemůže vydat hru s postavami z hry jiné, vznikli váleční červíci a „nová“ videohra dostala název Total Wormage.

Davidson své červy přihlásil do vydavatelské soutěže pořádané populárním časopisem Amiga Format, ale neuspěl. Protože ale tušil, že jsou Worms originální, snažil se hru představit i jinde. Uspěl v Londýně na veletrhu European Computer Trade Show, kde si jeho hry všimla společnost Team17. Sázka na Worms byla pro britskou vývojářskou společnost trefou do černého. Od roku 1995, kdy hra poprvé vyšla, totiž červíci získali několik herních ocenění. V minulosti si odnesli třeba cenu za nejoriginálnější hru roku nebo za nejlepší hru pro více hráčů.

Nejvíc trendoval Wolfenstein 3D

  • S přechodem papírového Metra na nový design začal v našem deníku vycházet i seriál o legendárních videohrách. Už jsme zavzpomínali například na Space Invaders či Maria.
  • Nejvíce vás bavil text o střílečce Wolfenstein 3D. Článek o hře z roku 1992 byl minulý týden dokonce nejčtenějším na webu Metro.cz.

Worms jsou (nebo spíše byli) populární také díky mixu strategie, akce a humoru. Červi totiž mají v průběhu hry vtipné hlášky. Zábavné jsou ale i zbraně, které slizcí vojáci používají pro likvidování nepřátel. Arzenál dostupný ve hře sahá od standardního granátu a samonaváděcích střel až po explodující ovce a vysoce destruktivní banánovou bombu.

Některé z bizarních zbraní jsou navíc založeny na aktuálních tématech v době vydání hry. Například Mail Strike, který spočívá v létající poštovní schránce shazující výbušné obálky, je odkazem na tehdejší poštovní stávky, zatímco Šílená kráva odkazuje na epidemii BSE (lidově nemoc šílených krav – poznámka redakce) z 90. let. Mezi další originální ničivé nástroje patří i Betonový osel, jedna z nejmocnějších zbraní ve hře je založena na ozdobě, kterou měl na zahradě Andy Davidson.

Hra má přes dvacet pokračování, asi největším milníkem v její novodobé historii je rok 2003. Tehdy totiž vyšla verze Worms 3D a, jak už název napovídá, šlo o první variantu ve 3D. Reakce na nový trojrozměrný svět byly smíšené. V té době už si totiž řada hráčů tento styl hry ve 3D vyzkoušela ve hře Hogs of War. V této tahové taktické videohře z roku 2000 mají hlavní slovo pro změnu čuňata. Ta vývojáři zvolili jako parafrázi na lidskou hloupost.

Komentáře

Hlavní zprávy

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek

Centra Paprsek fungují již třicet let, starají se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek