metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Úplně první závodní hra vznikla před padesáti lety. Nezávodilo se v autech, ale v raketách

  18:01
Rychlost, adrenalin a výzvy. To jsou psychologické faktory, které táhnou hráče do světa závodních videoher. Deník Metro zmapoval nejvýraznější závodní pařby za posledních pět dekád. Znáte je všechny?

Další 3 fotografie v galerii
Herní volanty replikují ovládání skutečných aut s cílem povznést herní zážitek. Měli jste doma také podobný? | foto: Profimedia Profimedia.cz

Space Race
Za úplně první arkádovou závodní videohru je považována Space Race, se kterou v roce 1973 přišla společnost Atari. Ano, to je ta samá firma, která o rok dřív vydala legendární Pong. Space Race byla velmi jednoduchá hra pro dva hráče. Každý z nich ovládá vesmírnou loď, se kterou se snažil doletět ze spodní části obrazovky nahoru. Podél cesty byly asteroidy pohybující se po obrazovce zleva doprava a hráči se jim museli vyhýbat.

Gran Trak 10
Hned v roce 1974 Atari vydala první závodní hru, kde už se jezdilo v autech. Hráč u automatu se na dráhu díval seshora a vůz (v podstatě malou kostičku) ovládal s pomocí volantu a plynového i brzdového pedálu.

Gran Trak 10 se u hráčů setkal s poměrně velkým úspěchem a postupně se dočkal několika dalších různých verzí.

Night Driver
Poprvé hráči usedli do kabiny v roce 1976 a zase u toho byla Atari. Pohled z první osoby nabízela hra Night Driver. Mimochodem, auto, které hráč řídil, nebylo ve skutečnosti nakresleno ve hře, ale bylo vytištěno na plastové vložce před monitorem.

Pole Position
Trochu větší skok v čase uděláme díky hernímu studiu Namco. To v roce 1982 přišlo se závodní hrou pro počítače. Pole Position má na svém kontě hned několik prvenství. Hráči mohli úplně poprvé ve hře řídit formuli 1, poprvé byl využit pohled na auto ze třetí osoby (tedy zpoza formule). A v Pole Position bylo také poprvé možné nabourat po nárazu do jiného auta.

Super Mario Kart
Zase trochu poskočíme v čase. Hra Super Mario Kart je navíc nejen o rychlosti. Už v roce 1992 se díky společnosti Nintendo na trať vydaly postavičky ze slavné hry Super Mario. Ty se v závodě předhánějí i díky nejrůznějším vylepšením, která lze na trati získat. „Zbraně“ pak závodníci využívají ke zpomalení ostatních. Jeden příklad za všechny – soupeře můžete zasáhnout vystřeleným želvím krunýřem, což způsobí, že se roztočí a ztratí kontrolu nad vozidlem.

Need for Speed
Devadesátá léta jsou období, kdy se zrodilo hned několik legendárních závodních herních sérií. Jen málokdo nezná například Need for Speed. Poprvé si hru mohli zájemci vyzkoušet v roce 1994 na domácí videoherní konzoli 3DO. Need for Speed umožňovala řídit osm licencovaných sportovních vozů na třech tratích, kde se pohybovala i další vozidla v běžném provozu, která nezávodila. Něčím navíc jsou i policejní vozidla, která závodníky pronásledují.

Gran Turismo
Velmi dobře přijatá veřejností je i série Gran Turismo. Hra se od roku 1997 snaží přesně simulovat automobilové závody. Za vítězné body lze navíc nakupovat díly, tuning nebo další vozidla. Těch bylo už v prvním díle série 140. V posledních týdnech jste nejspíš o této hře slyšeli. Její filmové zpracování je totiž momentálně v kinech. Předlohou snímku je skutečný příběh o závodní akademii pro hráče Gran Turisma, kteří si mohou díky svým dovednostem na simulátoru vysoutěžit účast v reálném závodě ve voze od automobilky Nissan.

Takhle to vypadalo v kabině ikonického Ferrari 512 TR v úplně prvním díle herní série Need for Speed. Stejný vůz se řítí i před hráčem.

Colin McRae Rally
S realitou má hodně společného i série Colin McRae Rally. Jak napovídá název, jde o průkopníka realistických rallye sportovních závodních her. Série je pojmenována po skotském jezdci Colinu McRaeovi, který se na vývoji hry podílel. První díl představoval skutečná auta a jezdce ze sezony mistrovství světa v rallye 1998.

Burnout
Do historie závodních videoher se významně zapsala také herní série Burnout (2001). Ta klade důraz na agresivní a riskantní jízdu. Velká pozornost je věnována také bouračkám, které jsou zobrazeny hned z několik úhlů. Vývojáři také při tvorbě hry pracovali s reálnou fyzikou. Pokud například trefíte kamion, stěží s ním pohnete, ale pokud se čelně střetnete s protijedoucím osobákem, čeká vás několik efektních kotrmelců. Nechybí tu ani další působivé detaily. Když například bokem auta brousíte o svodidla či další vozy, pěkně to jiskří.

Ve hře Burnout hrají prim havárie. Náraz je pak zobrazen z několika různých úhlů. Při srážce sice ztratíte cenný čas, po chvíli jste ale zpět na trati v nepoškozeném voze.

Forza
Ve výčtu legendárních závodních her určitě nesmí chybět ani série Forza. Ta se podobně jako Gran Turismo snaží napodobit jízdní vlastnosti skutečných závoďáků. Mimochodem, Forza znamená v italštině síla. Z italštiny je i výraz Gran Turismo, tedy „velká cesta“. Ten se používá pro rychlá a zároveň luxusní auta.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Zastupitelé Mladé Boleslavi dnes budou hlasovat o výměně primátora

vydáno 29. dubna 2024  0:22

Zastupitelé Mladé Boleslavi dnes budou hlasovat o volbě nového primátora. Raduana Nwelatiho (ODS), který vede město od roku 2006, by měl ve funkci...  celý článek