metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Pac-Man bloudí už přes čtyřicet let. Stačilo málo a ze žlutého hrdiny byl sprosťák

  16:58
V současnosti je fenoménem hra Minecraft. Hlavně děti u ní tráví desítky, spíš ale stovky hodin. Podobnou senzaci způsobil před více jak čtyřmi dekádami i Pac-Man. Lidé nosili svého žlutého hrdinu na tričkách, na motivy videohry vznikl už v 80. letech i seriál a písnička. V chytlavém songu z roku 1981 se zpívá o bolavém rameni a mozole na palci kvůli Pac-Man horečce.
Bloudí už přes čtyřicet let. | foto: NAMCO

Příběh herního hitu se začal psát v roce 1979 v Japonsku, kdy Toru Iwatani dostal za úkol vytvořit hru, která by mohla oslovit i ženy. Většina videoher té doby totiž měla buď válečná, nebo sportovní témata. Tehdy čtyřiadvacetiletý videoherní designér dostal nápad na Pac-Mana v italské restauraci. Inspirovala ho k tomu rozjedená pizza.

Princip hry je jednoduchý. Hráč ovládá Pac-Mana v bludišti vyplněném tečkami. Ty musí žlutý hrdina sníst. V bludišti se také pohybují čtyři barevní duchové, kteří se snaží Pac-Mana dohonit, každý svým vlastním způsobem. „Pac-Man je stále relevantní i v této době, protože se jedná o ikonickou hru, která ustála test časem. I přesto, že hra vyšla v roce 1980 (22. května – pozn. redakce), stále zůstává populární a ovlivnila celý herní průmysl. Hra je jednoduchá a snadná na pochopení, což jsou principy, které se dostávají do popředí i v moderním herním vývoji na PC a ještě více na mobilním trhu,“ vysvětluje popularitu Pac-Mana Jiří Bukovjan z herního studia Noxgames.

„V neposlední řadě může značka těžit z nostalgie nyní dospělých hráčů, na které měla velký vliv. Z pohledu her mělo jen několik málo z nich tak silný kulturní vliv, aby se na ně odkazovalo ve filmech, seriálech či v jiných médiích. Nejenže se stále prodávají tematické předměty, ale v Chicagu existuje i restaurace kompletně v tematice Pac-Mana,“ dodává Bukovjan.

Nepřátelé mají taktiku a jsou rychlejší

  • Duchové, kteří hlavního hrdinu nahánějí, se neliší jen barvou, ale mají i úplně odlišné osobnosti a vzorce chování.
  • Červený duch Pac-Mana bez ustání stopuje, růžový duch se mu snaží nadběhnout, světle modrý je nejvíce nevyzpytatelný a k rozhodování svého pohybu využívá i směřování červeného ducha a chování oranžového ducha se mění podle toho, jak dale ko právě od Pac-Mana je. Každý duch má i jméno.
  • Do češtiny se překládají jako Lupič, Lovec, Neposeda a Blbec. Na začátku hry je v bludišti pouze červený duch a ostatní jsou zavření, postupně se však do bludiště dostanou všichni. Když Pac-Mana chytí, hráč ztrácí život. Na obranu proti duchům jsou v každé úrovni čtyři větší tečky, které může Pac-Man sníst a pro změnu může honit duchy. Ti se pohybují o něco rychleji než hráč. Ovšem zpomalují v rozích a výrazně zpomalí, když se snaží projít tunelem na stranách bludiště. Naproti tomu Pac-Man zpomalí vždy, když sní puntík.
  • Žluté kolečko, které výrazně ovlivnilo celou herní scénu, má zajímavou historii.
  • Hra se původně jmenovala Pakkuman, podle japonského výrazu „paku paku taberu“, který lze volně přeložit jako mlsání. Pro americký trh se pak počítalo s názvem Puckman, a to kvůli podobě hlavního hrdiny s hokejovým pukem. Americký výrobce to ale nakonec japonským vývojářům rozmluvil. V USA se totiž obávali, že by lidé často zaměňovali slovo puck za slovo fuck.
  • Hra byla původně navržena tak, aby nebylo možné ji dohrát, a měla mít nekonečné množství levelů. Avšak programátorská chyba způsobila, že level 256 se špatně načítá, a hru nelze hrát dál.
  • Věděli jste, že má Pac-Man manželku? Už v roce 1982 získala hra pokračování, ve kterém byla hlavní hrdinkou žena. Původní název Pac-Woman se vedoucím společnosti Midway nelíbil. Nakonec tedy hra vyšla pod názvem Ms. Pac-Man, tedy paní Pac-Manová.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
Témata: Minecraft, Japonsko

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek