metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Bloudí už přes čtyřicet let. | foto: NAMCO

Pac-Man bloudí už přes čtyřicet let. Stačilo málo a ze žlutého hrdiny byl sprosťák

  16:58
V současnosti je fenoménem hra Minecraft. Hlavně děti u ní tráví desítky, spíš ale stovky hodin. Podobnou senzaci způsobil před více jak čtyřmi dekádami i Pac-Man. Lidé nosili svého žlutého hrdinu na tričkách, na motivy videohry vznikl už v 80. letech i seriál a písnička. V chytlavém songu z roku 1981 se zpívá o bolavém rameni a mozole na palci kvůli Pac-Man horečce.

Příběh herního hitu se začal psát v roce 1979 v Japonsku, kdy Toru Iwatani dostal za úkol vytvořit hru, která by mohla oslovit i ženy. Většina videoher té doby totiž měla buď válečná, nebo sportovní témata. Tehdy čtyřiadvacetiletý videoherní designér dostal nápad na Pac-Mana v italské restauraci. Inspirovala ho k tomu rozjedená pizza.

Princip hry je jednoduchý. Hráč ovládá Pac-Mana v bludišti vyplněném tečkami. Ty musí žlutý hrdina sníst. V bludišti se také pohybují čtyři barevní duchové, kteří se snaží Pac-Mana dohonit, každý svým vlastním způsobem. „Pac-Man je stále relevantní i v této době, protože se jedná o ikonickou hru, která ustála test časem. I přesto, že hra vyšla v roce 1980 (22. května – pozn. redakce), stále zůstává populární a ovlivnila celý herní průmysl. Hra je jednoduchá a snadná na pochopení, což jsou principy, které se dostávají do popředí i v moderním herním vývoji na PC a ještě více na mobilním trhu,“ vysvětluje popularitu Pac-Mana Jiří Bukovjan z herního studia Noxgames.

„V neposlední řadě může značka těžit z nostalgie nyní dospělých hráčů, na které měla velký vliv. Z pohledu her mělo jen několik málo z nich tak silný kulturní vliv, aby se na ně odkazovalo ve filmech, seriálech či v jiných médiích. Nejenže se stále prodávají tematické předměty, ale v Chicagu existuje i restaurace kompletně v tematice Pac-Mana,“ dodává Bukovjan.

Nepřátelé mají taktiku a jsou rychlejší

  • Duchové, kteří hlavního hrdinu nahánějí, se neliší jen barvou, ale mají i úplně odlišné osobnosti a vzorce chování.
  • Červený duch Pac-Mana bez ustání stopuje, růžový duch se mu snaží nadběhnout, světle modrý je nejvíce nevyzpytatelný a k rozhodování svého pohybu využívá i směřování červeného ducha a chování oranžového ducha se mění podle toho, jak dale ko právě od Pac-Mana je. Každý duch má i jméno.
  • Do češtiny se překládají jako Lupič, Lovec, Neposeda a Blbec. Na začátku hry je v bludišti pouze červený duch a ostatní jsou zavření, postupně se však do bludiště dostanou všichni. Když Pac-Mana chytí, hráč ztrácí život. Na obranu proti duchům jsou v každé úrovni čtyři větší tečky, které může Pac-Man sníst a pro změnu může honit duchy. Ti se pohybují o něco rychleji než hráč. Ovšem zpomalují v rozích a výrazně zpomalí, když se snaží projít tunelem na stranách bludiště. Naproti tomu Pac-Man zpomalí vždy, když sní puntík.
  • Žluté kolečko, které výrazně ovlivnilo celou herní scénu, má zajímavou historii.
  • Hra se původně jmenovala Pakkuman, podle japonského výrazu „paku paku taberu“, který lze volně přeložit jako mlsání. Pro americký trh se pak počítalo s názvem Puckman, a to kvůli podobě hlavního hrdiny s hokejovým pukem. Americký výrobce to ale nakonec japonským vývojářům rozmluvil. V USA se totiž obávali, že by lidé často zaměňovali slovo puck za slovo fuck.
  • Hra byla původně navržena tak, aby nebylo možné ji dohrát, a měla mít nekonečné množství levelů. Avšak programátorská chyba způsobila, že level 256 se špatně načítá, a hru nelze hrát dál.
  • Věděli jste, že má Pac-Man manželku? Už v roce 1982 získala hra pokračování, ve kterém byla hlavní hrdinkou žena. Původní název Pac-Woman se vedoucím společnosti Midway nelíbil. Nakonec tedy hra vyšla pod názvem Ms. Pac-Man, tedy paní Pac-Manová.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek