metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Až moc brutální videohra. Legendární Mortal Kombat je v několika zemích zakázaný

  16:53
Je tak trochu jiná. Revoluční, krvavá a originální. Hra Mortal Kombat je nejúspěšnější bojovou herní sérií všech dob. Její příběh se začal psát v roce 1992.
Kdepak, tato fotka není rozostřená. Taková prostě byla v roce 1992 grafika...

Kdepak, tato fotka není rozostřená. Taková prostě byla v roce 1992 grafika arkádových her. | foto: MIDWAY GAMES

Původně byli hlavním tématem hry jen nindžové, to se ale vedení vývojářské společnosti Midway Games nelíbilo. Poté začala práce na videoherní adaptaci filmu Univerzální voják se Jeanem-Claudem van Dammem. Ale ani to nebylo dotaženo. Hernímu studiu propadla licence.

Úspěch konkurenčního studia Capcom s hrou Street Fighter II ale nakonec vedení Midway Games přesvědčil vytvořit vlastní arkádovou bojovou hru. Od Street Fightera se však velmi odlišovala. „Její ikonické fatality, ve kterých hráči mohou svého soupeře brutálně popravit, vyvolaly kontroverzi i obdiv hráčů po celém světě,“ popisuje odlišnost hry Jiří Bukovjan z herního studia Noxgames. Svým krvavým násilím hra šokuje i 30 let od svého vzniku. Některé díly jsou v různých zemí světa zakázané. Například hra z roku 2011 je na černé listině v Brazílii či Jižní Koreji. V Austrálii je zase zakázaný díl z roku 2013.

Hra se proslavila ale nejen krvavým násilím. Původní Mortal Kombat byl vyvinut s digitalizovanými sprity (označení používané v počítačové grafice pro dvourozměrný obrázek – pozn. redakce) na základě opravdových herců.

„Mortal Kombat 1. generace byl i jednou z prvních her, která obsahovala kombinace tlačítek pro speciální útoky. Tento systém byl inovativní a později se stal standardem pro bojové hry,“ upozorňuje na další zvláštnost hry Bukovjan.

Mortal Kombat (film, 2021)

Původní příběh hry se točí kolem turnaje Mortal Kombat. Toho se účastní bojovníci z různých dimenzí. Hlavním cílem je udržet rovnováhu mezi světy a zabránit invazi zla do lidského světa. Postupně se ale příběh změnil. „Mortal Kombat 11 nabízí speciální cameo vystoupení známých postav ze zcela jiných fiktivních světů, jako je například Spawn, Terminátor, Joker, Rambo nebo RoboCop. Toto spojení ikonických postav se stalo charakteristickým rysem novějších dílů série,“ vysvětluje Bukovjan.

Mortal Kombat se významně zapsal do popkultury nejen díky videohrám. Už v roce 1995 byl natočen na motivy hry první film. Téma bylo zpracováno ještě několikrát. Vznikl i seriál nebo animáky. Naposledy se na velké plátno Mortal Kombat vrátil předloni. Od prvního filmu se snímek dost liší. Například i tím, že jedna z hlavních postav je bojovník v současnosti velmi populárního MMA.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
Témata: film, studium, videohra

Hlavní zprávy

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek