metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva

Další 4 fotografie v galerii
Kdepak, tato fotka není rozostřená. Taková prostě byla v roce 1992 grafika arkádových her. | foto: MIDWAY GAMES

Až moc brutální videohra. Legendární Mortal Kombat je v několika zemích zakázaný

  16:53
Je tak trochu jiná. Revoluční, krvavá a originální. Hra Mortal Kombat je nejúspěšnější bojovou herní sérií všech dob. Její příběh se začal psát v roce 1992.

Původně byli hlavním tématem hry jen nindžové, to se ale vedení vývojářské společnosti Midway Games nelíbilo. Poté začala práce na videoherní adaptaci filmu Univerzální voják se Jeanem-Claudem van Dammem. Ale ani to nebylo dotaženo. Hernímu studiu propadla licence.

Úspěch konkurenčního studia Capcom s hrou Street Fighter II ale nakonec vedení Midway Games přesvědčil vytvořit vlastní arkádovou bojovou hru. Od Street Fightera se však velmi odlišovala. „Její ikonické fatality, ve kterých hráči mohou svého soupeře brutálně popravit, vyvolaly kontroverzi i obdiv hráčů po celém světě,“ popisuje odlišnost hry Jiří Bukovjan z herního studia Noxgames. Svým krvavým násilím hra šokuje i 30 let od svého vzniku. Některé díly jsou v různých zemí světa zakázané. Například hra z roku 2011 je na černé listině v Brazílii či Jižní Koreji. V Austrálii je zase zakázaný díl z roku 2013.

Hra se proslavila ale nejen krvavým násilím. Původní Mortal Kombat byl vyvinut s digitalizovanými sprity (označení používané v počítačové grafice pro dvourozměrný obrázek – pozn. redakce) na základě opravdových herců.

„Mortal Kombat 1. generace byl i jednou z prvních her, která obsahovala kombinace tlačítek pro speciální útoky. Tento systém byl inovativní a později se stal standardem pro bojové hry,“ upozorňuje na další zvláštnost hry Bukovjan.

Mortal Kombat (film, 2021)

Původní příběh hry se točí kolem turnaje Mortal Kombat. Toho se účastní bojovníci z různých dimenzí. Hlavním cílem je udržet rovnováhu mezi světy a zabránit invazi zla do lidského světa. Postupně se ale příběh změnil. „Mortal Kombat 11 nabízí speciální cameo vystoupení známých postav ze zcela jiných fiktivních světů, jako je například Spawn, Terminátor, Joker, Rambo nebo RoboCop. Toto spojení ikonických postav se stalo charakteristickým rysem novějších dílů série,“ vysvětluje Bukovjan.

Mortal Kombat se významně zapsal do popkultury nejen díky videohrám. Už v roce 1995 byl natočen na motivy hry první film. Téma bylo zpracováno ještě několikrát. Vznikl i seriál nebo animáky. Naposledy se na velké plátno Mortal Kombat vrátil předloni. Od prvního filmu se snímek dost liší. Například i tím, že jedna z hlavních postav je bojovník v současnosti velmi populárního MMA.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek