metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 23 °C

Sobota 13. dubna 2024. Svátek má Aleš

Vlezli jsme pod zem a hledali jsme zlato. Do štoly Václav se můžete vydat i vy

  9:03
Chvíli vám bude nejspíš zima, nejspíš se i trochu zamažete a občas si budete muset dokonce zacpat uši. Přesto je exkurze do zlatých dolů na Jílovsku zážitek. Poučný, zábavný, a hlavně originální.
Do jedné malé kóje se vešli až čtyři horníci.

Do jedné malé kóje se vešli až čtyři horníci. | foto: Metro.cz

Gumáky jsou doporučené, teplé oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi je pro změnu povinné. Však se tříhodinová exkurze koná pod zemí. V dole je kolem jedenácti stupňů. Navíc průvan. Tmy se bát nemusíte. Každý účastník výpravy totiž dostane helmu i s čelovkou.

Vzácný kov se na Jílovsku hlubinně těžil již ve 13. století. Ze zdejšího revíru je zřejmě i zlato, z něhož je z velké části vytvořena svatováclavská koruna. Pod zem lezeme štolou Václav. Ta má vstup nedaleko obce Žampach.

Začátek cesty je náročnější. Chodba ze 14. až 18. století má poněkud menší profil. Po pár úderech do helmy to došlo i nám. Zpomalit jsme museli také na dřevěných můstcích, které vedou nad vodou. Chvost naší výpravy jistí Eva Nová z Fabián Tours, jež výpravy spolupořádá s Jitkou Wurmovou. V čele kráčí Vladimír Pravda ze společnosti Montanika, který se svým kamarádem Pavlem Škáchou doly již 10 let zpřístupňuje.

Fluoreskující scheelit

První sborové „jůůů“ z úst dětských účastníků přichází ve chvíli, kdy nás průvodce donutí v jedné z chodeb vypnout čelovky. „To fluoreskuje scheelit – ruda wolframu,“ říká Pravda, když si prohlížíme modře zářící stěnu. Podobných zastávek nás čeká ještě několik. Zážitek pro oči je ale hlavně tato. Další jsou spíš zvukového rázu. Třeba při ukázce vrtací techniky vám doporučujeme zacpat si uši. Pořádná rána je i imitace exploze, která účastníky tour čeká na konci výletu. To ale předbíháme...

Zážitkem je také jízda důlním vláčkem. V malých vagoncích je nám docela dost těsno, ale jsme rádi, že chvíli sedíme. Celý okruh má sice „pouze“ tři a půl kilometru, ale cesta je to docela náročná.

V dole uvidíme technické zázemí a expozici vrtací techniky.

Výklad střídají praktické ukázky důlní techniky. Z nich pochopíme, proč museli mít horníci ochranu sluchu. Dobrovolníci si zkoušejí sílu hornické sbíječky. Náš průvodce předvádí hrabání sutě důlním škrabákem, jindy zase „malým“ bagrem nabírá kameny nebo drtí horninu na jemný prášek. I takhle se dostávalo z rudy zlato.

Exkurze je také cestou časem. Ze štoly ze 14. století totiž dojdeme až do dolu Pepř, kde se těžilo ještě v 60. letech minulého století. Stáří dolu se ale bát rozhodně nemusíte. Pánové z Montaniky mají nezbytné báňské vzdělání a na důl osobně dohlížejí.

Termíny

  • Jílovskými zlatými doly vás společnost Montanika provede 1. července. Více informací na webu www.jilovskezlatedoly.cz.
  • Agentura Fabian Tours se do dolu pro změnu vydá 15. a 19. července. Detaily na Facebooku nebo webu agentury.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
Témata: zlatá medaile

Hlavní zprávy

Zpěvák a skladatel Michal Penk si během koncertu Pop in Symphony zahraje se symfonickým orchestrem

vydáno 13. dubna 2024  12:00

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se svou sólistkou Leticií Krotkou zvou své publikum na show s názvem Pop in Symphony. Smetanovu síň Obecního...  celý článek

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

vydáno 13. dubna 2024  7:00

Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na...  celý článek

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek