metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka

Dalších 5 fotografií v galerii
Do jedné malé kóje se vešli až čtyři horníci. | foto: Metro.cz

Vlezli jsme pod zem a hledali jsme zlato. Do štoly Václav se můžete vydat i vy

  9:03
Chvíli vám bude nejspíš zima, nejspíš se i trochu zamažete a občas si budete muset dokonce zacpat uši. Přesto je exkurze do zlatých dolů na Jílovsku zážitek. Poučný, zábavný, a hlavně originální.

Gumáky jsou doporučené, teplé oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi je pro změnu povinné. Však se tříhodinová exkurze koná pod zemí. V dole je kolem jedenácti stupňů. Navíc průvan. Tmy se bát nemusíte. Každý účastník výpravy totiž dostane helmu i s čelovkou.

Vzácný kov se na Jílovsku hlubinně těžil již ve 13. století. Ze zdejšího revíru je zřejmě i zlato, z něhož je z velké části vytvořena svatováclavská koruna. Pod zem lezeme štolou Václav. Ta má vstup nedaleko obce Žampach.

Začátek cesty je náročnější. Chodba ze 14. až 18. století má poněkud menší profil. Po pár úderech do helmy to došlo i nám. Zpomalit jsme museli také na dřevěných můstcích, které vedou nad vodou. Chvost naší výpravy jistí Eva Nová z Fabián Tours, jež výpravy spolupořádá s Jitkou Wurmovou. V čele kráčí Vladimír Pravda ze společnosti Montanika, který se svým kamarádem Pavlem Škáchou doly již 10 let zpřístupňuje.

Fluoreskující scheelit

První sborové „jůůů“ z úst dětských účastníků přichází ve chvíli, kdy nás průvodce donutí v jedné z chodeb vypnout čelovky. „To fluoreskuje scheelit – ruda wolframu,“ říká Pravda, když si prohlížíme modře zářící stěnu. Podobných zastávek nás čeká ještě několik. Zážitek pro oči je ale hlavně tato. Další jsou spíš zvukového rázu. Třeba při ukázce vrtací techniky vám doporučujeme zacpat si uši. Pořádná rána je i imitace exploze, která účastníky tour čeká na konci výletu. To ale předbíháme...

Zážitkem je také jízda důlním vláčkem. V malých vagoncích je nám docela dost těsno, ale jsme rádi, že chvíli sedíme. Celý okruh má sice „pouze“ tři a půl kilometru, ale cesta je to docela náročná.

V dole uvidíme technické zázemí a expozici vrtací techniky.

Výklad střídají praktické ukázky důlní techniky. Z nich pochopíme, proč museli mít horníci ochranu sluchu. Dobrovolníci si zkoušejí sílu hornické sbíječky. Náš průvodce předvádí hrabání sutě důlním škrabákem, jindy zase „malým“ bagrem nabírá kameny nebo drtí horninu na jemný prášek. I takhle se dostávalo z rudy zlato.

Exkurze je také cestou časem. Ze štoly ze 14. století totiž dojdeme až do dolu Pepř, kde se těžilo ještě v 60. letech minulého století. Stáří dolu se ale bát rozhodně nemusíte. Pánové z Montaniky mají nezbytné báňské vzdělání a na důl osobně dohlížejí.

Termíny

  • Jílovskými zlatými doly vás společnost Montanika provede 1. července. Více informací na webu www.jilovskezlatedoly.cz.
  • Agentura Fabian Tours se do dolu pro změnu vydá 15. a 19. července. Detaily na Facebooku nebo webu agentury.

Komentáře

Hlavní zprávy

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek