metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Kvalitní vztah dětí s rodiči ovlivňuje i psychická pohoda rodičů. | foto: MAFRA

Rodiče by o svůj psychický stav měli pečovat kvůli dětem. Vrátí se to v dobrém oběma stranám

  12:47
Vyslechnout druhého je podle psycholožky důležité. Nastavuje se tím psychická pohoda v rodině mezi generacemi. Důležité je odolat i tlaku okolí.

Psychické zdraví v Česku se za poslední roky vlivem covidové pandemie, války na Ukrajině a následných dopadů na ekonomiku výrazně zhoršilo. Nějakou formou duševního onemocnění trpí podle Národního zdravotnického informačního portálu deset procent Čechů. Fronta na psychology je dlouhá, čekací doba na ty, které proplácí pojišťovna, může být i několik měsíců. Duševní nepohoda se ale netýká jen dospělých. Podle výzkumů Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) se s psychickými problémy potýká každé sedmé dítě a mladistvý ve věku od 10 do 19 let.

KDE HLEDAT POMOC

  • Projekt KPsychologovi pomáhá lidem zdarma vybrat správného odborníka.
  • Cílem projektu je také bořit mýty a tabu o duševním zdraví a ukázat, že je součástí péče o sebe.

Dopad potíží jednoho člena rodiny dopadá podle odborníků i na ostatní. „Rodiče potýkající se s vlastními duševními obtížemi mohou mít větší potíže s péčí o své dítě. Také samotná péče o dítě může představovat výzvu, která na duševní zdraví rodičů působí,“ vysvětluje Kristýna Hrdličková, psycholožka a výzkumná pracovnice Centra perinatálního duševního zdraví NUDZ. „Na všechny zúčastněné pak působí vnější faktory jako dědičnost, socioekonomická situace a další výzvy, kterým lze jen těžko předcházet,“ uvádí Hrdličková.

Může za to stres
Co vlastně psychické obtíže spouští? Ovlivnit je může dědičnost, poranění nebo užívání návykových látek, ale také dlouhodobý stres, ztráta blízké osoby nebo traumatická zkušenost. Rodiče, hlavně ti novopečení, se navíc potýkají s dopadem společenských konvencí. „Velkou roli hrají tlaky blízkých a společnosti na to, jak by se měli rodiče chovat, co by měli a neměli dělat, jak by měli dítě vychovávat. Pak se lehce může stát, že rodiče kvůli mnohdy protichůdným či zavádějícím informacím ztrácejí důvěru ve své kompetence a dostávají se do stresu,“ popisuje Hrdličková.

„Máme skutečně naloženo, očekává se od nás matek a otců, že zvládneme všechno,“ přitakává Kateřina Krobová, dramaturgyně a autorka knihy Protivný sprostý matky, ve které se společně se spoluautorkou Lucií Macháčkovou zabývá problematickou duševního zdraví rodin. „Musíme být skvělí rodiče, kteří neselhávají, pokud možno s plochým břichem, zároveň musíme naprosto plnohodnotně pracovat a realizovat se a také pečovat o duševní zdraví celé rodiny,“ říká Krobová.

Naslouchejte si
Co s tím, když doma nevládne pohoda? „Zdravá rodina není taková, kde se žádné výzvy nikdy nevyskytnou. Ale taková, která přemýšlí nad jejich potenciálním dopadem na všechny členy a snaží se je minimalizovat. Rodina by měla být bezpečným, podporujícím prostředím, kde jsou výzvy společně sdíleny a překonávány,“ uvádí Hrdličková. Podle ní je prvním důležitým krokem umět naslouchat a ukázat, že jsme tu pro druhé. „Ne vždy je potřeba situaci ihned převzít do svých rukou a začít aktivně řešit. Někdy postačí, když náš blízký cítí, že nám může věřit, svěřit se a nebude odsuzován,“ říká Hrdličková.

Radu přidává také scenáristka Lucie Macháčková: „Pro rodiče je důležité pohlídat si, aby měli prostor pro sebe – procházka, koníček, vana, knížka, běhání. Anebo se aspoň dobře vyspat.“ Spánková deprivace je podle ní zaručenou cestou k podrážděnosti a zvýšené emotivnosti, které na domácí pohodě nepřidávají. „Také věřím, že děti jsou zrcadlem svých rodičů. Vynervovaná matka, co je na zhroucení, vyrovnané a veselé dítě prostě nevychová. O svoje duševní zdraví bychom proto měli pečovat už kvůli nim,“ nabádá Macháčková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek