metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

  10:20
Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu ztrácejí svou hodnotu. Banky sice na rostoucí inflaci odpověděly navýšením úroků u spořicích účtů, avšak z dlouhodobého hlediska to hodnotu peněz neuchrání. Zájem o nové možnosti, jak výhodně zhodnocovat peníze ukládané pro budoucnost dětí, proto roste.
Rodiče mohou kapesné posílat přímo na účet. | foto: ProfimediaProfimedia.cz

Naučte své děti pracovat s penězi
Podle výzkumu České bankovní asociace poklesl v loňském roce Index finanční gramotnosti Čechů z 61 na 55 procent, čímž se vrátil na úroveň z roku 2017. Narostl počet lidí, kteří si v oblasti financí často nevědí rady, své znalosti považuje za nedostatečné téměř třetina. S učením dětí o penězích se proto doporučuje začít co nejdříve.

Odkládání hotovosti do kasičky už dávno nestačí, banky proto přicházejí nejen s produkty, kde mohou rodiče a děti peníze výhodněji spořit, ale také s programy, které o financích učí.

„Pro děti ve věku deset až patnáct let máme speciální aplikaci, která seznamuje se základy finanční gramotnosti,“ říká mluvčí skupiny ČSOB Patrik Madle. Mladiství se naučí základům hospodaření, poznají platební metody nebo zodpovědné zadlužování. „Navštěvujeme také základní a střední školy, kde jsme odučili přes 2800 hodin,“ dodává.

Investice, nebo spoření?
Spořicí produkty sice představují stabilní jistotu, jejich výkonnost je však oproti investicím, které mohou vynést sedm až osm procent ročně, nízká.

„Klientům, kteří se o investování pro své děti zajímají, doporučujeme zvolit stabilní instituci, která tu bude i za deset let,“ uvádí vedoucí obchodního oddělení brokerské společnosti XTB Vladimír Holovka. Lidé by si podle něj měli propočítat, kolik zaplatí na poplatcích, a podle toho zvolit, zda si vyberou bankou spravovaný fond, nebo zkusí investovat přes brokera.

„Při složeném úročení se poplatky násobí. Pokud je například investiční horizont deset a více let, bance za správu můžete zaplatit poplatky v řádu desetitisíců korun,“ uvádí Holovka.

Lidé by měli pamatovat i na možnost dřívějšího výběru peněz ve fondech. „Vždy mohou nastat okolnosti, které budou vyžadovat nějaké operace s investicemi před dovršením dospělosti dítěte,“ doplňuje Holovka.

Platby pod dozorem
Zájem o nové způsoby ukládání peněz potvrzuje také ředitelka udržitelnosti a komunikace banky Moneta Zuzana Filipová. „Připravujeme rodinný účet s ročním úrokem tři a půl procenta do padesáti tisíc korun. Klienti si ho mohou založit ke svému účtu, majitelem je však přímo dítě,“ popisuje službu Filipová. Rodiče mohou nastavit měsíční limity, schvalovat transakce nebo posílat kapesné. 

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz

Hlavní zprávy

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek