metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Hluk škodí zvířatům, toxiny ničí přírodu. | foto: ProfimediaProfimedia.cz

Silvestrovské ohňostroje jsou plné toxinů, ubližují zvířatům, přírodě i lidem, varují odborníci

  4:04
Vítání Nového roku bez ohňostrojů si většina Čechů neumí představit. Kdo neholduje dělobuchům, na Silvestra vykresluje číslice do vzduchu alespoň prskavkami. Hlasité rány ale nejsou to jediné, čím barevná sprška škodí.

Hluk škodí zvířatům
Proti zábavní pyrotechnice dlouhodobě bojují ochránci zvířat i někteří majitelé domácích mazlíčků. Rámus, který se po půlnoci spustí, je pro zvířata stresující záležitostí, která může u divokých zvířat vést k jejich uhynutí. „Pyrotechnika je nebezpečná všem zvířatům hlavně hlukem, záblesky a jedovatými zplodinami. Škodí i její výroba,“ uvádí Petr Stýblo, ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Podle něj hluk zvířata stresuje, vyvolává u nich paniku a nutí je z místa uprchnout. „Jelikož se střílí obvykle v noci, zvířatům, která ve tmě moc nevidí, hrozí při bezhlavém útěku zranění. Ačkoli většinu těchto tragédií nelze vysledovat, protože se odehrávají mimo dohled lidí, odhadujeme, že takových případů budou stovky ročně,“ říká Stýblo.

S tím souhlasí i generální ředitel BILLA ČR Liam Casey „Zvířatům působí pyrotechnika značnou fyzickou i psychickou újmu. Měli bychom se pozastavit nad tím, zda nám tato několikaminutová audiovizuální podívaná, kterou si s ohňostroji dopřáváme, za tyto negativní, až fatální dopady na naše zvířectvo stojí,“ upozorňuje Casey. Řetězec se pro letošní oslavy rozhodl stáhnout veškerou pyrotechniku z prodeje, zároveň ve spolupráci s ČSOP podporuje 13 záchranných stanic v Česku, kde o poraněná zvířata pečují.

Toxiny ničí přírodu
Světelná podívaná má však ještě další negativní vliv. Do ovzduší se během krátké chvíle dostane alarmující množství nebezpečných a zdraví škodlivých látek. „Ohňostrojový smog představuje velmi podivnou směs sloučenin s velkým zdravotním rizikem, která by se jinak v ovzduší vůbec nemohla vyskytovat,“ objasňuje Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky (AV ČR). „Kdyby takové množství nebezpečných látek vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření. Lidé ale tento podivný mix jedů a karcinogenních látek přímo vdechují a o jeho nebezpečích nemají ani ponětí,“ zdůrazňuje Klusoň.

Vědci z AV ČR na základě dat o spotřebě silvestrovské pyrotechniky spočítali, že s barevnou plejádou na obloze se každý rok do ovzduší uvolní přibližně 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu a 1,2 tuny rubidia. Baria, které se užívá pro dosažení zelené barvy, se uvolní asi 10,5 tuny, dále 1 tuna stroncia, způsobujícího červenou barvu, a pro efekt modré barvy asi půl tuny mědi. V raketách je dále přítomen červený fosfor, síra, práškový zinek a další látky. Zvýšené hodnoty přetrvávají podle vědců v závislosti na klimatických podmínkách i řadu následujících dnů. „Ovšem i po vymizení z ovzduší sloučeniny uvolněné při explozi rakety postupují dále do životního prostředí, dostávají se do vody a půdy a mohou vstupovat do potravních řetězců,“ upozorňuje hydrochemik Martin Pivokonský, ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. „Nutno zdůraznit, že bez ohňostrojů by se řada zmíněných prvků v měřitelném množství v životním prostředí vůbec nevyskytovala,“ dodává Pivokonský.

Krása, ale za jakou cenu?
Podle údajů České obchodní inspekce pochází velké množství pyrotechniky z nelegálního prodeje. Vědci upozorňují, že u takto pokoutně nakoupených petard a raket se často vyskytují i látky, které jsou v Evropské unii zakázané. „Pokud by všem byly detailně známy důsledky této zábavy, věřím že už nyní by více než polovina lidí s ohňostroji přestala,“ myslí si Stýblo a dodává, že rozhodnutí je na každém jednotlivci, ale i na subjektech, které zábavní pyrotechniku prodávají. Pokud jste se i vy chystali přivítat rok 2023 pomocí ohňostrojů, zvažte, zda tím neděláte více škody než užitku.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek