metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Češi se o Silvestru zklidnili, psů ve stresu výrazně ubylo

  12:00
Každý majitel domácího mazlíčka má z půlnočních ohňostrojů a kanonády nahnáno. Navíc solidárně trpí se svým zvířecím chráněncem.
Lancelot s psovodkou, městskou policistkou Lenkou Gahlerovou. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Ačkoli česká města netonula během oslav v tichu, většina radnic buď rachejtle a petardy zakázala, nebo je alespoň usměrnila. I to je zřejmě důvod, proč měli především městští strážníci hned v prvních hodinách a dnech nového roku méně práce se zaběhnutými a vyděšenými psy. 

Sedm ztracených pražských psů
Praha, která v minulých letech vítala nové roky s ohlušujícím rámusem, se letos přece jen zklidnila. „Za útulek pražské městské policie hodnotíme Silvestr a oslavy roku 2022 jako jeden z nejklidnějších za posledních několik let,“ popisuje situaci na přelomu obou roků pro deník Metro mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. 

Do útulku v pražské Troji přijali pracovníci sedm psů. Šest jich bylo téměř okamžitě vráceno majitelům. Takzvaně na ocet zůstal jen jeden. „Jeho majitel odjel na dovolenou, ale už i tento je zpět ve svém domově. Jedná se skutečně o zanedbatelný počet přijatých zvířat oproti předešlým rokům,“ říká mluvčí Seifertová. V některých letech to bývalo i více než sedmdesát pohřešovaných a nahlášených nejlepších přátel člověka.

Po ztracených miláčcích většinou lidé pátrají ihned, jejich první telefonáty proto obvykle směřují právě do útulků. Někdy může v hledání vyděšeného zvířete pomoci i to, že je očipované.

„Jde ale o to, aby se majitel očipovaného psa současně zapsal do registru, což není, na rozdíl od čipování, povinné. Nebo pokud je registrovaný, zapomene třeba uvést změnu telefonního čísla,“ připomíná mluvčí Seifertová. Registr není zatím bohužel centrální pro celou republiku.

Lidé se uklidnili, asi mají víc rozumu
V útulku, který spravuje ústecká zoologická zahrada, mívali v minulých letech rušněji než o těchto novoročních oslavách. „Před dvěma třemi lety to bývalo pět až deset zaběhnutých psů,“ vybavuje si Jaroslava Ježková, vedoucí útulku. Tentokrát byl klid. Je prý znát, že se majitelé zvířat na nejhlučnější den roku už lépe připravují, své svěřence chrání, raději je prý někam zavřou. Podobně na tom byla i Plzeň. Také tam si nemohli pracovníci útulku, který spadá pod městskou policii, stěžovat na přemíru práce. Momentálně mají necelou třicítku psů, žádný z nich ale není „silvestrovský“. „Lidé jsou už připravení, když se jim zvíře splaší, bývá to proto, že ho třeba zapomněli venku na zahradě,“ říká vedoucí Petr Kokoška. Je-li na někoho naštvaný, tak na odpalovače petard.

Problémy dělali opilci, ne ztracení hafani
Zřejmě o poznání tišší půlnoc a připravenost pejskařů se projevila také v útulku v Jihlavě-Pístově. Letos to bylo zcela bez problémů. Jihlavské strážce zákona trápili na Silvestra především rozjaření slavitelé a jejich telefonáty. „Většina volajících jsou osoby pod vlivem alkoholu, které často používají vulgární výrazy, policisty také často urážejí a velice obtížně dokážou formulovat důvod svého volání,“ popisuje Dana Čírtková, mluvčí krajských státních policistů.

Ani v jihočeské krajské metropoli Českých Budějovicích nemuseli v průběhu oslav vyhlašovat odchytovou pohotovost. „Jeden pes se zaběhl, ale majitel si pro něho téměř ihned přijel,“ říká Adéla Hellebrandová, pracovnice tohoto útulku.

V porovnání s předchozími krajskými městy měla leto napilno městská policie v Hradci Králové. „Přijímali jsem, tak jako každoročně, více oznámení na volně pobíhajících psy vystresované petardami, strážníkům se podařilo odchytnout deset psů. Ne všechna vystresovaná zvířata se odchytit podaří. Utratit se musela i zraněná srna, která narazila do plotu, uvedla pro deník Metro mluvčí královéhradeckých strážníků Eva Kněžourová.

Těžký život zvířete

  • Pro psa je hluk utrpení. Má totiž mnohonásobně citlivější sluch než člověk.
  • Veterináři doporučují nechat během petardového šílení psovi v obýváku zapnutou televizi. Ztlumí se tím hluk zvenčí.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek