metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Jak jsou na tom Češi se sexuálním životem? Každá žena jde za orgasmem jinak

  16:57
Jsou Češi spokojení s tím, jak často dosahují vyvrcholení při sexu? Předstírají i muži orgasmus? A jaké aktivity lidem pomáhají dosáhnout uspokojení? Na tyto a další otázky odpovědělo celkem 3409 lidí v anonymním průzkumu z října loňského roku, který uspořádal sexshop Yoo.cz. Nejčastěji odpovídali ženy a muži ve věku 18 až 29 let.
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z výsledků například plyne, že o polovinu méně žen než mužů je s orgasmem zcela spokojených a naprosté většině u obou pohlaví přijde sex dobrý, i pokud nedosáhnou vyvrcholení. 

„Orgasmus má celou řadu prokázaných pozitivních účinků na psychiku i tělo, především vyvolává celkovou relaxaci. Ne každý ho však při sexu dosahuje snadno, proto nás zajímalo, jak vlastně Češi svůj orgasmus vnímají. On-line dotazování jsme provedli už v říjnu loňského roku, ale zveřejnění celkových výsledků průzkumu jsme si záměrně nechali na leden. Ten je pro mnohé z nás synonymem změny k lepšímu, proto chceme lidem přinést inspiraci, jak častěji a silněji prožívat jeden z nejpříjemnějších pocitů, kterým orgasmus nepochybně je – ať už s někým, nebo sólo,“ vysvětluje Vojtěch Sláma, zakladatel obchodu.

Ten zapeklitý stres
Polovině žen i mužů znemožňuje dosažení orgasmu stres nebo psychická zátěž a únava, to i v situaci, kdy je jejich sexuální partner opravdu vzrušuje. Ve vnímání některých dalších překážek se však muži a ženy významně liší. Například stud při vyjadřování toho, co k dosažení orgasmu potřebují, uvádí jako problém třikrát častěji ženy (26 %) než muži (8 %). U mužů je zase třikrát častější překážkou alkohol (40,1 %) než u žen (13,6 %). Skvělou zprávou však je, že ženy i muži (bez rozdělení podle věku nebo vztahové situace) jsou nejčastěji naprosto nebo celkem spokojeni s tím, jak často při sexu dosahují orgasmu. Zároveň je však mezi ženami mnohem více těch, které by chtěly orgasmu při sexu dosahovat častěji – i těch, jež nejsou spokojené vůbec.

Jedinečné ženy 
„Co se týče způsobu dosahování orgasmu, je každá žena jedinečná. Proto i přesto, že existuje mnoho tipů a návodů, každá si nachází svůj individuální způsob. Je potřeba zkoušet a experimentovat, protože jen skrz zážitek můžeme zjistit, co nám skutečně vyhovuje. Do objevování se žena může pustit sama, ale stejně tak může zapojit i svůj protějšek. Nespoléhala bych na naznačování a odhodila pryč představu, že partner by měl vědět, co a jak. I přes vzájemnou blízkost neumí partner číst myšlenky. Vy sama znáte sebe a své tělo nejlépe. Nejsnazším způsobem, jak sdělit, co k dosažení orgasmu potřebujeme, je říct to – případně protějšek jemně navádět během aktivit. Věřím, že stojí za to postavit se možným obavám z pocitu trapnosti, protože ochuzovat se kvůli nim o prožití skvělého orgasmu je opravdu velká škoda,“ radí psycholožka Zdeňka Pospíšilová, která se zabývá poradenstvím a terapií v oblasti intimity.

Nepodceňujte ho
Zajímavé je, že zatímco u mužů je zcela nejoblíbenější vaginální penetrace, u žen je až na třetím místě, a mnohem významnější roli hraje stimulace klitorisu. „Podcenění důležitosti klitorisu pro ženský orgasmus – ať už ze strany protějšku, nebo samotné ženy – je velmi častou příčinou párového nesouladu v dosahování orgasmu. Pak je důležité společně prozkoumávat různé cesty, jak do intimního života stimulaci klitorisu zapojit. Ať už jako samostatnou manuální či orální aktivitu, nebo s využitím různých erotických pomůcek,“ vysvětluje sexuolog Marek Broul z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Zpestřit si život
Zpestřením, na kterém se ve svých touhách shodne velká část mužů i žen, je dominance a submisivita. Mohou být vyjádřeny čistě verbálně, ale také prostřednictvím různých her na role nebo aktivit, jako je například bondage (erotické svazování), kterou uvedl každý desátý respondent. „Aktivity spojené s dominancí a submisivitou mohou být pro mnoho lidí vzrušující a v rámci takzvané role play se můžeme stát tím, kým chceme. Tyto hry nejenže pomáhají snižovat napětí a stres, ale skrze uvolnění, které přináší, mohou zároveň usnadňovat dosahování orgasmu a intenzivnějších prožitků. Důležitou součástí těchto aktivit je konsenzus, tedy dobrovolný souhlas všech zúčastněných, a také možnost kdykoli si v průběhu říci, že chci zvolnit nebo hraní ukončit pomocí takzvané stopky. Určitě bych doporučila začít zlehka, zkusit například hedvábnou stuhu či šátek ke svazování nebo měkké důtky pro spanking,“ radí Zdeňka Pospíšilová.

Orgasmus nemusí být cíl
Naprostá většina žen (92 %) i mužů (79 %) se shodne na tom, že dobrý je i ten sex, který nekončí orgasmem. Pokud jej nedosáhnou, zhruba polovina zástupců obou pohlaví se cítí v pohodě. Jako velmi uspokojivý s pravidelným orgasmem označuje svůj sexuální život více mužů (53 %) než žen (31 %). Ženy mnohem častěji uvádějí, že orgasmu dosáhnou jen po předehře (19 % žen vs. 1,5 % mužů). 

„Štěstí přeje připraveným. To platí i v intimní oblasti. Pokud toužíte po naplňujícím intimním zážitku, nepodceňte přípravu. Pánové mohou partnerce dopřát uvolňující masáž voňavými oleji. Taková předehra vaši drahou polovičku uvolní a vás neuspí. Skvělému orgasmu můžete jít naproti i společnou hřejivou koupelí s koupelovou pěnou s feromony. Můžete vyzkoušet do hrátek zapojit i erotickou hračku. Polovina respondentů výzkumu prozradila, že díky nim mají orgasmus pestřejší,“ přidává svůj tip Vojtěch Sláma.

Autor: Metro.cz
Témata: Orgasmus, sex

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek