metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Další 2 fotografie v galerii
Oversized péřovka, H&M | foto: Foto H&M

Stylově i v tričku velkém jako padák

  5:45
Oversize móda umí zamotat hlavu. Jak na ni vám poradí Metro.

Vlna oversize oblečení je všude kolem nás. Styl nošení nadrozměrného šatstva, jež byl populární třeba v padesátých letech, se nedávno naplno vrátil zpět na mola i do obchodů s rychlou módou. Problém je v tom, že zatímco české ženy obvykle vědí jak na něj, mužům shánějícím sako, svetr či kalhoty umí pořádně zamotat hlavy. Naštěstí je tu deník Metro, který si na tenhle způsob přístupů k oblékání posvítil společně s módní influencerkou Olgou Egler. „Dobrou zprávou je, že pokud víte, jak na něj, může vám vždy nahrát do karet a být výhrou pro každého, nehledě na výšku, šířku nebo věk,“ říká Egler.

Olga Egler

Velikost neoblafneš
Oversize neznamená o tři čísla větší nebo vytahaný. Musí stále sedět dobře v ramenou, mít správnou délku rukávů a rozhodně nevypadat jako školní uniforma, kterou jste podědili po starším sourozenci. Je pravda, že nyní se módní pravidla záměrně porušují, ale na to si mohou troufnout jen ti, kteří vědí jak na to. „Šev by měl, podobně jako u saka, být na ramenním kloubu. Většina oversize kabátů má však jemné, zaoblené formy ramen, snížený, či dokonce žádný šev, a proto se raději orientujte primárně celkovou délkou daného kusu,“ říká Egler. A pokračuje: „Délka by měla být buď do pasu, v případě bomberu, do délky beder, v případě bund nebo košil, kolenům, či ke kotníkům, v případě kabátů. Pozor také na délku rukávů, které by z vás neměly dělat trpaslíka Šmudlu a ideálně končit někde nad horním kloubem palce. Nebo v některých případech opisovat lem saka centimetr a půl od manžet. Stejná pravidla platí i u ‚ohrnutých‘ rukávů.“

Olga Egler

  • Módní žurnalistka Olga Egler přispívá do československého Vogue či Harper’s Bazaar. 
  • Módu a její historii detailně rozebírá také na svém webu: oliegler.cz a také na svém Instagramu.
  • Ve svém posledním videu na sociální síti Instagram například představuje pětici nejoblíbenějších takzvaných slow butiků v Praze. 

Výjimkou jsou streetwear trička a mikiny, které buď nemají lem žádný, nebo záměrně snížený klidně i k polovině paží – tam se orientujte primárně límečkem, který by měl zakrývat klíční kosti a neztopořit se.

Balanc ctít budeš
Ze začátku je třeba dát si u oversize oblékání pozor na kombinování. „Někde přidat, někde ubrat je zlaté pravidlo, které můžete aplikovat vždy, nehledě na postavu. Je to jednoduchá rovnice: oversize kabát = zúžený svetr. Oversize pletený svetr (velmi populární pro letošní sezonu) = užší kalhoty. Oversize kalhoty = slim rolák. Zkrátka dodržujte jin a jang a nehrajte si na zpěvačku Billie Eilish. Dívkám toho občas bohužel hold projde víc,“ dodává Egler.

Pokud již nejste pokročilý „fashionista“ a pouze ochutnáváte taje oversizu, vsaďte na formální barvy. Těmi je míněna námořnická modř (nevy blue), bílá, šedivá a samosebou černá, která vždy schová i sebemenší prohřešky. „Pokročilým může však jít příkladem módní žurnalista André Leon Talley, pověstný svými masivními tunikami v těch nejvýraznějších barvách. Ty však v rámci jeho outfitů hrály hlavní (a jedinou) roli a nikdy neodhalovaly, co je pod nimi,“ míní influencerka.

Havlovky nadarmo brát nebudeš
Z mezinárodního faux pas se stal o dvacet let později trend. Kalhoty „končící proklatě vysoko“ nyní pokořily streetstyle i business-casual. Takzvaný cropped střih má většinou vyšší pas a odhaluje kotníky, čímž lichotí postavě. „Široké kalhoty se zúženými kotníky sluší kypřejším postavám i mužům menšího vzrůstu (pokud je správně zkombinujete s delším slim kabátem). Nosí je návrháři Alber Elbaz i Yohji Yamamoto. Navíc dají vyniknout i barevným ponožkám, které vždy dodají plusové body vašemu outfitu,“ vyjmenovává Egler. Opakem mohou být i velmi populární palazzo pants, které mají také vyšší pas, ale jsou velmi široké po celé délce, jež sahá mnohdy až na zem. V kombinaci s úzkým rolákem mohou skvěle vizuálně zeštíhlit a prodloužit postavu.

Hip hop nezabiješ
Pokud hledáte dokonalý příklad street stylingu, Kanye West vám poradí. Kontroverznímu hudebníkovi může sice leckdo vytknout mnohé, podle Egler to však rozhodně není jeho neprůstřelný styl. „Umí skvěle skrýt nedostatky postavy (ano, i muži mají madla lásky) pod minimalistickou oversize mikinu amasivní bomber, a přitom vše skvěle vybalancovat skapsáči nebo širokými tepláky,“ doplňuje Egler.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek