metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 21 °C

Pátek 12. dubna 2024. Svátek má Julius

Tělocvik se řadí k „nepříjemným“ hodinám. Počet omluvenek na školách se rok od roku zvyšuje

  5:26
Fyzická kondice, či spíše nekondice, netrápí jenom náboráře policie či armády. Začínají si totiž zoufat i školy vychovávající trenéry a tělocvikáře. Skokový růst, kdy rodiče či lékař napíše, že dítě nemůže cvičit vůbec, či nesmí provádět vybrané tělocvičné úkony, pozorují pedagogové v teplákách především při přechodu žáka ze základní na střední školu.
Kolik žáků nebo studentů nastoupí do hodiny tělocviku? Tělocvikáři občas smutně konstatují, že spíš uhodnou jackpot v loterii než to, kolik svěřenců jim předloží omluvenku od lékaře, rodičů či jiné instituce. Na internetu je k dispozici několik „odborných“ poraden, kde lze stáhnout formulář tělocvičné omluvenky i neprůstřelné důvody, na které je pak každá škola krátká. | foto: MAFRA

U dívek se omluvenky nejčastěji týkají menstruačního období, u chlapců to bývají nejrůznější alergie. Přibývají ale i omluvenky, které účast při školním pohybu zakazují nebo omezují. Důvody, které lékař vypíše, může škola nebo konkrétní učitel jen těžko vyvracet.

“Nechci sahat do svědomí rodičům nebo lékařům, kteří omluvenky vydávají,“ konstatuje Kamil Kotlík, profesor Oddělení pedagogiky a didaktiky tělesné výchovy na Fakultě tělesné výchovy a sportu (FTVS) Univerzity Karlovy. „Úplných uvolnění z tělesné výchovy je podle mých zkušeností z branže víc,“ podotýká Kamil Kotlík.

Na klesající zdatnost malých dětí a také dospívajících si podle průzkumu agentury STEM/MARK postěžovalo více než devadesát procent učitelů v Česku.

Vysokoškolský pedagog Kotlík však není jediný, koho klesající zdatnost české populace trápí. Své o tom ví i jeho nadřízený Miroslav Petr, děkan FTVS. „Chápu, že člověk je v zásadě osoba líná, snaží se usnadnit si život, a moderní technologie, robotizace a další to v současnosti ještě podporují,“ říká Petr. Ale jedním dechem dodává, že člověk má současně pohyb jako živočich naprogramovaný.

Současně se ale musí smiřovat s tím, že uchazeči o studium na jeho specializované vysoké škole přicházejí k přijímacím zkouškám se stále se zhoršující fyzičkou. „Snižujeme limity, naposledy jsme k tomu přikročili u plavců,“ uvádí děkan FTVS. Jako perličku přidává „příběh“ uchazečky, která nejenže nesplnila limit v běhu na tisíc metrů, ale která běh v rámci praktických přijímaček ani nedokončila. „V odvolání napsala, že jí po tomto výkonu bolí nohy, ale kdyby to mohla po pár dnech zopakovat, tak by to šlo. Taková odůvodnění jsme v minulosti opravdu nemívali,“ uzavírá zážitky ze života sportovních pedagogů děkan školy, která připravuje pro praxi budoucí trenéry a tělocvikáře.

Skoncovat s nepohybem dětí a mládeže a současně pozvednout prestiž svého povolání chtějí trenéři a tělocvikáři v nově založené Asociaci trenérů a učitelů tělesné výchovy. „I proto, že podle průzkumu si více než osmdesát procent z českých tělocvikářek a tělocvikářů myslí, že jejich práce není společensky doceněná,“ míní Kamil Kotlík, který je jedním ze zakladatelů nového subjektu.

Tělocvikářům také hodně vadí, že hodiny tělesné výchovy nejsou ve školách na stejné úrovni důležitosti jako jiné předměty. „Stačí, když dítě zakašle, a nemusí cvičit,“ říká Kotlík.

Na odměřený nezájem státu o pohyb populace upozorňuje i Česká unie sportu (ČUS). „V roce 2007 byly dotace do sportu přes jedenáct miliard korun, na příští rok chce vláda uvolnit klubům na trenéry, investice a další záležitosti 5,2 miliardy, což je i nominálně mnohem méně než kdysi, a to už nemluvím o tom, co s hodnotou peněz udělala současná inflace,“ zoufá si Miroslav Jansta, šéf ČUS. Připomíná, že by nebylo vůbec špatné zavést americkou praxi, kdy mají přednost při přijetí na vysokou školu ti, kteří sportují a ve sportu se už nějak prosadili. „I to by určitě změnilo atmosféru v tomto směru,“ uzavírá Jansta.

Hýbat se? Proč?

  • Tělocvik byl do českých škol zaveden již za Rakouska-Uherska v roce 1869. V dívčích školách byl ale v roce 1883 zrušen.
  • Před časem vznesla Česká unie sportu požadavek na zavedení pěti vyučovacích hodin tělocviku do školního rozvrhu.
  • V řadě škol, základních i středních, se ale skutečný počet uskutečněných tělocviků na jednu třídu týdně smrskává na dvakrát 45 minut.
  • Akrylové nehty na všech deset prstů obou rukou stojí 690 korun. Je to někdy důvod, proč dívky odmítají v hodinách tělesné výchovy hrát (nejen) míčové hry. Příklad ze života: Rodiče vyhrožovali tělocvikáři, že si jejich dcera právě jeden nehet při hodině tělesné výchovy zničila, a pokud se to bude opakovat, učitel nové nehty zaplatí.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek

Válečná zóna. Osud Holešovic je nejistý, protože je ve hře odsunutí termínu

vydáno 11. dubna 2024  10:12

Náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib chce, aby město z projektu vycouvalo. Problémem jsou podle něj nové informace z policejního výslechu, že v...  celý článek

Na Pankráci vznikne mormonské centrum. Lepší než další kanceláře, vítá to starosta

vydáno 12. dubna 2024  18:02

V Praze na Pankráci se ve čtvrtek uskutečnilo slavnostní zahájení výstavby nového komunitního centra Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Jejich...  celý článek