metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Další 4 fotografie v galerii
Klasické, takzvané tiché víno, má v Česku nulovou spotřební daň. | foto: Annovino

„Tiché“ víno má stále nulovou spotřební daň, někteří ji chtějí opět zavádět

  18:50
Chcete si užít? Jenže z „nepravostí“, jako je alkohol či cigarety, chce mít své jisté stát. Zatěžuje je vyššími odvody. V jednom případě si ale dopřáváme zdarma.

Ekonomové hledají způsoby, jak po roce a půl covidového trápení, a především výdajů, vrátit do státní pokladny alespoň část příjmů. Nejedna platba byla v nejtěžších měsících odpuštěna nebo odložena, výběr některých daní se dočasně snížil. A tak se hledá, kde opět začít vybírat víc nebo ušetřit.

Tichá vína jsou levnější
Například zvýšení spotřební daně na to, co zatěžuje naše zdraví a také klima, je věčným tématem pro diskuse. Na ráně jsou pravidelně kuřáci a pijáci alkoholických nápojů. Vedle daně z přidané hodnoty platí spotřebitelé z výše uvedených produktů spotřební daně, a právě ty tabákové a alkoholické jsou nízké. Pokud by se v Česku příští rok zvýšily ještě více ty současné, přineslo by to údajně až dvacet miliard korun navíc.

Z jedné alkoholické radosti však stát žádnou spotřební daň neinkasuje. Jedná se o víno, a to takzvané „tiché“ víno. Tedy veškeré nápoje vyrobené z hroznů, které neobsahují oxid uhličitý (viz box). Už téměř dvacet let nezatěžuje stát jejich nápoje spotřební daní a vyznavači vína mají svůj nápoj (na rozdíl od piva) levnější.

Malí vinaři by platili méně
„Spotřební daně z alkoholu nerespektují cíle, které mají plnit, mimo jiné omezovat spotřebu za účelem snížení společenských nákladů na zdravotnictví,“ uvádí k nulové dani u tichého vína Dominik Stroukal, vedoucí katedry ekonomie CEVRO Institutu a spoluautor studie, která navrhuje zásadnější změnu tohoto daňového zatížení, respektive nezatížení.

Autoři uvedené studie uvádějí, že erár by si zdaněním tichých vín připsal k dobru necelé dvě miliardy korun. Navíc by to mohlo vést k částečně snížené konzumaci alkoholu. „Základní sazbu u tichého vína navrhujeme zvýšit na úroveň vína šumivého,“ argumentuje Jan Šincl z CEVRO Institutu. Podobně jako u piva by také rozlišil velké vinařské producenty a malé vinaře a nižší sazbu spotřební daně by mohla mít vína s nižším obsahem alkoholu.

Zastánci zdanění vína argumentují i škodami, které přináší alkoholismus především ve vyšších nákladech ve zdravotnictví, figuruje i ve statistikách kriminality a u dopravních nehod.

Nulová spotřební daň z tichého vína má ale zastánce. „Vinohradnictví a vinařství má svou historickou hodnotu a je součástí evropského kulturního dědictví. Podporuje rozvoj turistiky a jakožto odvětví s významným podílem ruční práce působí také jako významný zaměstnavatel,“ uvedl již dříve v debatách kolem zavedení daně Jiří Bílý, mluvčí ministerstva zemědělství. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek