metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 21 °C

Pátek 12. dubna 2024. Svátek má Julius

Valentýn ve světě. V Arábii ho zakázali, na severu den kámošů

  13:13
Každoročně je 14. únor spojený hlavně s láskou. Ale ne všude.
Červené valentýnské růže | foto: Florea.cziDNES.cz

Co země, to jiný svatý Valentýn. Patří k němu srdíčka, zámečky lásky, květiny, slavnostní večeře či romantický dárek. Slaví ho téměř po celém světě, přesto má jeho oslava různou podobu.

Střední Evropa

Symbolem svátku lásky může být i prase. Alespoň v Německu má představovat lásku a touhu. Na valentýnských kartičkách se objevuje společně s čtyřlístkem, který tradičně přináší štěstí.

V Bulharsku se 14. února slaví den vinařů. Páry si svou zamilovanost připomenou romantickou večeří, nezadaní si dopřejí pár skleniček vína.

Vídeň plus Valentýn rovná se hudba a tanec. Jsou jich plné ulice i restaurace. Hlavně Vídeň stále miluje valčík.

Britské ostrovy

Ve Velké Británii si na Valentýna páry obvykle rozdávají dárky. Zajímavostí je, že například v hrabství Norfolk na východě Anglie obdarovává děti postavička jménem Jack Valentine. Lidé v Anglii považují 14. únor také za ptačí den. Holubi a labutě údajně tvoří páry na celý život, právě proto si v tento den lidé volí své partnery. Mnoho Britů si místo klasické oslavy jde raději zabruslit.

I Skotové mají lidé své valentýnské tradice. Na každoročním festivalu si mladí lidé losují z klobouku jméno toho, s kým pak protančí valentýnský večer. Podle jiného zvyku se pak „Valentýnem“ stane první osoba, do které náhodou vrazíte na ulici.

Severní Evropa

U „chladných“ Seveřanů se Valentýn více než zamilovaných týká kamarádství. Finové 14. února telefonují hlavně přátelům ze školy, kolegové z práce chodí na společné večeře, do sauny nebo na bowling. Posílají také přáníčka a kupují dárky, ale věnují je svým dobrým kamarádům. Jde o oblíbený den zásnub či svateb.

Originální zvyk mají v Dánsku. Především mladí lidé si posílají básničky a říkanky – romantika není podmínkou, spíše jsou vtipné a zábavné. Jejich specifikem je, že jsou originální. Snaží se je vymýšlet sami. A ještě jedním zvykem se zamilovaní ze severu Evropy odlišují – když už darují květiny, jde výhradně o sněženky.

Pobaltí

Na kamarádství kladou důraz i v Estonsku. Tam po ulicích jezdí speciální autobusy lásky. Jsou určeny pro osamělé muži či ženy, kteří se v nich mohou seznámit s lidmi s podobným osudem.

Asie

Na Tchaj-wanu patří k svátku lásky velké kytice. Muži při jejich pořizování musí dát pozor nejen na barvu, ale i na jejich počet – 99 rudých růží znamená věčnou lásku, v počtu 108 růží je údajně zašifrována nabídka k sňatku.

Svatý Valentýn je také oblíbeným dnem svatebním. Obyvatelé Singapuru věří, že svatba na 14. února vnese do manželského života více lásky a štěstí. Na Filipínách dokonce každoročně probíhají hromadné svatby, při nichž se oddává i několik tisíc párů najednou.

V Japonsku dávají ženy dárky mužům – ti si tak pochutnají především na čokoládových pralinkách.

Úplný opak přináší 14. únor v Saúdské Arábii. Je jednou z mála zemí, kde je svátek sv. Valentýna zakázán. Důvod? Předmanželská milenecká láska mezi mužem a ženou je zde považována za hřích. Striktní zákaz platí přes deset let – žádná romantika, červená barva, růže ani čokoláda.

Afrika

Stejně jako v Japonsku, i v některých zemích jižní Afriky jsou na sv. Valentýna aktivnější ženy. Na rukávy si připínají srdíčko se jménem muže, který se jim líbí. Muži jim tuto pozornost mohou oplatit o měsíc později – tzv. Bílý den vznikl proto, aby mohli zase pánové obdarovat něžnější „polovinu lidstva“. Slečny i dámy obvykle dostanou květiny, šperky či bílou čokoládu. A Ghana dokonce udělala ze sv. Valentýna národní den čokolády.

Na konci ledna, uprostřed roku, ale také celý jeden týden

Svátek svatého Valentýna se v některých zemích světa slaví jindy než 14. února.

  • Ve Walesu mají kromě Valentýna také svátek svatého Dwynwena, patrona milenců, jenž se slaví 25. ledna. Popularita svátku rok od roku stoupá, při jeho příležitosti se pořádají koncerty a večírky. Symbolem lásky je složitě vyřezávaná dřevěná lžíce.
  • Ve Slovinsku mají 14. únor spojený s přírodou, protože věří, že svatý Valentýn nosil u sebe klíče, kterými „odemkl“ zamrzlé kořeny všech rostlin. Svátek lásky Slovinci slaví 12. března, na svátek svatého Gregoryho.
  • V Brazílii se místo Valentýna slaví 12. června Dia dos Namorados, volně přeložený jako Den milenců. Svobodné ženy pořádají rituály, aby si našly dobrého partnera.
  • V Argentině se svátek zamilovaných neslaví pouze jeden den, ale rovnou sedm. Nazývá se sladkým týdnem a drží se od 13. do 20. července.
Autor: Šimon Merta Metro.cz

Hlavní zprávy

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek

Válečná zóna. Osud Holešovic je nejistý, protože je ve hře odsunutí termínu

vydáno 11. dubna 2024  10:12

Náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib chce, aby město z projektu vycouvalo. Problémem jsou podle něj nové informace z policejního výslechu, že v...  celý článek

Na Pankráci vznikne mormonské centrum. Lepší než další kanceláře, vítá to starosta

vydáno 12. dubna 2024  18:02

V Praze na Pankráci se ve čtvrtek uskutečnilo slavnostní zahájení výstavby nového komunitního centra Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Jejich...  celý článek