Koncerty slavné kapely z Kalifornie se v roce 1969 těšily obrovského zájmu fanoušků. Ti zaplnili velký sál pražské Lucerny, dnes již neexistující hokejový stadion v Brně Za Lužánkami a sál galakoncertu hudební přehlídky Bratislavská lyra. Beach Boys si pro pražský a brněnský koncert vybrali řadu předskokanů z oblasti české big beatové scény. Mezi nimi byly například kapely Blue Effect, Synkopy 61, Progres Organization a další. Moderátorem a průvodce koncertů byl dnes velmi slavný ilustrátor, grafik a jeden z prvních československých djů Petr Sís.
Rok po invazi vojsk Varšavské smlouvy byla politická situace napjatá. Nicméně tehdejšímu pořadateli největších kulturních akcí Pragokoncertu, se přesto na poslední chvíli podařilo domluvit příjezd kapely, která v roce 1966, díky vydání alba Pet Sounds, přeskočila ve všech žebříčkách a hitparádách britské The Beatles. Jak na tento koncert vzpomínají tehdejší přímí aktéři a účastníci vystoupení?
KoncertBeach Boys přijedou koncertovat do Kongresového centra Praha 10. června 2017. Jedná se o návrat kapely, která zásadním způsobem ovlivnila směřování populární hudby po celém světě. Plážoví kluci vystupovali naposledy v Praze, Brně a Bratislavě v roce 1969. Legendární uskupení v čele s Mikem Lovem, Brucem Johnstonem a dalšími skvělými muzikanty, zahraje zásadní hity, které bořily hitparády. Vstupenky na koncert jsou v prodeji v síti Ticketportal. |
Jedním z přímých účastníků koncertu v Praze a Bratislavě byl hudební publicista Jiří Černý. Ten na návštěvu Beach Boys vzpomíná následovně: „Já jsem byl na dvou koncertech. 17. června 1969 v Lucerně a několik dní potom na Bratislavské lyře. Samozřejmě již jenom tím, že k nám přijela kapela, která byla v čele zájmu fanoušků po celém světě, a také tím, že slavnější kapela zde až do roku 1991 a do příjezdu Rolling Stones nebyla, byla Lucerna naplněná k prasknutí, dokonce bych řekl, že přetřískaná.“
Mike Love, bratranec sourozenců Wilsonových, byl podle Jiřího Černého hlavním „šoumenem“ kapely. „Love během koncertu velmi často komunikoval s publikem. Ukazoval symbol Véčka, hovořil o Dubčekovi, i když ten byl již dávno Husákem sesazen. To bylo ale publikem velmi vřele kvitováno,“ dodává Černý.
Honorář utratili v baru
„Beach Boys uměli krásně zpívat společně. Byla to zřejmě první kapela, která takto uměla zpívat jako kvartet. My s Helenou Vondráčkovou a Martou Kubišovou jsme také často vícehlasy zpívali, písně Beach Boys jsme ale nezařazovali. Na koncert Beach Boys v roce 1969 si pamatuji samozřejmě dodnes,“ vzpomíná Václav Neckář, který byl osobně na koncertě, a ukazuje vinylové singly zásadních skladeb Good Vibrations nebo I Get Around.
Úsměvná je také vzpomínka na podmínky vystoupení americké kapely: „Na tehdejší podmínky byl honorář Beach Boys 130 000 Kčs astronomickou částkou. Jenomže pro ně to nemělo vůbec žádnou hodnotu, koruna byla mimo naše území nesměnitelná. Pamatuji si, že na brněnském letišti úplně vykoupili kompletně celý bar. Jejich rekvizitáři a „bedňáci“ dávali lidem peníze, aby za ně tahali aparaturu a nástroje, koruny jim byly na nic.“
Brněnská skupina Synkopy 61 byla jedním z předskokanů koncertu na zimním stadionu Za Lužánkami. Jedná se o kapelu, kterou Beach Boys ovlivnila zásadním způsobem. Jeden z členů Synkop, kytarista a zpěvák Petr Směja, na koncert vzpomíná takto: „My jsme v té době již měli v repertoárů mnoho skladeb Beach Boys, včetně velmi obtížné skladby Good Vibrations nebo Vegetables. Bylo nám ale trapné, ty skladby jako předskokani zařadit. Možná jsme to tenkrát udělat měli, ale velkou satisfakcí bylo, že Beach Boyové, kteří stáli pod podiem, uznale pokyvovali a po skončení koncertu, nás plácali v šatně po zádech. To pro nás bylo něco neuvěřitelného, oni byli náš vzor.“
Dalším účastníkem koncertu a členem skupiny Progres Organization je Pavel Váně. Tato formace, stejně jako Synkopy 61, předskakovala brněnskému koncertu kalifornských ikon. „Devětašedesátý rok, tak to je samozřejmě začínající normalizace, železná opona, žádné informace, pro nás jako muzikanty šílená věc, protože naši idolové se sem jen těžko dostávali a tuzemská radia nehrála jejich skladby, v novinách se o nich nic nepsalo a desky se neprodávaly. Do toho přišlo naráz to zjevení, koncert americké kapely Beach Boys, kapely z první ligy, žádná klubovka prostě kapela, která byla na prvních místech světových žebříčků,“ vzpomíná na vystoupení Pavel Váně.
Místní big beatové skupiny byly v té době dá se říct začínajícími muzikanty, i proto bylo vystoupení Beach Boys zásadní. „Bylo to takové zjevení, obzvlášť pro hudebníky. Měli jsme první možnost vidět naživo, jak to hvězdy nejvyšší úrovně dělají na podiu. Pro mě to bylo zásadní, protože jsem viděl několik věcí, které mi změnily názor. Beach Boys na koncertě nejen hráli, ale hlavně se strašně bavili. A to bylo pro mě obrovské poznání, ta kapela přenášela svou uvolněnou náladu do sálu a lidi s nimi sdíleli to obrovské nadšení,“ pokračuje kytarista kapely Progres Organization.