metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka

Další 2 fotografie v galerii
Hudební skupina Jelen. | foto: Jiří ŠtarhaMetro.cz

Hudební skupina Jelen: Pořád ještě chodíme do práce

  16:42
Kapela Jelen – zjevení na hudební scéně posledních let. I při stoupajícím počtu koncertů mají její členové stálé zaměstnání. Jejich fanoušci si jí letos v Praze opravdu užijí. Napřed vystoupí 2. června na svém koncertě na Střeleckém ostrově, potom 15. října v rámci Českého mejdanu s Impulsem v O2 Areně.

Jaké to je, když vaši hudbu najednou lidé znají?
Je super sledovat, že čím víc koncertů hrajeme, tím více lidí chodí a naše písničky znají. Zrovna nedávno se stalo, že jsme hráli na plese v Mariánkách, kam nepřišli lidé na náš koncert, a přesto naše skladby znali a zpívali. Je to prostě skvělý pocit.

Kdy se to zlomilo, že se o kapele Jelen začalo tolik mluvit?
Nevím, jestli bych dokázal určit nějaký předěl, ale postupně se nám děly věci, o kterých se nám předtím ani nesnilo. Už od doby, kdy jsme jeli jako předkapela Divokého Billa, kde jsme zjistili, že nás lidé nevypískají, ačkoliv jsme se toho báli. Pak přišla úžasná příležitost natočit duet s Janou Kirschner, což pro nás byla velká zkušenost. Loni jsme jeli turné se skupinou Nebe, které bylo skoro vyprodané, pak přišla úžasná festivalová sezona a na podzim první sólové turné, které pokračovalo letos na jaře. Nabalovaly se věci, které nám dělají radost.

Český mejdan s Impulsem

Velkého podzimního koncertu pro všechny fanoušky české, ale i slovenské hudby se kromě kapely Jelen zúčastní i další z různých žánrů.

  • Český mejdan s Impulsem proběhne v sobotu 15. října v pražské O2 Areně.
  • Vstupenky jsou již v prodeji v cenách od 590 korun.
  • Program je rozdělen do tří žánrových bloků a hned na začátku rozjedou Český mejdan s Impulsem skupiny Jelen, No Name a Chinaski.
  • Následovat je na obřím pódiu doplněném projekcemi budou umělci, kteří připomenou českou a slovenskou tvorbu 80. a 90. let. Dvouhodinový blok naplní svými hity Dalibor Janda, Miroslav Žbirka, Peter Nagy, Janek Ledecký, Ilona Csáková, Petr Kolář a Vašo Patejdl.
  • Závěr večera bude patřit stálici české hudební scény, Michalu Davidovi a jeho hostům, mezi kterými nebude chybět Leona Machálková, Lucie Vondráčková nebo Sagvan Tofi.
  • O správnou mejdanovou náladu se postarají moderátoři Rádia Impuls Vlasta Korec a Petr Vondráček, kteří budou celým večerem provázet.

Co jde udělat pro to, aby lidé v kapele, kteří spolu najednou tráví tolik času a kteří mají i mezi sebou velké věkové rozdíly, neměli ponorku?
My spolu hrajeme tři a půl roku, původně jsme byli čtyři a postupně přišli další členové. Čeho já si na této kapele nejvíc cením, je to, že jsme pořád všichni kamarádi. Funguje mezi námi energie, baví nás být spolu a hrát písničky. Myslím si, že to možná působí i na lidi. Moje představa je, že když v kapele funguje energie, působí to i na lidi, kteří ji pak zpětně vrací.

Poznávají vás lidé na ulici?
Moc ne, občas se to stane a vždycky je to příjemné. Jednou se mi stalo, že v Praze na Národní třídě zastavil popelářský vůz, jeden z nich vyskočil a zařval: „Ty jsi ten zpěvák!“ (smích) Je pro mě super vědět, že písničky, které jsem napsal, si někteří vzali za své a nějak to souzní s jejich životy a příběhy.

Sešli jsme se k rozhovoru v pracovní době. Četla jsem, že stále máte i civilní zaměstnání. Jak to je?
Je to pořád tak, že až si dopovídáme, vyrazím směr kancelář. (smích) Pořád to v kapele máme tak, kluci chodí do práce a do školy.

Dá se to zvládat s rostoucím počtem koncertů?
No, nějak musí. Já jsem přešel na poloviční úvazek, před létem plánuji, že budu dělat spíš z domova. Jsem grafik, takže se to dá naplánovat, aby se to stíhat dalo. Hlavně si chci také udělat čas na rodinu, mám šestiletou dceru, kterou jsem loni během sezony prakticky neviděl, čemuž bych chtěl letos předejít. Máme ale tolerantní rodiny, bez toho by to nešlo dělat.

Chtěli jste vůbec původně, aby se koníček, tedy hraní s kapelou Jelen, až tak „rozjel“?
My jsme chtěli jezdit a hrát naše písničky pro co nejvíc lidí, což se daří, takže jsme úplně šťastní. Plníme si sen. Loni jsme odehráli 70 koncertů a letos to bude dost podobné. Těším se, ale bude to i náročné, léto strávíme v dodávce, máme tam dvojáky i trojáky. Někdy už i v lepších časech a na větších pódiích. Do toho děláme novou desku, kterou plánujeme vydat v září.

Máte i silné propojení s fanoušky, na vašem Facebooku jsem se dočetla, že poslední klip k písničce Vlčí srdce vám pomohly udělat dvě fanynky, jak k tomu došlo?
Měli jsme na podzim během turné soutěž, že lidé mají nazpívat cover této písně, poslat nám to a vybraní výherci si ji s námi zazpívali na pódiu. Dvě holky z umělecké školy v Ústí nad Labem nám napsaly, že sice nezpívají, ale že se chtěly zapojit a pro radost udělaly kousek grafického zpracování písničky. Když jsme přemýšleli o klipu k písničce, tak jsme si řekli, že tento námět má moc hezkou atmosféru a domluvili se s nimi, že jej dodělají celý.

Chystáte venkovní koncerty, třeba na Střeleckém ostrově, co vás to napadlo?
Je to náš samostatný koncert mimo turné. Hraní pod širým nebem nás baví, a tak jsme si řekli, proč neudělat v létě vedle hraní na festivalech i pár vlastních koncertů. Pracovně jsme jim začali říkat „Jelen – pod širým nebem“ a nějak se to ujalo. A tak 2. června startujeme na Střeleckém ostrově.

V Praze si vás fanoušci užijí, 15. října vystoupíte na Českém mejdanu s Impulsem v O2 Areně. Upřímně, neumím si Jelen v tak obrovské hale představit...
My vlastně taky ne, takže jsme na to hrozně zvědaví a určitě to bude zajímavá zkušenost. Pořád to cítíme tak, že jsme spíš klubová kapela.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek