metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Sobota 24. února 2024. Svátek má Matěj

Další 1 fotografie v galerii
Výzkum psilocybinu při léčbě deprese | foto: PSYRES

Vláda investuje do výzkumu psychedelik 40 milionů korun, pomohou lidem s depresí

  18:00
Podle odborníků mohou halucinogeny pomoci onkologickým pacientům, kteří trpí existenciální tíží.

Návykové látky, nebo léčba budoucnosti? Pomalu, ale jistě se mění pohled na psychedelika, což dokazuje i akční plán politiky v oblasti závislostí 2023–2025, který vláda schválila na začátku dubna. Do výzkumu některých halucinogenních látek při léčbě závislostí plánuje vláda investovat 40 milionů korun, především pak do výzkumu farmakologické substituční léčby závislosti na stimulantech a výzkumu psychedeliky asistované psychoterapie. Některá z forem závislostí se totiž týká až dvou milionů obyvatel Česka.

Studie už běží
Podle odborníků je jen otázkou času, kdy budou psychoaktivní látky běžnou součástí terapeutické léčby. „Dosavadní výzkumy ukazují na široké spektrum psychiatrických diagnóz, které by psychedeliky asistovaná psychoterapie (PAP) mohla léčit,“ uvádí Vladěna Sobasová, adiktoložka a poradkyně v oblasti legislativy Nadačního fondu pro výzkum psychedelik. „Velmi nadějné je využití PAP u pacientů, kteří trpí depresí rezistentní vůči klasickým léčebným metodám, úzkostnými poruchami, hlubokými traumaty nebo některou z forem závislostí,“ vysvětluje Sobasová.

V současnosti v Česku několik výzkumů léčebného potenciálu psychedelických látek probíhá, například klinická studie v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ), která hodnotí účinek těchto látek u lidí s depresí. Další studie se zabývá efektem PAP u onkologických pacientů trpících existenciální tísní.

„PAP vnímáme jako velmi účinnou alternativu u pacientů, kde klasická konvenční terapie selhává. První závěry studií nám dávají naději, že by PAP mohla zcela nahradit dlouhodobé užívání antidepresiv, protože dokáže pomoci se lidem dostat ke kořenům jejich potíží, které depresivní stavy způsobují,“ komentuje Sobasová.

V Česku se podle adiktoložky pro léčbu depresí už využívá například ketamin, který sice není typické psychedelikum, ale v určitém množství funguje podobně. „Ketaminem asistovanou psychoterapii nabízí od roku 2019 klinika Psyon a léčba může být částečně hrazená ze zdravotního pojištění u některých pojištěnců. V současnosti je zkoumán rozdíl v efektu psilocybinu a ketaminu v rámci dvou klinických studií,“ uvádí Sobasová.

Smysluplné využití
Přestože jsou v mezinárodní i české legislativě psychedelika zakotvená jako návykové látky bez léčebného účinku, podle Sobasové studie potvrzují, že nejsou návyková a mají potenciál léčit široké spektrum psychiatrických onemocnění.

S tím souhlasí i Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. „Prohibice psychedelik přísně prosazovaná nástroji trestního práva, tak jak je nastavená v současnosti, je přehnaná a neúčelná,“ říká Mravčík. „Přísně trestá nakládání s psychedeliky a brání jejich smysluplnému využití. Měla by být nastavena přísná regulace, která umožní snížit rizika spojená s jejich neformálním užitím lidmi, kteří je užívají z důvodu seberozvoje a sebepoznání, a také by měla být nastavena pravidla a podmínky pro jejich použití v léčebném zdravotnickém kontextu. Tato pravidla by však neměla bránit jejich použití nebo službám určeným jejich uživatelům tam, kde to znamená snížení rizik a využití jejich léčebného potenciálu,“ myslí si Mravčík.

K urychlení výzkumu, změny legislativy i celkového přístupu k psychedelikům možná přispěl o dlouhodobě zhoršující se duševní zdraví jak u nás, tak ve světě. Výzkum psychedelik proto představuje určitou naději pro efektivní metodu léčby psychických obtíží.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek

Méně křeče, ale také sebevědomí soutěžících. Love is Blind je tu pošesté a zase trošku jinak

Strážce streamu
vydáno 23. února 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU V současnosti by se dalo říct, že je reality show Láska je slepá (Love is blind) skoro kultovní záležitostí. Její děj se pokaždé zaměřuje na nezadané...  celý článek

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek