metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
Marta van Leeuwen | foto: Facebook Marty van Leeuwen

Z Prahy se opět stane středobod milovníků whisky. Fanoušci legendárního alkoholu ochutnají rarity

  7:21
Zajít na panáka ušlechtilého pití ve velkém stylu může každý dospělý, který v pátek a sobotu 4. a 5. listopadu navštíví historickou Novoměstskou radnici na Karlově náměstí v Praze. Energická podnikatelka Marta van Leeuwen tam uspořádá další ročník oblíbeného festivalu Whisky Life! Prague, který nabídne komentované degustace a prezentace několika palíren a dovozců whisky.

Váš whisky festival už patří k podzimní Praze. Kolikátý je to ročník a čím bude jiný?
Letošní už devátý ročník jediného whisky festivalu v Praze rozšiřuje už tak velkou základnu milovníků whisky. Čím dál více hosté oceňují možnost jeho doprovodného programu, tedy řízené degustace, to znamená masterclasses. Ty vedou přední čeští a zahraniční odborníci na danou značku. Při nich se dozvědí mnoho zajímavých informací nejen o výrobě a chuti jejich whisky, ale také ochutnají raritní lahve, které by se jinak neotevřely.

Jakou zde má whisky pozici? Jsme tradiční pijáci, či rádi ochutnáme nové věci?
Whisky festival má za úkol nejen sdružovat své stálé příznivce a milovníky whisky, kteří si už tuto událost hlídají a nenechají si ji ujít, ale také se snaží přilákat nové hosty a naučit je vychutnávat a pít tento nápoj pod vedením zkušených odborníků. Výhoda festivalu pro hosty je ta, že zde vychutnají v malém množství whisky lahve, které normálně v barech neseženou. A v případě, že by si je chtěli zakoupit za nemalé peníze, budou už vědět, zda jim whisky chutná. Podle návštěvnosti našich akcí usuzuji, že je u nás velké jádro tradičních milovníků whisky, ale jsou otevření k novým chutím a rádi zkoušejí.

A jak na festival reagují?
Už si vybudoval svou základnu milovníků whisky, kteří se sem sjíždějí z celé republiky i Slovenska, protože jim jde nejen o degustace nových značek whisky, ale také o společné setkání, kde probírají své zážitky a nové informace ze světa whisky.

Měli jste také problémy během covidových let?
Nebylo množné realizovat jeden ročník a loni se podařilo uskutečnit alespoň jednodenní setkání v rámci Whisky Life, ačkoli jsme do poslední chvíle nevěděli, zda nám opět nenařídí lockdown. O to skvělejší atmosféra to ale byla!

Chystáte na letošek přivézt nějakou hvězdu?
V letošním roce je pro lidi nachystáno nespočet masterclasses, jako hosté sem přijedou ambasadoři Kea Sengoku, která představí japonské portoflio whisky, Nicole Lindsay, ta představí palírnu Spingbank a Klikerran, Michal Marešovský zase ukáže Diageo Special Releases pro rok 2022, se Zdeny Kortišem se hosté ponoří do Secret Speyside kolekce, Vašek Rout pro lidi přichystal nostalgickou ochutnávku whisky z dob, kdy mnozí dnešní whiskaři ještě tahali kačera, či dokonce nebyli ani plánováni. Představí se značky Glenmorangie, Kavalan, Michel Couvreur a zajímavostí bude i Blind tasting se společností Hedonism Spirit.

Co je nejtěžší na organizování takové přehlídky?
Nejtěžší je vyhovět všem – aby byli spokojení jak vystavovatelé, tak i hosté, a po dvou festivalových dnech vstát v neděli ráno a jít uklízet Novoměstskou radnici!

Když se ohlédnete zpět, jaký ročník byl nejlepší, a kdy to byl propadák?
Trochu propadák byl, když jsem organizovala první ročník. Vůbec jsem netušila, kde mám whisky milovníky hledat, nebylo zde zvykem chodit na festival, takže první rok přišlo snad jen 150 lidí a z toho většinu tvořili moji známí. Ve druhém roce jsem si dala za úkol pozvat nějakého hosta, který by oslovil whiskaře a podařilo se mi ulovit autora Whisky Bible Jima Murrayho. Ten byl poprvé v Česku a pozval si ho i Marek Eben do svého pořadu Na plovárně. A jeho show si milovníci whisky nenechali ujít.

Kdybyste si měla dát jen jednoho panáka whisky, která by to byla?
Tím, jak každý rok ochutnávám nové zajímavé whisky, tak už se nedá říci, že je jedna, která mi chutná nejvíce. Whisky totiž chutná vždy jinak podle vaší nálady, podle toho, co jste ten den jedli, a v neposlední řadě i podle toho, s kým ji pijete. Já ji nejraději degustuji s někým, s kým mohu probírat její chutě, vůni a užít si to. Letos bude bezesporu hitem speciální limitovaná edice 500 lahví whisky ze Svachovky s logem našeho festivalu, je to první oficiální pětiletá whisky Old Well s 51,9 procenta alkoholu. Má finish devět měsíců v sudu po Včelovině ze slovenské Smolenice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek