metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Marta van Leeuwen | foto: Facebook Marty van Leeuwen

Z Prahy se opět stane středobod milovníků whisky. Fanoušci legendárního alkoholu ochutnají rarity

  7:21
Zajít na panáka ušlechtilého pití ve velkém stylu může každý dospělý, který v pátek a sobotu 4. a 5. listopadu navštíví historickou Novoměstskou radnici na Karlově náměstí v Praze. Energická podnikatelka Marta van Leeuwen tam uspořádá další ročník oblíbeného festivalu Whisky Life! Prague, který nabídne komentované degustace a prezentace několika palíren a dovozců whisky.

Váš whisky festival už patří k podzimní Praze. Kolikátý je to ročník a čím bude jiný?
Letošní už devátý ročník jediného whisky festivalu v Praze rozšiřuje už tak velkou základnu milovníků whisky. Čím dál více hosté oceňují možnost jeho doprovodného programu, tedy řízené degustace, to znamená masterclasses. Ty vedou přední čeští a zahraniční odborníci na danou značku. Při nich se dozvědí mnoho zajímavých informací nejen o výrobě a chuti jejich whisky, ale také ochutnají raritní lahve, které by se jinak neotevřely.

Jakou zde má whisky pozici? Jsme tradiční pijáci, či rádi ochutnáme nové věci?
Whisky festival má za úkol nejen sdružovat své stálé příznivce a milovníky whisky, kteří si už tuto událost hlídají a nenechají si ji ujít, ale také se snaží přilákat nové hosty a naučit je vychutnávat a pít tento nápoj pod vedením zkušených odborníků. Výhoda festivalu pro hosty je ta, že zde vychutnají v malém množství whisky lahve, které normálně v barech neseženou. A v případě, že by si je chtěli zakoupit za nemalé peníze, budou už vědět, zda jim whisky chutná. Podle návštěvnosti našich akcí usuzuji, že je u nás velké jádro tradičních milovníků whisky, ale jsou otevření k novým chutím a rádi zkoušejí.

A jak na festival reagují?
Už si vybudoval svou základnu milovníků whisky, kteří se sem sjíždějí z celé republiky i Slovenska, protože jim jde nejen o degustace nových značek whisky, ale také o společné setkání, kde probírají své zážitky a nové informace ze světa whisky.

Měli jste také problémy během covidových let?
Nebylo množné realizovat jeden ročník a loni se podařilo uskutečnit alespoň jednodenní setkání v rámci Whisky Life, ačkoli jsme do poslední chvíle nevěděli, zda nám opět nenařídí lockdown. O to skvělejší atmosféra to ale byla!

Chystáte na letošek přivézt nějakou hvězdu?
V letošním roce je pro lidi nachystáno nespočet masterclasses, jako hosté sem přijedou ambasadoři Kea Sengoku, která představí japonské portoflio whisky, Nicole Lindsay, ta představí palírnu Spingbank a Klikerran, Michal Marešovský zase ukáže Diageo Special Releases pro rok 2022, se Zdeny Kortišem se hosté ponoří do Secret Speyside kolekce, Vašek Rout pro lidi přichystal nostalgickou ochutnávku whisky z dob, kdy mnozí dnešní whiskaři ještě tahali kačera, či dokonce nebyli ani plánováni. Představí se značky Glenmorangie, Kavalan, Michel Couvreur a zajímavostí bude i Blind tasting se společností Hedonism Spirit.

Co je nejtěžší na organizování takové přehlídky?
Nejtěžší je vyhovět všem – aby byli spokojení jak vystavovatelé, tak i hosté, a po dvou festivalových dnech vstát v neděli ráno a jít uklízet Novoměstskou radnici!

Když se ohlédnete zpět, jaký ročník byl nejlepší, a kdy to byl propadák?
Trochu propadák byl, když jsem organizovala první ročník. Vůbec jsem netušila, kde mám whisky milovníky hledat, nebylo zde zvykem chodit na festival, takže první rok přišlo snad jen 150 lidí a z toho většinu tvořili moji známí. Ve druhém roce jsem si dala za úkol pozvat nějakého hosta, který by oslovil whiskaře a podařilo se mi ulovit autora Whisky Bible Jima Murrayho. Ten byl poprvé v Česku a pozval si ho i Marek Eben do svého pořadu Na plovárně. A jeho show si milovníci whisky nenechali ujít.

Kdybyste si měla dát jen jednoho panáka whisky, která by to byla?
Tím, jak každý rok ochutnávám nové zajímavé whisky, tak už se nedá říci, že je jedna, která mi chutná nejvíce. Whisky totiž chutná vždy jinak podle vaší nálady, podle toho, co jste ten den jedli, a v neposlední řadě i podle toho, s kým ji pijete. Já ji nejraději degustuji s někým, s kým mohu probírat její chutě, vůni a užít si to. Letos bude bezesporu hitem speciální limitovaná edice 500 lahví whisky ze Svachovky s logem našeho festivalu, je to první oficiální pětiletá whisky Old Well s 51,9 procenta alkoholu. Má finish devět měsíců v sudu po Včelovině ze slovenské Smolenice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

vydáno 5. března 2024  13:34

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, pojmenovaného podle jednoho z jeho...  celý článek

Nejpracovitější filmová herečka Petra Hřebíčková hledá chlapa. Už zase

vydáno 5. března 2024  12:31

Nová komedie od tvůrců hitu Ženy v běhu se blíží do kin. Dostane v ní oblíbená herečka možnost zazářit i jinak než jako obvykle? Tedy jako ztrhaná matka...  celý článek

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek