Půjčovali jste si „natajňačku“ oblečení od rodičů nebo sourozenců? Vyměňovali jste si věci s kamarády? Pak jste nevědomky swapovali. Swap neboli výměna je v Česku rozšiřující se ekologický trend, který zároveň šetří peněženku. A to se při rostoucích cenách zboží, energií a služeb může hodit.
Ekonomické důvody
Swap dobře znají třeba maminky, které si navzájem vyměňují dětské oblečení, hračky nebo doplňky, které jsou v dobrém stavu, ale děti je už neunosí nebo nepotřebují. Na organizovaných výměnách se však dají sehnat věci pro všechny věkové kategorie, přebytky lze také donést. Až do příštího pondělí si můžete ulovit svůj kousek na akci s názvem První udržitelný obchoďák: Podruhé, která probíhá v Pražské tržnici v Holešovicích v hale číslo 17. Pořádá ji nezisková organizace Swap Prague.
„Někteří návštěvníci sem chodí z ekonomických důvodů, protože tak šetří peníze. Swap je v současné době velmi aktuální,“ říká Lucie Poubová, jedna ze zakladatelek organizace Swap Prague.
Podobné akce slouží nejen k doplnění šatníku, ale jejich cílem je také naučit lidi chytrým spotřebním návykům. „Díky tomu, že nekupujete zbytečnosti, vám zbudou peníze třeba na věci vyšší kvality, na kterých byste v současné době museli šetřit. Můžete si tak proto udržet svůj životní standard a neslevovat z něj,“ vysvětluje jednu z výhod Poubová.
Na výměnných akcích nejčastěji zaplatíte symbolické vstupné, některé jsou i zdarma. Kolik si toho pak můžete odnést, určují pořadatelé. „Objevit se dají kvalitní věci, které se už ani nevyrábějí,“ láká na lov pokladů druhá ze zakladatelek Swap Prague Kristýna Holubová a dodává, že ve svém živlu budou ti, kteří hledají nový styl a nechtějí za oblečení utratit majlant.
Díry nebrat
Pokud se bojíte, že na akci narazíte na ušmudlané oděvy s dírami, není tomu tak. „Swap je takový, jací jsme my, takže velmi pestrý. Lidem vždy radíme, aby přinesli věci, které by dali svému dobrému kamarádovi, takže už to je první kontrolní mechanismus,“ popisuje Holubová. Při příjmu pak věci organizátoři kontrolují a třídí.
Pokud přemýšlíte o tom, jaký dopad na životní prostředí může organizovaná výměna hadříků přinést, možná vás překvapí číslo z loňské akce. „Naši dobrovolníci všechny věci váží, takže máme změřeno, že minulý rok se přineslo nějakých 17 tun věcí. Tento rok bychom si přáli dosáhnout 20 tun za týden, co udržitelný obchoďák běží,“ doufá Poubová.
Ze všeho, co lidé na akci přinesou, se využije až 90 procent. To, co si swapeři domů neodnesou, odveze Potex, ekologicko-charitativní projekt provozující kontejnery na textil. „Ten je následně schopen využít až sedm procent. Ve finále se vyhodí jen tři procenta,“ upřesňuje Poubová. „Doma se vám uvolní místo a věci dostanou smysluplné využití, protože se vrátí zpět do oběhu,“ přitakává Poubová.