metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 33 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Bude se fotbal hrát jen za denního světla? Kluby by tím ušetřily elektřinu

  9:03
Praha – stadion Slavie v Edenu. Podzimní derby se Spartou se odehraje tuto neděli v sedm hodin večer. Bude se k tomu svítit.
Fanoušci sledují podvečerní fotbal na Bohemians. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ve fotbalovém pravěku, a není to zase tak dlouho, ještě v 80. letech minulého století, neměly všechny prvoligové stadiony umělé osvětlení. Zápasy některých mužstev proto musely začínat ještě za denního světla a nedej bože, že by se zápas z nějakých důvodů protáhl do tmy.

Sparta je televizní tahák, bez osvětlení to nejde
I tak se většina tehdejších fotbalů v nejvyšší soutěži, pokud to byl víkend, odehrávala brzo odpoledne. Především v podzimní části. Elektřinou se šetřilo už tehdy. Ne kvůli ceně, ale kvůli tomu, že jí v tehdejší ekonomice nebylo vždy dost. Jenže nyní budou sportovci, a to nejen ti v kopané, určitě víc hledět na to, kolik při hraní prosvítí.

„Umím si představit, že by proběhla časem debata mezi kluby nejvyšší soutěže a fotbalovou asociací na téma, že by utkání začínala a končila za denního světla, protože ceny energií jsou vysoké,“ říká Ondřej Kasík, mluvčí Sparty Praha. Jedním dechem ale dodává, že jeho klub je současně vázán smlouvami s O2 TV Sport, která vysílá ligové přenosy. „Jsou hodně sledované, vysílací schéma se plánuje nadlouho dopředu, nelze ho ze dne na den změnit,“ vysvětluje Kasík. Klub se musí časově vejít do již schváleného programového harmonogramu.

Začátky určuje asociace
Olomoucký klub Sigma by zápasy, kdy se nemusejí žhavit stožáry s osvětlením, přivítal. „Co se týče posunu výkopu utkání na časy, kdy není potřeba svítit, byli bychom určitě pro, nicméně nejsme v tomto případě pány situace. Termíny určuje vedení ligové soutěže ve spolupráci s televizí,“ uvedl pro deník Metro mluvčí hanáckého fotbalu Jiří Fišara. Ohledně nákladů na energie zatím nemohou Olomoučtí uvést konkrétní sumu.

„I když samozřejmě počítáme, že bude vyšší než v předchozích letech. Do konce tohoto kalendářního roku máme ceny fixovány a nové ceny jsou teprve v jednání,“ připomíná mluvčí SK Sigma Olomouc.

Podobně to vidí v Liberci, kde hraje nejvyšší soutěž Slovan. „Změny jsou v pravomoci Ligové fotbalové asociace, která o nich rozhoduje kolektivně,“ říká Tomáš Čarnogurský, šéf klubové komunikace. Co mají v Liberci jisté, to budou určitě vyšší ceny než v minulé sezoně.

Nicméně televize vychází do určité míry světelným podmínkám vstříc. „Věříme, že klubům v tomto ohledu přijde vhod zimní časový slot, který začne od 14. kola. Většina zápasů tak bude mít úvodní výkop v patnáct hodin, dva zápasy pak od osmnácti,“ říká David Solnař, mluvčí O2 TV Sport.

Pokud by některému z klubů nevyhovoval start zápasu v šest večer, je televizní kanál připravený v odůvodněných případech nabídnout odpolední slot. „V minulosti jsme již několikrát klubům takto vyhověli,“ připomíná mluvčí Solnař.

Do nákladů se počítají i vyhřívané trávníky
Na modlení za teplou zimu fotbalové kluby asi nedají, ale do nákladů se jim promítnou vedle svícení a vytápění šaten či kanceláří a dalších objektů i trávníky. Prvoligové kluby je mají povinně vyhřívané, aby se hrálo na způsobilých terénech. „Náklady nejdou jednoznačně odhadnout, u vytápění plochy jde o to, jaká bude panovat venkovní teplota. U osvětlení stadionu zase o to, kolikrát budeme hrát ve večerních televizních přenosech,“ popisuje Martin Kovařík, ředitel marketingu a komunikace FK Teplice. Každopádně severočeský klub počítá nárůst cen za energie v desítkách procent.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek