metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Začíná topná sezona. Jak co nejvíce ušetřit za energie? Přinášíme vám pár tipů

  19:18
Pokud chodíte doma bosi, dejte šanci bačkorám, jsou dobrým izolantem chladu od podlahy. Stejně tak pomůže doplnit prostory huňatými koberci. Taková řešení navíc nestojí majlant.
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

To, že začíná topná sezona, není důvod k panice, pokud s teplem a energiemi umíte efektivně hospodařit. Přinášíme pár tipů, jak na to.

Připravte se
Předtím, než otočíte ventilem a začnete topit, je potřeba odvzdušnit radiátory. Odvzdušňování by se mělo provádět před začátkem topné sezony i v jejím průběhu. „Doporučuje se začít od nejníže umístěných radiátorů a skončit u těch nejvýše instalovaných,“ radí Ondřej Číž, produktový specialista společnosti Korado.

Kromě toho topení také očistěte od nánosu prachu. Na zeď za radiátor také můžete umístit hliníkovou fólii, která bude teplo odrážet do místnosti. Neméně důležité je utěsnit místa, kterými by teplo mohlo unikat. Správně těsnící okna a dveře dokážou zvýšit teplotu v místnosti až o dva stupně Celsia. „V zimě je každá strana vchodových dveří vystavena extrémně odlišným teplotám. Je dobré ověřit, že těsnění dobře přiléhá a není poškozené,“ vysvětluje Stanislav Obyt, obchodní ředitel společnosti VP trend.

Prokrvte se
Pravidelné sportování, saunování a otužování úzce souvisí s osobním pocitem tepla. Těmito způsoby zvýšíte prokrvenost těla i odolnost proti nemocem.

Pokud doma nenosíte pantofle nebo bačkory, dejte jim tuto zimu šanci, jsou dobrým izolantem chladu od podlahy. Stejně tak pomůže doplnit prostory huňatými koberci, poslouží obzvlášť, máte-li doma chladnou dlažbu.

Že méně znamená více, bude tuto zimu platit i pro vnitřní teploty. Na 25 stupňů bylo v chladných měsících zvyklých přes 60 procent populace. Optimální teplotou v obývacích místnostech je přitom 21 stupňů, v ložnici pak 18 stupňů. V kuchyni s vytápěním pomůže vaření a pečení, během něhož můžete teplotu na topení snížit.

Větrejte krátce
Pokud se v létě ochlazujete větrákem, poslouží vám i v zimě. Postavte ho do blízkosti topení, horký vzduch bude po místnosti proudit efektivněji. Ušetřit se dá i během větrání. Stačí párkrát denně otevřít na několik minut okna dokořán. Starý vzduch se vyvětrá, ale neztratí se tolik tepla, jako když necháte okno jen pootevřené.

Ti, kteří mají instalované větrací jednotky s rekuperací, mohou jásat. Vzduch je současně odváděn i přiváděn a díky zabudovanému výměníku jsou jednotky schopny předávat teplo zpět do interiéru s účinností v rozmezí 60 až 90 procent.

Buďte chytří
Jste-li příznivcem technologií, ušetřit spotřebu elektřiny a plynu vám pomohou chytré zásuvky nebo termostaty, které umožňují třeba dálkově nastavit intenzitu vytápění.

„V případě plynu je zájem o inteligentní termostaty a hlavice. Velkým pomocníkem jsou také produkty pro zónové vytápění, které dokážou v různých modelech ušetřit 20 až 50 procent spotřeby energie,“ uvádí David Fuchs, předseda představenstva Agora DMT.

Energetická soběstačnost

  • Snížit celkové náklady za elektřinu mohou pomoci i fotovoltaické panely. Jejich pořizovací náklady jsou vyšší, investice by se měla vrátit do 10 let.
  • „V létě lze ze solárních panelů zdarma napájet většinu spotřebičů i ohřívat vodu,“ říká Bohumil Plachý, specialista na tepelná čerpadla ze společnosti Ariston. Podle něj je v zimě potřeba využívat i jiné zdroje energie, třeba kombinaci s tepelným čerpadlem, která může přinést výrazné úspory.
  • Na obojí lze od státu v rámci programu Nová zelená úsporám zažádat o dotace, které pokryjí až polovinu vstupních nákladů.
Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz

Hlavní zprávy

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek