metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Začíná topná sezona. Jak co nejvíce ušetřit za energie? Přinášíme vám pár tipů

  19:18
Pokud chodíte doma bosi, dejte šanci bačkorám, jsou dobrým izolantem chladu od podlahy. Stejně tak pomůže doplnit prostory huňatými koberci. Taková řešení navíc nestojí majlant.

To, že začíná topná sezona, není důvod k panice, pokud s teplem a energiemi umíte efektivně hospodařit. Přinášíme pár tipů, jak na to.

Připravte se
Předtím, než otočíte ventilem a začnete topit, je potřeba odvzdušnit radiátory. Odvzdušňování by se mělo provádět před začátkem topné sezony i v jejím průběhu. „Doporučuje se začít od nejníže umístěných radiátorů a skončit u těch nejvýše instalovaných,“ radí Ondřej Číž, produktový specialista společnosti Korado.

Kromě toho topení také očistěte od nánosu prachu. Na zeď za radiátor také můžete umístit hliníkovou fólii, která bude teplo odrážet do místnosti. Neméně důležité je utěsnit místa, kterými by teplo mohlo unikat. Správně těsnící okna a dveře dokážou zvýšit teplotu v místnosti až o dva stupně Celsia. „V zimě je každá strana vchodových dveří vystavena extrémně odlišným teplotám. Je dobré ověřit, že těsnění dobře přiléhá a není poškozené,“ vysvětluje Stanislav Obyt, obchodní ředitel společnosti VP trend.

Prokrvte se
Pravidelné sportování, saunování a otužování úzce souvisí s osobním pocitem tepla. Těmito způsoby zvýšíte prokrvenost těla i odolnost proti nemocem.

Pokud doma nenosíte pantofle nebo bačkory, dejte jim tuto zimu šanci, jsou dobrým izolantem chladu od podlahy. Stejně tak pomůže doplnit prostory huňatými koberci, poslouží obzvlášť, máte-li doma chladnou dlažbu.

Že méně znamená více, bude tuto zimu platit i pro vnitřní teploty. Na 25 stupňů bylo v chladných měsících zvyklých přes 60 procent populace. Optimální teplotou v obývacích místnostech je přitom 21 stupňů, v ložnici pak 18 stupňů. V kuchyni s vytápěním pomůže vaření a pečení, během něhož můžete teplotu na topení snížit.

Větrejte krátce
Pokud se v létě ochlazujete větrákem, poslouží vám i v zimě. Postavte ho do blízkosti topení, horký vzduch bude po místnosti proudit efektivněji. Ušetřit se dá i během větrání. Stačí párkrát denně otevřít na několik minut okna dokořán. Starý vzduch se vyvětrá, ale neztratí se tolik tepla, jako když necháte okno jen pootevřené.

Ti, kteří mají instalované větrací jednotky s rekuperací, mohou jásat. Vzduch je současně odváděn i přiváděn a díky zabudovanému výměníku jsou jednotky schopny předávat teplo zpět do interiéru s účinností v rozmezí 60 až 90 procent.

Buďte chytří
Jste-li příznivcem technologií, ušetřit spotřebu elektřiny a plynu vám pomohou chytré zásuvky nebo termostaty, které umožňují třeba dálkově nastavit intenzitu vytápění.

„V případě plynu je zájem o inteligentní termostaty a hlavice. Velkým pomocníkem jsou také produkty pro zónové vytápění, které dokážou v různých modelech ušetřit 20 až 50 procent spotřeby energie,“ uvádí David Fuchs, předseda představenstva Agora DMT.

Energetická soběstačnost

  • Snížit celkové náklady za elektřinu mohou pomoci i fotovoltaické panely. Jejich pořizovací náklady jsou vyšší, investice by se měla vrátit do 10 let.
  • „V létě lze ze solárních panelů zdarma napájet většinu spotřebičů i ohřívat vodu,“ říká Bohumil Plachý, specialista na tepelná čerpadla ze společnosti Ariston. Podle něj je v zimě potřeba využívat i jiné zdroje energie, třeba kombinaci s tepelným čerpadlem, která může přinést výrazné úspory.
  • Na obojí lze od státu v rámci programu Nová zelená úsporám zažádat o dotace, které pokryjí až polovinu vstupních nákladů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek