metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Sobota 13. dubna 2024. Svátek má Aleš

Zazní největší hity Václava Neckáře, říká spoluorganizátor festivalu filmové hudby

  12:56
Už zítra startuje v Poděbradech Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack. Potrvá až do neděle 27. srpna. Přijedou Vojtěch Dyk, Bogusław Linda, Olaf Lubaszenko, Rob Cass nebo Tereza Maxová a mnoho dalších. Na diváky čekají dvě nové scény. Festival bude zahájen zítra uvedením filmu Il Boemo s Vojtěchem Dykem v hlavní roli. Dyk tak bude hlavní hvězdou zahajovacího večera. Miroslav Paskovský z organizačního týmu si Poděbrady jako místo pro pořádání festivalu chválí. „Zázemí města poskytuje velké množství zajímavých míst a v neposlední řadě také dostatečnou ubytovací kapacitu,“ říká deníku Metro.
Během festivalu Soundtrack Poděbrady ožijí čilým ruchem. Promítá se po celém městě, návštěvníkům pomáhá mapka festivalu. | foto: Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack

Na jaké pecky se letos můžeme těšit?
Sobotní večer bude například patřit česko-polskému snímku Je třeba zabít Sekala, který je ověnčen deseti Českými lvy. Je to přesně 25 let od jeho premiéry, což pro nás bylo velkým lákadlem. Je nám velkou ctí, že se této unikátní filmové projekce zúčastní hlavní protagonisté, polští herci Olaf Lubaszenko a Bogusław Linda nebo producent filmu Jaroslav Bouček.

A co se týče hudby?
Poprvé vystoupí na festivalu Buty. Koncert má podtitul Filmová jízda a naráží na legendární road movie, která Radka Pastrňáka a jeho skupinu proslavila. Koncert bude netradiční tím, že všechny skladby, které zazní, budou doprovozeny videoklipy nebo sestřihy z filmu Jízda.

Prý přijede britský producent Rob Cass z legendárního nahrávacího studia Abbey Road.
Ano, Cass spolupracuje se skladateli, kteří tvoří pro Lady Gaga, Macy Gray, Radiohead a mnoho dalších. Těšíme se i na to, že osmdesáté narozeniny na festivalu oslaví zpěvák a herec Václav Neckář. Vystoupí jako tradičně se skupinou Bacily, kterou vede Neckářův bratr Jan. Čekat se dají největší hity! Festival v zámecké zahradě uzavře v neděli odpoledne stylově Ondřej Havelka a jeho Melody Makers s programem Poklad na stříbrném plátně. Repertoár budou tvořit nejznámější filmové melodie z třicátých a čtyřicátých let.

Chystáte nějaká vylepšení či novinky?
Novinkou jsou dvě zbrusu nové stage. Do prostředí zámecké zahrady jsme vsadili jednu čistě hudební stage. V prostorách lázeňského kongresového centra bude festivalový kinosál, kde budou promítány známé i méně známe tituly se zaměřením na výraznou filmovou hudbu. V kinosále navíc festival zahájíme filmem Il Boemo s Vojtou Dykem v hlavní roli.

Proč jsou Poděbrady vhodné na pořádání festivalu? V čem je jejich přednost?
Je to oblíbená turistická destinace. Zázemí města poskytuje velké množství zajímavých míst a v neposlední řadě také dostatečnou ubytovací kapacitu. Navíc vedení města je akci velmi nakloněno, bez čehož nejdou podobné aktivity realizovat.

Jaké jsou další vyhlídky na konání festivalu?
Pevně doufám, že dobré. Stále samozřejmě bojujeme s následky období covidu, kdy se nám rozpadlo prakticky vše. Od partnerských vztahů až po dodavatelsko-odběratelské vztahy. A přidalo se ještě to, co trápí pořadatele všech akcí – razantně stoupající náklady, rostoucí inflace a také nižší kupní síla. Bojujeme a nic nevzdáváme.

Je nějaká kapela či interpret, které jste chtěli, ale neulovili je?
Po loňském úspěchu bondovky Skyfall jsme opět pošilhávali po velkém titulu, možností je opravdu velké množství, nicméně i náklady na tyto trháky jsou enormní. Letos to zvládneme bez takového titulu, ale rozhodně máme v hledáčku několik slavných titulů pro roky příští. Uvidíme.

Pojďme to shrnout. Co podle vás osobně letos nesmí návštěvníci vynechat?
Je toho opravdu hodně, koukněte do programu. Navíc dramaturgie festivalu je postavená tak, že se jednotlivé časy doplňují, pokud bude návštěvíník festivalu chtít, stihne prakticky vše.

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Zpěvák a skladatel Michal Penk si během koncertu Pop in Symphony zahraje se symfonickým orchestrem

vydáno 13. dubna 2024  12:00

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se svou sólistkou Leticií Krotkou zvou své publikum na show s názvem Pop in Symphony. Smetanovu síň Obecního...  celý článek

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

vydáno 13. dubna 2024  7:00

Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na...  celý článek

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek