metro.cz

Pět tipů pro správné pojištění

  12:35
Ve vaší domácnosti se může stát cokoliv. Když odjedete na dovolenou, je lepší mít pojištěno.
Kapající voda souseda o patro níž nepotěší. | foto: Profimedia.cz

Dejte si pozor na podpojištění. Novinkou v nabídce je ochrana před kybernetickými hrozbami. Vybrali jsme pro vás pár užitečných tipů.

1. Pojištění domácnosti a nemovitosti není totéž
Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavební součásti objektu – okna, dveře, malbu, podlahy i střechu. Kdežto pojištění domácnosti se sjednává pro obsah bytů, tedy vybavení domácnosti. Možnosti jsou různé. „Ti, kteří nemají sjednané pojištění domácnosti, mohou díky tzv. pojištění opuštěné domácnosti, které se sjednává jako připojištění k cestovnímu pojištění, získat komplexní ochranu vybavení domova po dobu nepřítomnosti,“ říká Ivana Buriánková z České pojišťovny.

2. Na jaká rizika dát pozor?
Vždy se vyplatí pojištění proti živlům (povodeň, záplava, úder blesku, krupobití či vichřice) a požáru. Vhodné je pojištění proti vodovodním škodám (v důsledku prasklého potrubí) a pojištění proti vloupání. Pokud chcete předejít komplikacím, které se týkají vody obecně, dodržujte pár základních pravidel. Vždy zkontrolujte, zda jste důkladně uzavřeli vodovodní kohoutky, na napouštění vany se snažte nezapomenout, tu a tam zkontrolujte stav potrubí. Spotřebiče, které během svého výkonu čerpají vodu, nechávejte v době odchodu z bytu raději vypnuté.

Také pro chaty a chalupy je užitečné sjednat si pojištění. Ochráníte chalupu před přírodními živly, zloději a vandaly. Navíc je pojištěno i vybavení včetně nábytku či nářadí v dílně. Při havárii pojišťovna zajistí i pomoc řemeslníka. Základní struktura rizik se nemění, ale přibývají užitečné novinky. Pojišťovny myslí na ochranu zahradního vybavení nebo bazénů. Pojistit lze zídky, jezírka, sochy, dětská hřiště. Dále nabízí ochranu proti sprejerům. V Uniqa pojišťovně nyní nově i věci „při sobě“, které máte na cestách po Evropě – také v autě.

3. Vyhněte se podpojištění
Pojistné částky, na něž je pojištění sjednáno, by měly být přiměřené. Jak je ale odpovědně stanovit? Pomůže „katastrofická“ představa: kdyby celá domácnost nebo dům po totálním požáru lehl popelem, jaká částka by byla potřeba ke kompletní obnově v dosavadní úrovni bydlení? Vhodné řešení nabízí KB Pojišťovna, která umožňuje pojištění bez limitu. Cena majetku se tak stanovuje v době pojistné události.

4. Aktualizujte pravidelně své pojistné smlouvy
Zázemí budujeme postupně. Bydlení rekonstruujeme, vylepšujeme, doplňujeme. Zhodnocení je třeba zohlednit pojistnou smlouvou. Doporučuje se aktualizovat ji vždy po skončení významného zásahu do kvality bydlení a jinak jednou za dva až tři roky.

5. Kybernetická rizika
V poslední době stále více lidí myslí také na možné problémy s daty v počítači. Třeba Kooperativa v rámci připojištění elektronických a strojních zařízení budov nově nabízí kryty i škody způsobené hackerskými útoky. „Programovatelné systémy na dálkové ovládání mohou být napadeny přes škodlivý software,“ upozorňuje Tomáš Reitermann z Kooperativy.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek