metro.cz
Pražský hrad a Karlův most | foto: Profimedia.cz

Pražské památky jsou chráněné už padesát let. Nejoblíbenější je Hrad

  18:05
K nejatraktivnějším památkám Prahy stejně jako celé země patří Karlův most, Staroměstské náměstí či Pražský hrad. Zatímco na Hradě se návštěvnost sleduje a počítá, počet návštěvníků z tuzemska i zahraničí, kteří se projdou po středověkém mostě a rozlehlém náměstí v centru metropole, se jen odhaduje. Rozhodně ale všechna tři místa patří mezi ta, která lidé nejvíce znají. Národní kulturní památky byly vyhlášeny před padesáti lety.

"Národní památkový ústav má k dispozici průzkum návštěvníků památek a jednoznačně nejznámější památkou v Česku je Pražský hrad. Vybaví se mnoha návštěvníkům jako asociace na slovo památka," řekla mluvčí ústavu Zdeňka Kalová.

Patří také mezi národní kulturní památky, tedy památky nejvyšší ochrany na území České republiky. V celé zemi jich je 272, z toho v Praze 46. "V pražském souboru těchto nejcennějších památek jsou sakrální památky, veřejná prostranství, měšťanské a obytné domy, veřejné budovy, hrad, ale také mobilie, jako jsou české korunovační klenoty nebo zvony z Chrámu sv. Víta. Je to pestrá mozaika našich symbolů a mezinárodně cenných památek," uvedla mluvčí.

Na Pražský hrad zavítá ročně k milionu platících návštěvníků, celkem sem ale přijde přes pět milionů lidí ročně. Hrad je tak nejnavštěvovanější památkou v celé zemi.

Komentáře

zpět na článek