„Starší Praha je prezentována na obrazech Vincence Morstadta a Václava Jansy. Ta dnešní na fotografiích Tomáše Sysla. Výstava nám ukazuje proměnu Prahy za téměř dvě stě let. Během této poměrně krátké doby se odehrálo několik velkých změn,“ říká Lucie Dolfi, kastelánka Jindřišské věže, v jejíchž několika patrech a chodbách se výstava nachází.
Po velkých pražských povodních se například ve čtyřicátých letech devatenáctého století začaly budovat v Praze nábřežní zdi.
„Ty radikálně proměnily podobu města – do té doby zde byly přirozené břehy. Kvůli jejich výstavbě se nedochovaly původní rybářské, pískařské a plavecké osady a většinou ani středověké stavby u vody. Výstavba nábřeží byla asi největším zásahem do vizuální podoby Prahy, její většina byla hotová do začátku dvacátého století,“ popisuje pro deník Metro Dolfi.
V druhé polovině devatenáctého století vstoupila do Prahy průmyslová revoluce. I to je podle Dolfi z pochopitelných důvodů fenomén, který je na srovnávačkách patrný. „Na tehdejších periferiích – Smíchov, Košíře a Holešovice – se stavěly továrny a další průmyslové objekty, které zásadně změnily charakter města. Výstavba železničního spojení v polovině devatenáctého století pak předznamenala konec pražského opevnění,“ vysvětluje Dolfi a dodává: „Pražské hradby postupně začaly mizet, neboť překážely překotnému rozvoji města. Nejdříve se proměnily v městská korza a nakonec byly zcela zbořeny a rozebrány.“
Když se Praha v roce 1918 stala hlavním městem nové republiky a byl přijat zákon o Velké Praze, podle kterého se Praha rozšířila mimo historická pražská města, byla přeměna Prahy ve velkoměsto moderního rázu dokonána.
„Velkým štěstím je, že si na mnoha místech uchovala své středověké a barokní kouzlo, čehož jsou obrazy mistrů Morstadta a Jansy a fotografa Tomáše Sysla důkazem,“ míní Dolfi.
Výstava oficiálně běží od minulého týdne a končí zhruba v polovině listopadu. Tento čtvrtek nicméně ještě proběhne v osmnáct hodin slavnostní vernisáž. Na výstavě se podílejí i lidé kolem internetového projektu Miluju Prahu. Na jejich webu a sociálních sítích je rovněž možné nalézt řadu fotografií metropole, ať už těch historických, tak současných. A také sem zasílat fotky vlastní.
„Ukazujeme krásy Prahy, což není těžké, protože Praha je nádherná. Pořádáme výstavy, vydáváme kalendáře a knihy s těmi nejkrásnějšími fotografiemi hlavního města,“ popisují lidé z Miluju Prahu. Praha v proměnách času je nejen název výstavy, ale i fotografického seriálu, který na jejich webu vychází.