metro.cz

Venčení psů v Praze? Radnice volají po změnách

  8:00
Psí ráj v metropoli, ale i chaos. Radnice Prahy 2 a 4 si stěžují nejhlasitěji: "Skoro sto tisíc psů může běhat po chodnících už třináct let bez vodítka, chceme změnu." Městský radní Manhart oponuje: "Ať běhají." Deset dní zbývá do jejich setkání.
Buldoček Eda chodí v pražském Podskalí na vodítku. Ale nemusí. Stejně jako kterákoliv rasa psa. | foto: Jan David, Metro.cz

Buldoček Eda běží po chodníku v Podskalí na vodítku. Ale nemusel by. Žádné pravidlo to jeho majiteli nenařizuje. Už třináct let. A spousta majitelů 93 tisíc psů registrovaných v Praze toho využívá.

Kritika pejskařů, ale i rodičů s dětmi

"Vyhláška o veřejné zeleni je dostačující," tvrdí městský radní Lukáš Manhart. Naráží na jediný předpis upravující pohyb psů – ale pouze v parcích. I na tuto vyhlášku se sype kritika pejskařů. "Omezuje volný pohyb psů tak radikálně, že v Praze téměř není zelená plocha, kde lze beztrestně pustit psa z vodítka," stojí v petici občanského sdružení Strana psa. Na druhé straně jsou rodiče s dětmi, kterým vadí chodníky a parky zaneřáděné psími exkrementy.

Citáty

  • LUKÁŠ MANHART, MĚSTSKÝ RADNÍ
    "Nařídit všem psům v Praze vodítko je nepřiměřené. Majitel sám zhodnotí situaci."
  • LUCIE MICHKOVÁ, RADNÍ PRAHY 4
    "Praha je ráj pro psy, ale ne pro lidi. Jde mi hlavně o bezpečnost. Psi mají mít své místo."

K největším kritikům současné situace patří Praha 2 a ­Praha 4. Deník Metro zjistil, že právě s jejich zástupci se radní Manhart setká v půlce měsíce. Poslední setkání před rokem bylo bez výsledku. Radní Prahy 4 Lucie Michková tehdy přišla s návrhem "vodítkové vyhlášky" včetně vyhrazených míst pro běhání psů, která zapadla. I když měla podporu zástupců více než 80 procent 57 městských částí. "Mám obavu, že situaci nikdo nechce řešit ani teď. Rád bych se ale mýlil," krčí rameny zástupce starostky Prahy 2 Václav Vondrášek. Radní Manhart totiž dodává: "Zatím necítím poptávku po striktnějších pravidlech."

Na pravidla se prostě zapomnělo, co vy na to?

Situaci zavinila v roce 2000 změna zákona o pozemních komunikacích. Dříve z něj vyplývalo, že psi volně pobíhat nemohou. Zákaz nezahrnoval pouze silnice, ale i chodníky. Při novelizaci se ale na tento aspekt zapomnělo. Jaké řešení navrhujete vy?

Bez trestu. Majitelé psů se mohou klidně smát

V Praze už je tolik psů, že se do města nevejdou. Tvrdí to zástupce starostky Prahy 2 Václav Vondrášek.

  • "Navíc ničí parky a často děsí lidi. Nejvážnější je, že současné předpisy neumožňují žádnou regulaci. Mají ji skoro všechna města, ale Praha ne," kroutí hlavou Vondrášek. Pokud nyní pes porazí dítě, nynější pravidla podle něj takovou situaci neupravují. "Existuje milion výkladů a viníci odcházejí nepotrestáni," tvrdí a zmiňuje i stížnosti obyvatel, kdy psi běhající na volno po parcích v centru města třeba kradou jejich dětem svačiny z ruky.

  • Osobně nemá proti psům nic. Jenže městská část platí každoročně miliony korun kvůli jejich nezodpovědným majitelům. Nejde jen o úklid exkrementů z chodníků. "Příkladem by mohl být park Gröbovka po rekonstrukci. Nově vysazené keře zlikvidovala psí moč. Navíc psi vyhrabávají závlahy, což stojí další peníze," dodává.

Autor: Jan David Metro.cz
zpět na článek