metro.cz

Další 2 fotografie v galerii
Návrh na kostel Krista Spasitele na Barrandově

Na barrandovském sídlišti vyroste příští rok nový kostel s čajovnou

  12:09
Na Barrandově vznikne nový kostel Krista Spasitele a komunitní centrum. Kostel bude pro zhruba 220 sedících lidí. "Stavba by měla být zahájena v roce 2014 a dokončena zhruba o tři roky později," uvedl mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Kostel a komunitní centrum budou vybudovány podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause. Objekt bude dvoupodlažní a bude mít věž se zvonem. "Nový kostel rozšíří nabídku bohoslužeb pro obyvatele barrandovského sídliště, kteří se jich nyní účastní zejména v kostele sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově," uvedl Pištora s tím, že na území farnosti Praha-Hlubočepy žije zhruba 30 tisíc lidí a zlíchovský kostel s kapacitou kolem 80 lidí nedostačuje.

Součástí by měly být kavárna a čajovna

Návrh na kostel Krista Spasitele na Barrandově
Návrh na kostel Krista Spasitele na Barrandově

Bohoslužba

V neděli 16. června 2013 od 15:00 hodin se v Grussově ulici na pozemku bývalého Misijního střediska, kde má v následujících letech kostel vyrůst, uskuteční mimořádná ekumenická bohoslužba pod širým nebem. K vidění bude model vítězného projektu nového kostela.

Komunitní centrum by mělo v budoucnu sloužit nejen věřícím, ale všem obyvatelům sídliště. Vznikne v něm multifunkční sál pro zhruba 80 lidí. "Budou se zde konat přednášky, oslavy, plesy, koncerty i další kulturní akce," uvedl mluvčí. Počítá se i se třemi klubovnami pro výuku náboženství, setkávání maminek a dětí, mládeže či seniorů, hudebními zkouškami nebo akcemi charity či skautů. Součástí by měly být kavárna a čajovna.

"Zasvěcením kostela Kristu Spasiteli chce barrandovská farnost navázat na odkaz sv. Anežky, která s pomocí svého bratra Václava I. založila první klášter klarisek v Čechách," uvedl Pištora. O letnicích roku 1234 ve věku 23 let do něj sama vstoupila a později byla jmenována jeho abatyší.

Komentáře

zpět na článek