metro.cz

U Palacha vyrostly mříže. Praha si připomíná 45. výročí okupace

  12:49
Na řadě míst v Praze se dnes připomíná 45. výročí okupace vojsk Varšavské smlouvy. Ve spodní části Václavského náměstí si mohou lidé prohlédnout dobové dokumenty a sovětský obrněný transportér. U Národního muzea si oběti srpnové invaze připomnělo hnutí Bez komunismu.cz.
Pietní připomínka 45. výročí okupace na Václavském náměstí

Pietní připomínka 45. výročí okupace na Václavském náměstí | foto: ČTK

Panely s fotografiemi bojů v pražských ulicích, ale také s dobovými nápisy jako třeba "vykuř si svou machorku raději doma na dvorku" připomíná na pražském Můstku výstava Kolik vám bylo v roce 1968? Atmosféru prvních hodin a dnů po invazi vojsk Varšavské smlouvy doplňuje plátno s historickými záběry a přenosy Českého rozhlasu. Na místě stojí i sovětský obrněný transportér a dobová sanitka. Akci za podpory pražského magistrátu, Vojenského historického ústavu a Sdružení nového města pražského uspořádal aktivista Jiří Kunc.

Pietní připomínka 45. výročí okupace na Václavském náměstí
Pietní připomínka 45. výročí okupace na Václavském náměstí

U pamětního místa Jana Palacha mezi magistrálou a Národním muzeem si oběti srpnové invaze připomněli zástupci hnutí Bez komunismu.cz. Na prostranství umístili železnou klec, která má symbolizovat nesvobodu komunismu, a panely s fotografiemi a životopisnými daty lidí, které zabili vojáci okupantských vojsk.

Týrají se hladem, aby připomněli utýrané oběti režimu

Hnutí Bez komunismu.cz již 226. den pořádá řetězovou hladovku. Každý den ji drží nový člověk a připomíná si tak konkrétní oběť komunismu. Podle Petra Marka z hnutí Bez komunismu.cz se na dnešní den k hladovce přihlásil režisér Miloš Forman, za kterého ji drží jeho rodina včetně synů Matěje a Petra. Hladovkou chtějí vzpomenout na sedm chlapců, kteří zemřeli u budovy rozhlasu. "V dalších dnech se k hladovce připojí další známé osobnosti včetně předsedkyně končící Sněmovny Miroslavy Němcové, režiséra Jana Hřebejka nebo zpěvačky Marty Kubišové," dodal Marek.

Jak proběhla okupace

  • Před 45 lety překročily armády pěti států východního bloku hranice Československa, bez vědomí zástupců států.
  • V prvním sledu vtrhlo do země zhruba 100 tisíc vojáků s 2300 tanky a 700 letadly.
  • Postupně se okupační vojsko rozrostlo až na 750 tisíc vojáků a 6000 tanků.
  • Zatímco vojáci Maďarska, NDR, Bulharska a Polska se z československého území po krátké době stáhli, pobyt sovětských vojsk byl legalizován v říjnu 1968 Národním shromážděním smlouvou o jejich dočasném pobytu.
  • Ten se nakonec protáhl na 23 let.
Autor: ČTK
zpět na článek