metro.cz

Dalších 16 fotografií v galerii
Celá hala prošla náročnou rekonstrukcí. Poprvé od doby kdy na počátku 20. století vznikla. | foto: MetroMetro.cz

GALERIE: Fantova kavárna prokoukla. Brzy se budete moci přesvědčit sami

  7:00
Ve středu se pro lidi otevírá další část opravené budovy Hlavního nádraží, hala kolem slavné Fantovy kavárny. Lednová kolaudace ukončila náročnou roční rekonstrukci prostoru, který byl dříve temný, ponurý a k navazování známostí ho využívali homosexuální prostituté.

Pro cizince, kteří vystoupí před nádražím z autobusu z letiště už nebude prvním dojmem z Prahy stavební ohrada a špinavá schodiště, ale opravená stará nádražní hala historické Fantovy budovy.  "Otevřeme průchod a dva eskalátory, aby se cestující snáze dostali na nádraží," popisuje Martin Hamšík, mluvčí Grandi Stazion, které nádraží opravuje.

Zavřená ale zatím zůstane samotná kavárna. "Jednáme se zájemci, očekáváme, že smlouvu uzavřeme zhruba do měsíce," odhaduje Hamšík. Zhruba v polovině roku by se zde pak měl otevřít nový podnik, napůl, kavárna napůl restaurace, který v ničem nebude připomínat podnik, kde se scházeli narkomani a prostituti.

Dřív se tu prodávaly lístky, za pár měsíců si tu koupíte kávu.

Okna opravené kavárny připomínají, že dřív se sem nechodilo pro kávu ale pro lístky.

Čas v hale odměřují typické nádražní hodiny.

Velkou opravou prošla jak hala s kavárnou, tak kopule a střecha nad ní. Rukama restaurátorů prošly dveře, ikonické nádražní hodiny, štuková výzdoba s erby měst nebo skleněné vitráže.

Oprava nádraží ale ještě není hotová.Grandi Stazioni zbývá opravit obě křídla hlavní Fantovy budovy. "Po odchodu  Českých drah hledáme pro tyto prostory smysluplné využití," popisuje Hamšík. V místech, kde dříve úřadovali železničáři a později byl second hand, by podle Hamšíka mohla vzniknout třeba galerie.Grandi Stazioni před časem prostory nabízel pro vystavení Muchovy epopeje.

Komentáře

zpět na článek