metro.cz
Nepokoje na Ukrajině | foto: ČTK

V centru Prahy se bude demonstrovat kvůli situaci na Ukrajině

  11:39
Kvůli aktuální dramatické situaci na Ukrajině se v podvečer sejdou Ukrajinci žijící v Praze před kostelem sv. Klimenta v centru Prahy. Na setkání se zvou přes sociální sítě. Na pomoc demonstrantům v Kyjevě pořádají například sbírku léků, vybírají mezi sebou také finanční pomoc. Úterní a noční střety mezi policií a demonstranty si vyžádaly více než 20 mrtvých a stovky vážně zraněných.

"Čeští Ukrajinci se na protest proti násilí v kyjevských ulicích sešli již v úterý večer před ukrajinskou ambasádou, "řuvedla Galina Andrejcevová. Před velvyslanectví jich přišlo několik desítek. Za mrtvé také zapalovali svíčky před kostelem sv. Klimenta. Před ním se chtějí sejít podle facebookových stránek EuroMaidan in Prague i dnes v 18.30. Další akce se má uskutečnit ve čtvrtek na Václavském náměstí.

Mnoho Ukrajinců se prý vydalo domů

Pořádají zároveň sbírky především léků, které se nedostávají dobrovolným lékařům pomáhajícím demonstrantům v Kyjevě. "Potřebujeme také anestetika, léky na spáleniny, obvazy, anatomické nůžky nebo sádrové obvazy," dodala Andrejcevová. Ukrajinci mezi sebou také pořádají finanční sbírky. Do konce týdne by měli mít sbírku úředně povolenou, řekl Bohdan Rajčinec z Ukrajinské iniciativy v ČR. Nyní čekají na poslední razítko pražského magistrátu. Peníze podle Rajčince půjdou na pomoc zraněným, ale také po uklidnění situace na podporu ukrajinských neziskových organizací.

Z Česka podle Rajčince odjelo v uplynulých dnech a týdnech podpořit demonstranty desítky Ukrajinců. Mnoho dalších se prý vydalo domů, aby ve vypjaté situaci podpořili své rodiny. Někteří Ukrajinci na sociálních sítích také vyzývají Čechy, aby posílali představitelům Ukrajiny e-mailovou výzvu k zastavení násilí.

Komentáře

zpět na článek