metro.cz

GALERIE: Chtěl mít z Prahy futuristické superměsto. Postaveno bylo jen něco

  8:00
Kdyby se plány architekta Karla Pragera uskutečnily v celé šíři, mohli bychom dnes žít ve sci-fi Praze. Podívejte se, jak by metropole mohla vypadat, kdyby se jeho vize naplnila bezezbytku.
Model domů na sloupech nad Košířemi, tzv. superstruktur

Model domů na sloupech nad Košířemi, tzv. superstruktur | foto: Nakladatelství Titanic

Když zalistujete výpravnou knihou Karel Prager, která vyšla koncem minulého roku, budete se radovat, nebo smutnit. Kontroverzní dílo kroměřížského rodáka a významného architekta druhé poloviny 20. století Karla Pragera opravdu lidi nenávidí, nebo milují. 

Na území kolem Anděla měla být obří pěší zóna

Model provozní budovy Státní banky československé a okolní zástavby
Banku na Smíchově Prager koncipoval jako nedobytný "bunkr na peníze" s okny

Publikace Radomíry Sedlákové obsahuje obsáhlou monografii k jeho nedožitým devadesátinám (zemřel v roce 2001) a vedle mnohých realizovaných staveb (Nová scéna Národního divadla nebo někdejší parlament u Národního muzea) ukazuje i jeho velkolepé plány, které z různých důvodů nebyly naplněny. Zaujme především jeho chuť přestavět od základu Smíchov.

Bylo to na konci sedmdesátých let, kdy urbanisté nechtěli, aby se část Prahy mezi centrem a sídlišti vylidnila. Na území kolem Anděla měla být obří pěší zóna, doprava by vedla kolem. Nádraží by bylo částečně zastřešeno a měl se přemístit i pivovar. Realizováno toho bylo velmi málo, zbyla jen budova Komerční banky ve stylu pevnosti ve Štefánikově ulici a nedaleký zásobovací tunel, kterým se mělo dopravovat zboží do obchodů.

A mělo toho být ještě mnohem víc

Model přestavby Smíchova - pohled od jihu s objemy nových staveb na drážních pozemcích

Kniha o architektovi odhaluje i další jeho pány s Prahou. Měl stavět Vědeckotechnické centrum, Státní knihovnu, Centrum mezinárodního obchodu, překrytí kolejišť hlavního nádraží, novou zástavbu v Košířích nebo Fakultní nemocnici na Karlově (z té se realizoval jen futuristický komín spalovny na rohu Wenzigovy a Sokolské).

Autor: Petr Holeček Metro.cz
zpět na článek