metro.cz

Rozhovor: Nová generace musí ctít boj proti komunismu, říká Přeučil

  10:31
V roce 1989 u nás skončil režim budovaný podle zdánlivě ušlechtilé ideologie. Jednou z tváří projektu Člověka v tísni s názvem Proti ztrátě paměti, který si klade za cíl nezapomínat na zlovůli komunistů, je herec Jan Přeučil.
Jan Přeučil | foto: ČTK

Proč nezapomínat? 
Je nutné nezapomínat, co se odehrálo před 25 lety a co generace prožily ve více než 40 let trvajícím zoufalém komunistickém režimu. Na to se nesmí zapomínat. Mladá generace by si měla uvědomit, že za to, aby mohla žít v demokracii, musel někdo bojovat, někdo za to musel tvrdě zaplatit. 

Jak zasáhl komunismus do vašeho života? 
Můj tatínek byl poslancem za Československou stranu národně socialistickou, byl to veliký masarykovec, přítel Jana Masaryka a zastánce demokracie. Po roce 1948 se stal nespolehlivým a byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou na doživotí. 

A vás osobně?
Už jako dvanáctiletý kluk jsem byl označen za syna nepřítele státu a bylo mi řečeno, že musím smýt vinu svého otce. Než jsem se dostal ke své vytoužené herecké profesi, tak jsem musel projít továrnou, slévárnou a maturitu jsem složil na gymnáziu pro pracující. Na AMU jsem byl přijat až díky mému profesoru Radovanu Lukavskému. Komunismus zasáhl do mého života velmi tvrdě, maminka to nepřežila a tatínek si odseděl patnáct let. 

Jsou komunisté pořád nebezpeční? 
Jsou potichu, ale běda, kdyby se dostali k moci. To bychom se nepřestali divit. Mrzí mě jedna věc. Že Václav Havel nepostavil komunistickou stranu mimo zákon. Opozice být musí, diskuse a demokracie být musí, ale že jsou v parlamentu, to mi vadí. 

Má smysl si totalitu pořád připomínat?
Je dobré, že existují organizace, jako je třeba Ztráta paměti národa, které to připomínají mladé generaci. Nová generace by měla ctít lidi, kteří obětovali svůj život boji proti komunistické totalitě, stejně jako si připomínáme holocaust nebo bojovníky proti fašismu. 

Proti ztrátě paměti

Kampaň vyvrcholí ve čtvrtek následujícími aktivitami:

  • Vzpomínkový happening s držením symbolické minuty ticha u Památníku obětí komunistického režimu, Praha, křižovatka ulic Vítězná a Újezd, 12.00
  • Křest knihy Komunismu navzdory a diskuse Co o naší společnosti říká kauza Kundera? Praha, Langhans - Centrum Člověka v tísni, 19.00.
  • Na stránkách protiztratepameti.cz můžete podepsat elektronicky memorandum. 
  • Ode dneška do neděle zpřístupní autoři projektu pro veřejnost film Případ dr. Horáková (Jan Mudra, 80 min., 1990), bude možné zhlédnout na jsns.cz. 
  • Další akce najdete na facebookovém profilu projektu. 
Autor: Robert Oppelt
zpět na článek