metro.cz

Praha 6: Naprostá většina dětí se těší, říká Marie Pojerová, ředitelka Základní školy Hanspaulka

  6:47
Přípravné třídy by podle názoru ředitelky Základní školy Hanspaulka Marie Pojerové měly sloužit dětem ze sociálně slabšího prostředí. S jejími názory se můžete seznámit v dnešním rozhovoru, každý následující den se pak na webu Metro.cz setkáte jedním z ředitelů nebo ředitelek základních škol z městských částí Praha 7 až Praha 10. Budou odpovídat na totožné otázky.
Základní školy v Praze 6 | foto: Profimedia.cz

Jak na vaší škole letos proběhly zápisy do prvních tříd? Potýkáte se s nedostatkem žáků nebo naopak s nadbytkem?

Marie Pojerová, ředitelka Základní školy Hanspaulka

Každý rok má zápis u nás určité motto. Děti se v minulých letech zapisovaly například „do lesa, mezi zvířátka, do cukrárny, do pohádky“. Letos je to mezi námořníky pod titulem Vzhůru na palubu! Budoucí prvňáčky a rodiče vítají žáci osmých tříd a ti pak projdou s dětmi šest úkolů, které zábavnou formou mapují jejich dovednosti. Rozhodně nejde o žádné zkoušení. Potom přejdou rodiče se svými dětmi k vyučujícím prvního stupně. Paní učitelky je zapisují a s dítětem si povídají, vyslechnou básničku nebo písničku. Každý budoucí prvňáček si vybírá z mnoha dárků, které pro ně připravily školní děti. Pokud se sejde více rodičů najednou, máme připravenou jednu třídu jako hernu, aby nestáli frontu. Letos přišlo k zápisu do naší školy 107 dětí, z toho 75 spádových, tedy otevíráme, podle plánu tři třídy. Úplně všem jsme, bohužel, nemohli vyhovět.

Kolik procent dětí dostalo odklad?

Ještě je brzy, odklad ohlásilo v tuto chvíli 8 dětí, což je 7 procent. Dalších 6 o něm uvažuje, dohromady by to bylo 13 procent.

K zápisu musí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Liší se nějak letošní předškoláci od těch z předchozích let?

Myslím, že se neliší. K zápisu přicházejí děti méně i více zralé, některé už umí číst a psát, některé ještě bojují s písmenky. Největším „problémem“ je ale zavazování tkaniček.

Potýká se vaše škola v rámci městské části s nějakými problémy? Pokud si rodiče stěžují, na co nejčastěji?

Školy v Praze 6 jsou dlouhodobě městskou částí velmi štědře podporované. Jsou opravené, v loňském roce podpořila radnice nákup tabletů ve všech školách, zajistila vzdělávání v této oblasti, opravená jsou i hřiště, na některých probíhal program Děti, pojďte ven! ve spolupráci se studenty FTVS UK, přechody a okolí škol hlídá městská policie Prahy 6 i Policie ČR. Myslím, že není žádný větší problém.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou vydalo loni doporučení, že by předškoláci měli komunikovat s učitelem během zápisu maximálně dvacet minut. Je to podle vašeho názoru proveditelné?

Pokud je dítě bázlivé, v novém prostředí se necítí úplně dobře, pak není třeba vystavovat ho dlouhému dotazování. Naprostá většina dětí se těší, že předvede, co umí, tak by bylo škoda sledovat hodinky. Je to o citu pedagogických pracovníků.

Některé městské části zavádějí přípravné třídy, které dětem nahrazují nepřijetí do školy v důsledku odkladu nultým ročníkem. Má podle vás takový způsob řešení odkladů budoucnost a smysl?

Přípravné třídy by měly sloužit dětem ze sociálně slabšího prostředí, aby získaly dovednosti, obvyklé v předškolním věku, především sociální. Jinak úlohu přípravy na školní docházku - předškolní výchovu - by měly zvládat mateřské školy. Základní školy často nemají ani prostory, do kterých by přípravnou třídu umístily.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek