metro.cz

Dalších 17 fotografií v galerii
Historické vojenské automobily přijely 24. dubna k americkému velvyslanectví v Praze na vzpomínkový ceremoniál k 70. výročí konce druhé světové války. | foto: ČTK

GALERIE: Do města podesáté dorazil k výročí konce války Konvoj osvobození

  13:07
Symbolickým naplněním přání amerického generála George Pattona osvobodit Prahu na konci druhé světové války byl dnešní příjezd kolony historických vozidel americké armády, která dopoledne dorazila před velvyslanectví USA v hlavním městě. Jubilejní 10. ročník Konvoje osvobození vítaly desítky přihlížejících, řada z nich v dobových úborech.

S konvojem v jednom z džípů přijel i americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro s manželkou. Ambasador mimo jiné uvedl, že události před 70 lety mají souvislost se současností, protože projekt svobodné Evropy stále pokračuje. Američtí vojáci podle něj nepřišli zemi porobit, ale bojovat za ideje a hodnoty - svobodu, demokracii a bezpečnost. „Jedna jediná cesta je bojovat a obhajovat tyto hodnoty,“ uvedl Schapiro. Kromě spolupráce české a americké armády v Afghánistánu připomenul také společný postoj obou zemí v rusko-ukrajinském konfliktu.

Historické vojenské automobily přijely 24. dubna k americkému velvyslanectví v...
Historické vojenské automobily přijely 24. dubna k americkému velvyslanectví v...

„Tato jízda není jenom vzpomínkovou akcí na všechny veterány, ale i splněním nesplněného přání generála George Smithe Pattona, který chtěl osvobodit Prahu,“ uvedl za organizátory akce Mirko Trubka. Hlavní město a většinu republiky v roce 1945 osvobodila sovětská armáda, neboť americká vojska se musela na základě dohod zastavit na demarkační linii v západních Čechách. V hlavním městě měli tehdy Američané své průzkumníky.

Opět hrála Škoda lásky

Fanoušci historických vozidel mohli obdivovat tři desítky vozidel, mezi kterými dominovaly restaurované džípy, a dvou motocyklů Harley-Davidson. Schapiro vozům a jejich majitelům složil hold - v 70 letech by prý chtěl být ve stejné kondici. K nejobdivovanějším členkám osádek patřila jezevčice s šátkem v amerických barvách. Atmosféru dokreslovala dobová hudba v provedení Big Bandu Ústřední hudby Armády ČR. Skladby jako Škoda lásky nebo In The Mood přiměly k tanci i velvyslanecký pár.

Pražský prolog poslední dubnový pátek tradičně zahajuje turné konvoje po místech západních Čech, která osvobodila III. americká armáda pod Pattonovým vedením. Vrcholem pak bude slavnostní přehlídka za účasti mnohých veteránů v Plzni v neděli 3. května, která se koná v rámci plzeňských Slavností svobody.

Komentáře

zpět na článek