metro.cz

Bez tramvají by nebyly barikády. Historická jízda připomíná hrdinství řidičů

  17:54
Po metropoli pojede historická tramvaj a zaměstanci dopravního podniku v dobových uniformách připomenou hrdinství svých někdejších kolegů, kteří bojovali na barikádách za osvobození republiky během Pražského povstání. Na nádvoří vozovny Střešovice pak v rámci oslav položí věnec na uctění památky padlých.

Další 2 fotografie v galerii
Před strašnickou vozovnou stál mezi dopraváky i jeden z fotografů těchto míst. | foto: DPP

Zapojení zaměstnanců bývalých Elektrických podniků bylo pro povstání v Praze klíčové. Dobové dokumenty udávají, že se Pražského povstání zúčastnilo 1480 provozních zaměstnanců Elektrických drah a 239 pracovníků Elektráren. Barikády, jejichž součástí se na mnoha místech Prahy staly i tramvajové vozy, se staly symbolem pražského odporu. „Osobně si jejich hrdinství velmi vážím a je potřeba jej připomínat mladším generacím. Pro Dopravní podnik je ctí odvaze bývalých kolegů a tisícovkám dalších bojovníků Pražského povstání vzdát hold symbolickou jízdou,“ uvedl Jaroslav Ďuriš, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

Bojovníci ze strašnické vozovny

Tramvajáci na barikádě, pravděpodobně na Vinici.

Pražská městská doprava se 5. května 1945 zcela zastavila. Podle dobového přehledu bylo během květnových bojů poškozeno nebo zničeno 153 tramvajových motorových vozů, 294 vlečných vozů a dva autobusy. Přesto se podařilo již 14. května 1945 obnovit provoz prvních čtyř autobusových linek a o den později vyjely první dvě tramvajové linky, i když v omezených trasách.

O povstání

  • České národní a Pražské povstání ukončily boje 2. světové války v Evropě.
  • Jen v Praze bojovalo 30 tisíc mužů a žen.
  • Od 4. do 9. května 1945 padlo v boji 1694 Čechů, 300 vojáků Vlasovovy armády a 25 vojáků Rudé armády.
  • Mezi oběťmi bylo i 73 zaměstnanců bývalých Elektrických podniků, dalších 88 zaměstnanců bylo během okupace popraveno nebo zemřelo v koncentračních táborech.
  • V některých tramvajových vozovnách jejich osudy dodnes připomínají pamětní desky nebo pomníčky.
Autor: Metro.cz
zpět na článek