metro.cz

Větší foto
Šéf dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. | foto: DPP

Jednání o platech v pražském dopravním podniku bude pokračovat koncem července

  6:02
Vedení pražského dopravního podniku bude na konci července pokračovat ve vyjednávání s odbory o znění kolektivní smlouvy. Součástí vyjednávání je také zvýšení platů. Včera to řekl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš. Kdy vyjednávání skončí, nechtěl předjímat. Vedení Prahy před prázdninami odsouhlasilo, že platy v podniku mohou vzrůst až o 3,5 procenta. První jednání o kolektivní smlouvě se uskutečnilo na začátku července. Průměrná mzda v DPP je 32.702 Kč.

„My máme v tuto chvíli dvě vyjednávání. A to jak na kolektivní smlouvu platnou, to znamená pro rok 2015, tak i na období po tomto datu, to znamená na období roku 2016 a dál,“ řekl Ďuriš.

Vedení podniku bude podle ředitele nyní posuzovat návrhy, které mu předložili odboráři. Jaké uvedli ve svých návrzích požadavky, Ďuriš nechtěl říci. „Připravujeme na to reakci. Další kolo kolektivního jednání je někdy koncem měsíce. Kdy jednání uzavřeme, to opravdu nelze dopředu říct,“ řekl ředitel Ďuriš.

Zvýšení platů až 3,5 procenta

Pražští radní již před prázdninami schválili, že vedení DPP má s odboráři vyjednávat. Zároveň mu dalo mandát k tomu, že případné zvýšení platů může být až 3,5 procenta.

Kolektivní smlouva ustavuje vztah mezi vedením podniku a zaměstnanci. Smlouva řeší nejen výši mzdy, ale rovněž například podobu sociálního programu zejména pro profese vyžadující vysoké nároky na zdravotní stav.

Stoprocentním vlastníkem podniku je Praha, která platí provoz DPP ročně částkou kolem 11 miliard korun. DPP přepraví denně zhruba 3,3 milionu cestujících, ročně je to přibližně 1,2 miliardy lidí. Dopravní podnik je největší akciovou společností v majetku Prahy a zaměstnává více než 10.000 lidí.

Komentáře

zpět na článek