metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 24 °C

Úterý 16. července 2024. Svátek má Luboš

Jednání o platech v pražském dopravním podniku bude pokračovat koncem července

  6:02
Vedení pražského dopravního podniku bude na konci července pokračovat ve vyjednávání s odbory o znění kolektivní smlouvy. Součástí vyjednávání je také zvýšení platů. Včera to řekl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš. Kdy vyjednávání skončí, nechtěl předjímat. Vedení Prahy před prázdninami odsouhlasilo, že platy v podniku mohou vzrůst až o 3,5 procenta. První jednání o kolektivní smlouvě se uskutečnilo na začátku července. Průměrná mzda v DPP je 32.702 Kč.
Šéf dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. | foto: DPP

„My máme v tuto chvíli dvě vyjednávání. A to jak na kolektivní smlouvu platnou, to znamená pro rok 2015, tak i na období po tomto datu, to znamená na období roku 2016 a dál,“ řekl Ďuriš.

Vedení podniku bude podle ředitele nyní posuzovat návrhy, které mu předložili odboráři. Jaké uvedli ve svých návrzích požadavky, Ďuriš nechtěl říci. „Připravujeme na to reakci. Další kolo kolektivního jednání je někdy koncem měsíce. Kdy jednání uzavřeme, to opravdu nelze dopředu říct,“ řekl ředitel Ďuriš.

Zvýšení platů až 3,5 procenta

Pražští radní již před prázdninami schválili, že vedení DPP má s odboráři vyjednávat. Zároveň mu dalo mandát k tomu, že případné zvýšení platů může být až 3,5 procenta.

Kolektivní smlouva ustavuje vztah mezi vedením podniku a zaměstnanci. Smlouva řeší nejen výši mzdy, ale rovněž například podobu sociálního programu zejména pro profese vyžadující vysoké nároky na zdravotní stav.

Stoprocentním vlastníkem podniku je Praha, která platí provoz DPP ročně částkou kolem 11 miliard korun. DPP přepraví denně zhruba 3,3 milionu cestujících, ročně je to přibližně 1,2 miliardy lidí. Dopravní podnik je největší akciovou společností v majetku Prahy a zaměstnává více než 10.000 lidí.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Rovnost pohlaví ve filmovém průmyslu existuje, myslí si budoucí generace umělců

vydáno 16. července 2024  17:00

Téměř šedesát procent mladých lidí v České republice, kteří mají zájem pracovat ve filmovém průmyslu, považuje hledisko genderové rovnosti za vcelku...  celý článek

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

vydáno 16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy. To vše již třetím rokem slibuje tým projektu Paměť...  celý článek

Svatební sezóna vrcholí! Buďte originální: věnujte novomanželům fotku jejich očí

vydáno 16. července 2024  5:05

S fotografováním očí začal Jakub Štěpán z čiré zvědavost a bylo to spíše jeho hobby. Dnes má v portfoliu již několik tisícovek vyfocených lidských duhovek...  celý článek

Stačí vyhrát první zápas a už bojujeme o medaile, těší se do Paříže čeští šermíři

vydáno 12. července 2024  17:56

Je to úspěch jako hrom. Třicet dva let nebyl český tým kordistů na olympiádě. Letos ale naši šermíři do Paříže vyrazí. Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin...  celý článek