metro.cz

Dalších 14 fotografií v galerii
Sametové posvícení prezident Miloš Zeman s krtečkem. | foto: Roman KubaričMetro.cz

GALERIE: Průvod Loď bláznů uctil i památku obětí terorismu v Paříži

  16:57
Satirický karnevalový průvod Sametové posvícení - Loď bláznů vyrazil dnes po 14. hodině pozornosti desítek přihlížejících z Jungmannova náměstí směrem na Kampu. Tam přibližně stovka jeho účastníků v maskách často reagujících na současné politické dění uctí památku obětí pařížského teroristického útoku. Poté se průvod po Karlově mostě vydal zpět na Národní třídu.

V průvodu za zvuků hudby pochodovala řada postav. Nechyběli mezi nimi prezident Miloš Zeman, kterého objímá obří krteček. U symbolického kormidla stál premiér Bohuslav Sobotka, kterého však ohrožovalo chapadlo chobotnice s tváří ministra financí Andreje Babiše. Na symbolické palubě byl i Miroslav Kalousek s máslem na hlavě, hradní mluvčí Jiří Ovčáček či kardinál Dominik Duka. K exprimátorovi Pavlu Bémovi se obracela skupina masek s transparentem s nápisem „drze luxusní Blanka“. A byl tu i ruský prezident Vladimir Putin, kterého doprovázala kolona papírových tanků na hlavách účastníků průvodu.

Těsně před „vyplutím“ muž v masce Švejka přečetl pamflet Loď bláznů. „Namísto lva chrabrého, jenž druhem byl Bruncvíkovi, Král blázen zalíbení našel si v malém krtečkovi. Zvířátko slepé, co pod zemí hrabe si a kutá. Národa má být symbolem - toť ironie krutá,“ napsal mimo jiné autor pamfletu Václav Němec.

„Chceme, aby se 17. listopadu nekonaly jen demonstrace. Humornou formou upozorňujeme na to, co se ve společnosti děje. Satira, kterou používáme, kreativní vyjádření téma nijak neshazuje, ale umožňuje ho uchopit z jiné stránky. Zároveň přetavuje zlost a frustraci, kterou dlouhodobě zažíváme, v něco radostnějšího,“ řekla hlavní koordinátorka akce a předsedkyně sdružení Fór_Um Olga Cieslarová.

Sametové posvícení se koná počtvrté. Pořadatelé se inspirovali tradiční basilejskou akcí Fasnacht. Letos si vybrali loď bláznů. Báseň o plavidle plném lehkovážných šílenců napsal ve středověku Sebastian Brant, na svém obraze loď pak koncem 15. století zachytil Hieronymus Bosch.

Středověký motiv má podle organizátorů průvodu s nadsázkou a humorem vyjádřit bezcílné a pošetilé směřování České republiky.

Komentáře

zpět na článek