metro.cz
Současný stav pomníku. Vpravo chybí cedule se jmény. | foto: Praha 5Metro.cz

Jména z barrandovského pomníku přesunou jinam

  18:21
Pietní mozaiku na Barrandově v Praze chtějí vyškrtnout z evidence válečných hrobů.

Pomník obětem Pražského povstání poblíž Barrandovských teras se stal opakovaně terčem útoku vandalů. Původní bronzová deska se jmény padlých byla v roce 2007 odcizena a nahradila ji plastová. Ale i tu vandalové zničili. Teď tu jména zcela chybí.

„Je to velká škoda. Opět se zde buduje hotel a cizinci budou chodit jen kolem torza pomníku,“ mrzí pana Václava Burleho, který roky bojuje za obnovu pietního místa. Podle něj radnice Prahy 5 pomník přehlíží, protože je na špatně přístupném místě. To ale úřad odmítá.

„Na základě kontroly stavu válečných hrobů provedené ministerstvem obrany byla městská část vyzvána k řešení nedůstojného stavu pomníku. S ministerstvem bylo poté dojednáno přenesení jmen padlých na pomník obětem Pražského povstání v ulici Na Zlíchově, neboť lépe vystihuje místo těžkých bojů v květnu 1945,“ říká Ivona Bromová z oddělení vnějších vztahů Prahy 5. Deska se jmény bude na novém místě odhalena již v pátek, kdy proběhne kladení věnců během pietních oslav povstání.

Co se týká torza pomníku na Barrandově, zástupci Prahy 5 zašlou na ministerstvo obrany návrh na vyškrtnutí z evidence válečných hrobů. Mozaika s barikádníky ale přece jen novou cedulku v budoucnu dostane. „Ve spolupráci s naším kronikářem Pavlem Fabinim osadíme u památníku tabulku vysvětlující jeho historii,“ dodala Bromová.

Komentáře

zpět na článek