metro.cz

Další 3 fotografie v galerii
Orloj a slavná Kotěrova vodárenská věž na Pankráci v podchodu stanice metra Budějovická | foto: Metro.cz

Podchody se mění v galerie

  7:30
Nevzhledné okolí zastávek zdobí mladí umělci hlavně na osmičce.

Kousek od autobusové zastávky Třebenická vzniká nová malba. Místní podchod pod Vysočanskou ulicí v Praze 8 se začal pod rukama mladého umělce před pár dny měnit. V podchodu, který připomíná podle místních vstup do technického zázemí průmyslového objektu, vznikne malba symbolizující neustálý shon v dnešních sídlištích. Městská část za ni zaplatí devadesát tisíc korun, na osmičce bude již třetí v řadě.

Jen o kousek dál, u tramvajové zastávky Štěpničná, již mají v podchodu zobrazenu Městskou džungli, o pár kroků vedle u metra Ládví zase takzvanou Pandemii. ̈

„Vymalování dříve ponurých a nezajímavých podchodů uměleckými díly od mladých umělců se nám velmi osvědčilo, protože jejich nová podoba vzbudila pozitivní ohlasy u místních,“ vysvětluje vznik další z řady „podchodových galerií“ starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Pokud u lidí nová malba uspěje podobně jako předchozí, radnice plánuje pustit umělce i jinam. Pouličním uměním by tak měl být brzy zkulturněn i podchod pod železniční tratí u Grabovy vily. „Budeme se snažit, aby všechny nové malby byly jedinečnými a originálními uměleckými díly,“ dodává Petrus.

Podchody na osmičce ale nejsou jediné, které v metropoli dostaly umělečtější kabát. Streetartovou podobu před pár lety získal také zanedbaný bezbariérový východ ze stanice metra Budějovická. Na necelých sto metrech čtverečních tu dodnes najdete památky metropole, jako je staroměstský orloj, Pražský hrad nebo třeba Kotěrova Vršovická vodárna v Michli.

Autobusový terminál Smíchovského nádraží byl také dříve jedním z nejošklivějších míst metropole. Předloni na podzim se ale začal postupně měnit díky obrazům devíti umělců ze středních škol v Motole a v Hrdlořezích. Zatímco streetartoví umělci zaplnili stěny u nástupišť obrázky metra, tramvají, pasažérů i zvířat, další zde stvořili mozaikovou tramvajovou zastávku. „Ta se ale brzy stala terčem vandalů. Tomu nepředejdeme,“ uvedl mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Komentáře

zpět na článek