metro.cz

Větší foto
Nepořádek kolem popelnic v Praze 10 | foto: Metro.cz

Kolem kontejnerů popeláři neuklízí

  8:30
Za odkládání odpadu u černých popelnic hrozí pokuta. Pražské služby chtějí zlozvyk vymýtit kampaní.

Popelnice přetékající odpadky, ale i nepořádek v jejich okolí patří v metropoli k častým jevům. Největší svozová společnost Pražské služby proto odstartovala kampaň s názvem „Stop nepořádku“, která tyto problémy vysvětluje a radí, jak je řešit.

„Pokud v objektu či bytovém domě pravidelně přetékají popelnice na směsný odpad, je potřeba obrátit se na jeho správce nebo majitele a požádat ho o navýšení objemu či počtu odpadových nádob,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Díky žádosti správce mohou popeláři prý také jezdit častěji.

Dalším, a ještě viditelnějším prohřeškem je odhazování nadměrného odpadu vedle popelnic. „Přestože muži v oranžovém nejsou těmi, kteří problém způsobili, prvotní negativní emoce směrují právě na jejich adresu. Popeláři nemají v popisu práce uklízet nepořádek z okolí černých popelnic. Odstranění by měl zajistit ten, kdo má daný objekt na starosti,“ dodává Mana a upřesňuje, že za přestupek odkládání odpadu mimo sběrné nádoby hrozí pokuta do výše padesáti tisíc korun.

Starý nábytek či vysloužilá elektronika by měly končit na sběrném dvoře. Těch se po metropoli nachází dvacítka a Služby provozují sedm z nich. Svoz stavební suti lze objednat na webu svozové společnosti. Ty také zároveň pravidelně přistavují kontejnery na velkoobjemový odpad do ulic. „Termíny přistavení naleznou Pražané na webových stránkách jednotlivých městských částí či Magistrátu hl. m. Prahy,“ doplňuje Mana.

Jedinou výjimkou, kdy popeláři v Praze sbírají odpadky kolem popelnic, jsou ty u kontejnerů na tříděný odpad. Musí však být opravdu recyklovatelné.

Kam s odpadky?

  • Také letos v prosinci odstartuje tradiční kampaň „Kam s ním?“ aneb „My děti si přejeme, aby Praha byla čistá“.
  • Potkani, hlavní maskoti kampaně, společně s podpůrným týmem opět zavítají do několika školských zařízení a na frekventovaná místa v metropoli. Tam budou informovat a učit o správném nakládání s odpady i třídění.
  • V rámci kampaně svozová firma připravila obvyklý vědomostní on-line kvíz na webu Pražských služeb.
  • Novinkou pro letošní rok je fotosoutěž na Facebooku o nejlepší snímek s maskoty.

Komentáře

zpět na článek